Psaní jmen na kelímky může člověka přilákat nejen na brigádu

Lahodná káva a výjimečné ženy tvoří dokonalou souhru

Na Mezinárodní den žen si 8. března každoročně připomínáme roli něžného pohlaví ve všech oblastech života – rodinné, pracovní i společenské. Bez pozoruhodných žen, které neúnavně pečují o spokojenost zákazníků a přípravu skvělé kávy, by neexistovaly ani kavárny Starbucks.
Nadané ženy jsou v našem týmu zastoupeny více než 70 procenty, což nejlépe svědčí o faktu, že jejich obětavá práce a dobrá káva tvoří perfektní kombinaci.
Před osmi lety zasvětila svůj život kávě dnešní marketingová koordinátorka Kateřina Jedličková. Čtyři roky se starala o zákazníky jako baristka v kavárně v pražských Dejvicích, kde pracovala během studia na vysoké škole. Přes několik kaváren a pozic postupovala na pozici Shift Supervizor, až nakonec vyměnila černou zástěru za počítač a zakotvila v marketingovém oddělení. V posledních dvou letech svou „agendu“ rozšířila ještě o péči o malého synka a vyzkoušela si tak roli pracující maminky. „Když jsem nastupovala, lákala mě hlavně síla a atraktivita značky,” vzpomíná na své začátky. „Postupem času se pro mě ale Starbucks stal lovebrandem, který není jen o kávě, ale zejména o lidech a pospolitosti, kterou tady najde každý.” I dnes jsou pro ni hlavní hodnotou lidé, ať už jde o zákazníky, partnery nebo kolegy. Oceňuje přátelskou, milou a komunitní atmosféru, na současné pozici také kreativní možnosti, které jí práce nabízí. I po mnoha letech má radost, když potkává stálé zákazníky a může s nimi prohodit pár slov. A jakou kávu má nejraději? „Jsem velká milovnice filtru a ani ve Starbucks tomu není jinak. Moje nejoblíbenější káva je tedy ta překapávaná, do které si ráda přidám kokosové mléko. V létě ji pak obvykle vyměním za Cold Brew.”

Bez kaváren Starbucks si život neumí představit ani Hana Sládečková pracující na pozici Key Partner v bratislavském Auparku. Ve Starbucks začínala jako brigádnice, která uvítala flexibilní úvazek při studiu vysoké školy, ale její láska ke značce se datuje do školního věku, kdy ji zaujal přístup k objednávkám a psaní jmen na kelímky. Už tehdy zatoužila po tom, vyzkoušet si práci v kavárně, kterou s kamarády často navštěvovala. Po ukončení studia se rozhodla zůstat a dnes je součástí týmu Starbucks téměř šest let.
Na své profesi si nejvíce užívá spolupráci s kolektivem kolegů na směně, komunikaci se zákazníky a setkávání s těmi věrnými, kteří se pravidelně vracejí pro svůj oblíbený nápoj. Zároveň ji každý den v práci čeká něco nového a nečekaného, takže nezná stereotyp. Díky své píli měla v loňském roce možnost reprezentovat Slovensko na Barista Championship v Londýně, kde soutěžilo třicet baristů z regionu EMEA, tedy z Evropy, Blízkého východu a Afriky. K soutěži se váže i její nejlepší zážitek ve Starbucks – návštěva pražírny v Amsterdamu, spojená s řadou workshopů od etického sbírání kávy, přes pražení a balení až po ochutnávku.
Z nabídky Starbucks si nejčastěji dává překapávanou kávu s bezlaktózovým mlékem. „Na to, že pracuji v kavárně, nevypiju zas tak moc kávy, jak by se mohlo zdát,” říká. „Většinou si dám jednu ráno, jednu po obědě a ve výjimečných případech ještě třetí v odpoledních hodinách. Snažím se to nepřehánět, nerada bych byla závislá. A tak se mi někdy stane, že si vypiju svou ranní kávu a na tu další už zapomenu. Večer si kávu nedávám, abych neměla potíže s usínáním.”
Bez jakékoliv dřívější zkušenosti s kávou nastoupila do Starbucks na pozici Shift Supervizor Gabriela Činovcová. Už při pohovoru prý věděla, že to bude skvělé dobrodružství. Postupně si prošla pozicemi, jako je Produkt Manager, Facility Manager nebo Asistent Manager, a v současnosti vede tým baristů v roli Store Managera v pražské kavárně Arkády Pankrác. Během šestnácti let, kdy je součástí týmu Starbucks, byla u otevření šestnácti kaváren v Praze, Brně a Ostravě. „I po tak dlouhé době je pro mě Starbucks srdcovka a jsem velmi vděčná, že jsem se i po sedmileté rodičovské dovolené mohla vrátit na své místo. Kolegové mi tehdy moc pomohli, neboť doba se posunula a měla jsem co dohánět. Díky jejich ochotě jsem ale všechno zvládla.”
Dnes je hrdá, že může být součástí brandu a hodnot Starbucks, které jsou jejím osobním hodnotám velmi blízké. Nejvíc ji baví práce s baristy a kontakt se zákazníky, díky nemuž dennodenně poznává různé generace a inspirující osobnostní typy. Každý den je jiný a každý přinese něco nového. „Někdy je to pěkně divoká jízda, ale pořád mě to baví!”
Když má volnou chvilku, nejradši si dopřává malou překapávanou kávu se sirupem White Mocha nebo Strawberry Acai Refresha Drink. Doma po práci si s oblibou připraví šálek překapávané kávy Verona, které je věrná už šestnáct let.

 

Comments

comments

Vyhledat