QUALITYLAND:  ZEMĚ BUDOUCNOSTI ANEB SCI-FI PO NĚMECKU

QualityLand. Foto Denisa Šelelyová, Goethe Institut
QualityLand. Foto Denisa Šelelyová, Goethe Institut

Goethe-Institut v rámci Překladatelských čtvrtků premiérově představí románový debut německého spisovatele, komika a kaberetisty Marc-Uwe Klinga. S jeho sci-fi románem QualityLand se můžete seznámit ve čtvrtek 27. května od 19:00. 

 

„QualityLand je země blízké budoucnosti. Vše v ní funguje hladce: Automatizovaná služba vám dohodí dokonalého partnera a spolehlivé algoritmy společnosti TheShop vědí, co přesně chcete, ještě předtím, než si to vyberete,“ komentuje Tereza Semotamová, moderátorka a dramaturgyně Překladatelských čtvrtků, zápletku Klingova románu: „Ale i v QualityLandu se najdou vadné kousky – dron se strachem z létání nebo bojový robot trpící posttraumatickou stresovou poruchou. A ty všechny mají být zničeny. Jenže co se stane, když se šrotovník vzepře systému?

 

Písničkář a spisovatel Marc-Uwe Kling (*1982) patří ke stálicím berlínské slam poetry a kabaretní scény. Proslavil se v roce 2009 bestesellerem Klokaní kronika, který si vysloužil tři pokračování a v audioverzi i cenu za nejlepší audioknihu roku 2013. V románu QualityLand, nejlepší německé sci-fi roku 2018, vykresluje Kling svět lidí, jejichž životy jsou do velké míry řízeny někým jiným. 

 

„Marc-Uwe Kling ve svém románovém debutu zkombinoval dystopický žánr s humoristickým a stvořil absurdní svět, který čtenáře děsí a rozesmívá zároveň. Autor nezapře praxi stand-up komika, a tak si hraje se slůvky, pracuje s prvky grotesky a karikatury. Překládat QualityLand proto byla zábavná výzva,“ komentuje překladatelka Ema Cíbik Stašová, která účastníkům Překladatelského čtvrtku osobně představí svou českou verzi knihy. Druhou hostkou překladatelského čtvrtku bude popularizátorka umělé inteligence Sara Polak, absolventka archeologie a antropologie na University of Oxford.

 

Román Marc-Uwe Klinga QualityLand v překladu Emy C. Stašové vydalo nakladatelství XYZ v únoru tohoto roku.

 

Co? Marc-Uwe Kling: QualityLand

Kdy? 27. května 2021, 19:00

Kde? Online na platformě Zoom. Více viz www.goethe.de/cesko 

 

Comments

comments

Vyhledat