Tanec zlepšuje náladu i výkon, říká choreograf a tanečník Václav Kuneš

420PEOPLE Panthera_zdroj www.pixpo.cz
420PEOPLE Panthera_zdroj www.pixpo.cz

Čím to je, že nám tanec dělá tak dobře? Jak na něj reaguje tělo a hlava? Podle Václava Kuneše, tanečníka, choreografa a uměleckého ředitele souboru 420PEOPLE, tanec přináší nejen uvolnění, ale dává nám i sílu lépe se vypořádat s životními nástrahami.

 

„Vždycky jsem si myslel, že až mi bude 40, tak se mi změní život tím, že přestanu tancovat, protože už mi to nepůjde tak jako dřív. Ale teď se mi mění život tím, že zjišťuji, že tomu tak není, a mám pocit, že se dá tancovat asi až do hrobu. Jinak, samozřejmě, ale dá! Udivuje mě, jak se tělo přizpůsobuje, jak poslouchá a jak také čím dál víc umím poznat, co se uvnitř mého těla děje. Tanec má na naše zdraví i psychiku neuvěřitelně pozitivní vliv,“ říká choreograf a tanečník Václav Kuneš, který je uměleckým ředitelem souboru 420PEOPLE a dobře ho znají i diváci populární televizní soutěže StarDance, kde působil jako jeden z porotců.

 

Vystrčte růžky a povolte svěrací kazajky

A jak konkrétně nám tanec pomáhá? Jak na něj reaguje naše tělo i hlava?

„Na nějaké primární úrovni se jednoduše vyblbneme, což je vždy potřeba – uvolnit se, a třeba z té vlastní škatulky na chvíli vystrčit růžky. Když nás k tomu inspiruje hudba nebo někdo, tak už automaticky zapínáme jiné než obvyklé radary. A hlavně povolujeme ty každodenní svěrací kazajky, které si vytváříme buď sami, nebo vznikají jako reakce na upjaté, stresové, uspěchané prostředí,“ vysvětluje Václav Kuneš a popisuje, jak se naučil v době pandemie víc pracovat sám na sobě a sledovat, jak jeho tělo a hlava na tanec, cvičení a pohyb vůbec reagují.

„Zvykl jsem si každý den půl hodinky denně cvičit a během té doby si dokážu téměř úplně pročistit hlavu. Takhle pravidelně jsem necvičil tak posledních deset let! Ale zase jsem nikdy nebyl v takovéto situaci, jako jsme teď všichni. Takže vím, že něco dělat musím. Hlavně ale vnímám výsledek – po cvičení a tanci mám prostě lepší náladu i výkon. A že se potom lépe čelí všemu, co na nás ten den připraví, o tom nemůže být pochyb.“

 

 

420PEOPLE se představuje

Dnes známý choreograf, tanečník a umělecký ředitel souboru 420PEOPLE Václav Kuneš odešel jako osmnáctiletý mladík po absolvování konzervatoře do světa – konkrétně do Holandska, kde dostal angažmá v Nederlands Dans Theateru u Jiřího Kyliána. Tady působil 11 let. Po návratu domů si spolu s Natašou Novotnou splnili sen vybudovat v Praze špičkový soubor současného tance. A to se jim povedlo. Dnes patří soubor 420PEOPLE (do názvu si jeho zakladatelé vepsali českou telefonní předvolbu) k tomu nejlepšímu, co česká taneční scéna nabízí. Do repertoáru souboru patří u diváků velmi oblíbené představení PANTHERA, které odhaluje tajemství vzniku samotného lidstva, THE WATCHER s kapelou Please The Trees, jež je nejen taneční, ale i hudební extází, a představení Křehkosti, tvé jméno je žena, v němž se setkají vynikající herci Národního divadla se současným tancem. 420PEOPLE pořádá pravidelné tvůrčí pohybové workshopy a ve svém novém studiu Maiselovka v centru Prahy se chystají nejrůznější pohybové a taneční lekce. Navíc zde v době pandemie vznikly hned tři taneční filmy: OHNĚ STROJE – KONKURZ, THROUGH GLASS a ORĪGĪ. V současné době tady členové souboru natáčejí online lekce a zatančit si tak s nimi můžete i vy!

 

Více informací najdete na www.420PEOPLE.org

Comments

comments

Vyhledat