Projekt UMPRUM.wav se vrací do Prahy

UMPRUM Wav Milano / Foto Markéta Slaná
UMPRUM Wav Milano / Foto Markéta Slaná

Neste se na vlnách hudby. Poznejte nové nástroje, hrajte si se zvukem a melodií. Projekt UMPRUM.wav se po úspěšné prezentaci na milánském design weeku představí na přehlídce Designblok 23. 

Multižánrový projekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který sklízel pozornost na Milan Design Week, nabízí cestu, jak pochopit strukturu hudby a získat na zvuk a hudební nástroje jiný pohled. Jedná se o výsledek dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby. Instalaci bude možné navštívit ve Studiu Hrdinů v rámci přehlídky Designblok 23.

UMPRUM.wav vychází ze spolupráce různých ateliérů školy s řadou dalších odborníků. Hlavní impuls vzešel z Ateliéru produktového designu, který vedou Michal Froněk s Janem Němečkem. Oba mají k hudbě velmi blízko, Jan zpívá ve sboru a hraje na kytaru a Michal se sám označuje za audiofila, který propadl systémům reprodukce hudby a vintage elektronice.

Se svými studentkami a studenty se zabývali teorií hudby, podobami zvuku a připravovali se pro řešení komplexního designového problému, jakým je vytvoření nových hudebních nástrojů a sound designu. Na konci celého tvůrčího procesu vznikly funkční akustické nástroje, které unikátním způsobem rozvíjejí základní archetypy strunných a dechových instrumentů. Například Karolína Vintrová vycházela ve svém minimalistickém nástroji z podoby didgeridoo, které se v jejím pojetí obtáčí a objímá lidské tělo. Ivo Jedlička se nechal inspirovat monochordem, na němž Pythagoras sledoval spojitosti mezi hudbou, matematikou a astronomií. „Z pěti vystavovaných nástrojů mám asi nejraději varhany Miloslava Chytila, které sestrojil z různých, do hudebních tónů vyladěných plastových odpadních trubek, které pohání běžný dílenský kompresor“, říká Michal Froněk.

Že se jedná o projekt, který má šanci nalézt uplatnění i v hudebním světě dokazuje spolupráce s různými hudebníky. Spolupráce s UMPRUM byla skvělá, inspirativní, setkala jsem se tu s velmi šikovnými studenty a tvůrci. Měly jsme možnost se Sárou Jedličkovou s nástroji zkoušet a následně je v Soundsquare nahrát. Mnoho z nich je zvukově krásných, třeba varhany, plech nebo všechny strunné nástroje, ale nechci nic opomenout. A není to rozhodně jen o vzhledu, jejich zvukový charakter je sám o sobě silný a výrazně inspiruje k následné tvorbě. Samply jsem využila v rámci nahrávek pro Milano a v budoucnu je velmi ráda využiju i ve vlastní tvorbě“, hodnotí spolupráci s Ateliérem produktového designu hudebnice a skladatelka Sára Vondrášková, která vystupuje pod uměleckým jménem Never Sol.

Experimentální hudba a specifické zvuky nástrojů studujících UMPRUM byly profesionálně nahrány ve studiu Soundsquare. Návštěvníci s nimi budou moci experimentovat prostřednictvím speciálního mixážního pultu. Kromě toho bude možné zakoupit audiokazetu z limitované kolekce s nahrávkami nástrojů a ukázkou jejich možností. O dotvoření celkové atmosféry se postará na míru připravená projekce na světelných panelech. 

Projekt UMPRUM.wav obohatil tvorbu ateliéru, jeho tvůrce a musím, říct, že byl naplňující i pro nás pedagogy. Ke svému velmi milému překvapení jsem zjistil, jak jsou naši studenti muzikální. A to považuji za další důležitý prvek pro multidisciplinaritu a uplatnění designérů. Podařilo se nejen vytvořit experimentální zvukové nástroje, ale i propojit digitální a analogovou zvukovou stopu, se kterou se dá dál hrát. Velkou pomocí nám v tom byly společnosti Quix a Soundsquare, shrnuje projekt Michal Froněk. 

Instalaci UMPRUM.wav, bude možné navštívit zdarma ve Studiu Hrdinů v rámci přehlídky Designblok. Kromě samotné výstavy se plánují i vystoupení v rámci večírků Cirque, které vznikají ve spolupráci s osobnostmi české designérské scény. 

UMPRUM.wav

Propojení hudby a designu na Designbloku 2023

4. – 8. 10. 2023 / zahájení: 3. 10. od 18 hodin

Studio Hrdinů, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47/7, Praha 7

Otevřeno: denně 10-21 hodin / Vstup zdarma

Výstava se koná v rámci přehlídky Designblok 23. Podrobné informace o projektu najdete na webu https://wav.umprum.cz/

Comments

comments

Vyhledat