Připomeňte si výročí okupace třemi skvělými filmy

Foto 3Kino Fest
Foto 3Kino Fest

Prodloužený filmový víkend Letního 3Kina na Mariánském náměstí v Praze připomene významné výročí okupace Československa sovětskou armádou v roce 1968. Začíná již ve čtvrtek 18. srpna projekcí filmu Jack Strong, režiséra Władysława Pasikowského. V pátek pokračuje filmem Jan Palach, režiséra Roberta Sedláčka a v sobotu zakončí filmem Okupace, režiséra Michala Nohejla.   

18.8. čtvrtek, 20:30 (Mariánské náměstí)
Jack Strong, (Polsko, 2014, Władysław Pasikowski, polsky, české titulky, 128 min.) Jack Strong je krycí jméno plukovníka polské lidové armády Kuklińského. Po mnoho let byl tajným agentem CIA a teď se jeho příběh otiskl i do filmu režiséra Pasikowského. Jedná se o první zpracování jeho osudů v hraném filmu, představených formou akční podívané, které nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit.

19.8. pátek, 20:30 (Mariánské náměstí)
Jan Palach, (Česko, 2018, Robert Sedláček, česky, 124 min.) Režisér Robert Sedláček ve svém dramatu pátrá po tom, jak se z dvacetiletého studenta stala lidská pochodeň v době plíživé, ale o to děsivěji samozřejmé změně pořádků. Režisér Robert Sedláček a scenáristka Eva Kantůrková se spolehli na svědectví pamětníků a vyvolávají tak ducha doby, v níž citlivější jedinci nemohli dýchat, neboť pravděpodobně přemýšleli i o pojmech jako „morálka národa“. V roce 2018 obdržel film hned osm Českých lvů.

20.8. sobota, 20:30 (Mariánské náměstí)
Okupace, (Česko, 2021, Michal Nohejl, česky, 98 min.) Ospalý večírek divadelních herců naruší návštěva nezvaného hosta. Opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou. Rus se skvěle baví až vytáhne zbraň… Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny.

Kompletní program a anotace naleznete na webu 3kino.cz

Atmosféru projekce navíc umocňuje nejen kulisa Starého Města, ale i dokonalý zvuk. Ten je – stejně jako v loňském roce – přenášen do sluchátek. Spolupořadatelem Letního 3Kina je Městská knihovna v Praze. Díky finanční podpoře Městské části Praha 1, Česko-polského fóra MZV a Polského institutu v Praze jsou všechny projekce zdarma! 

 

 

Comments

comments

Vyhledat