Putovní fotografická výstava Osudy Romů za druhé světové války se představí v Městské knihovně Kladno

V Městské knihovně Kladno (Nám. Sítná 3106) se v úterý 2. května 2023 od 17 hod. uskuteční vernisáž putovní výstavy portrétních fotografií Osudy Romů za druhé světové války. Fotografie představují silné osudy romských přeživších, kteří žijí na území České republiky, kteří se stali oběťmi rasového pronásledování během 2. světové války. Portréty nafotila fotografka Jana Stachová a výstavu je možné zdarma zhlédnout až do 30. června 2023.

Před vernisáží 2. května 2023 se od 16 hod. v audio sále knihovny uskuteční doprovodná přednáška Mgr. Michala Schustra na téma: Dějiny Romů a jejich pronásledování během 2. světové války. Budete mít možnost blíže se seznámit s dějinami Romů v meziválečném Československu, a především s jejich tragickým osudem za druhé světové války. Vstup na přednášku i vernisáž je zdarma a registrace není nutná.

Zahájení výstavy se společně se zástupci obecně prospěšné společnosti Živá paměť zúčastní i fotografka Jana Stachová.

Výstava je přístupná zdarma od PO – ÚT a ČT – PÁ 8.30 -18.00; SO 8.00 -12.00; ST a NE zavřeno.

Výstavu připravila obecně prospěšná společnost Živá paměť s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Nadačního fondu obětem holocaustu. Vznik výstavy podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:

  • pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím  související informační, vzdělávací a dokumentační činnost,
  • poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními  režimy, zejména nacionálním socialismem,
  • zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování.

Comments

comments

Vyhledat