První kolekce Jana Černého pro značku KARA buduje základy šatníku v kůži

KARA
KARA

KARA uvádí první ucelenou kolekci, kterou pro ni navrhl její nový kreativní ředitel Jan Černý. Jeho cílem bylo navázat na tradici a vystavět základní kameny každého šatníku v kůži. Doslova – kamenem, coby důležitým přírodním elementem, je totiž celá kolekce inspirovaná.

Zkoumání přírodních elementů jako hlavní inspirace pro kolekce KARA je pro kreativního ředitele Jana Černého stěžejní. „Dědictví značky KARA stojí na základech přírodních materiálů a poctivého řemesla. Propojení s přírodou a jejími živly, elementy, je proto více než přirozené. Pro moji první sezonu jsem vybral element kamene, který je symbolem odolnosti, dlouhého trvání, pevnosti, síly i stability. Stavím současnou značku na jejích pevných, kamenných základech,“ vysvětluje koncept své první kolekce pro značku KARA Jan Černý.

Jeho poetika jde však ještě dál. Pracuje s motivem kamene, který se prolíná celou kolekcí, v mnoha jeho podobách. Barvy jednotlivých oděvů jsou inspirovány minerály, nerosty a polodrahokamy. Mezi nimi se objevuje například vltavín, mramor nebo pouštní růže. Pro pojmenování černé barvy si vybral obsidián.

KŮŽE JAKO STŘEDOBOD ŠATNÍKU
Tento přírodní element vystihuje také tradiční trvalost a odolnost produktů KARA, které jsou navrženy a ušity tak, aby vydržely věčně. „Proces navrhování kožených produktů je pro mě velká výzva. Z úcty ke kůži si nechci dovolit podlehnout trendu, výraznému potisku nebo spadnout do sezónních kousků. Pokud dokáže kůže sloužit věčně a stane se středobodem šatníku, má smysl i v současném čím dál udržitelnějším světě,“ vysvětluje Černý.

„Vize, kterou se značkou KARA přináším, je o jednom koženém produktu ve skříni, kolem kterého se točí vaše další oblečení, kterým doplníte každodenní look,“ dodává návrhář, jehož cílem bylo vytvořit základní kusy šatníku z kůže. Mezi produkty proto nechybí kožená košile s ostrým límcem, trench-coat, raincoat, cigaretové kalhoty nebo kožené džíny.

„Modernitu vidím v unisex produktech. Například košile nebo některé pláště a bundy jsou jak v dámské, tak pánské variantě. Vůbec poprvé KARA uvádí edici shearling bund a kabátů, většina z nich je oboustranná. Šperkem celé kolekce je kožich v barevném gradientu z karakulské ovce, která nás vrací do úplných základů značky KARA a původu jejího názvu,“ popisuje Černý.

MUZEUM NEROSTŮ A KŮŽE
Představení první kolekce Jana Černého pro KARA v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week je až muzejním zážitkem. Hosté vstupují do galerie NoD, která se na jeden zářijový večer proměnila ve speciální muzeum nerostů, kde si mohou ve vitrínách prohlédnout kameny a minerály, coby hlavní inspiraci kolekce, a něco se o nich dozvědět. Vedle minerálů pod sklem leží i nové KARA kousky, které reflektují barevnou referenci nerostů.

Po návštěvě muzea se hosté přesouvají do virtuální místnosti, kde prostřednictvím projekcí mohou lépe pochopit hloubku propojení s přírodou a elementy, barvami, tvary, slovy. Dlouhou černou uličkou pak s narůstajícím napětím vstupují do posledního sálu, kde už vidí novou vizi Jana Černého v celé kráse, odprezentovanou na modelech a modelkách.

Comments

comments

Vyhledat