Redakce zve: Prague Sounds – Alva Noto & Ensemble Modern / Kofi Stone

Kofi Stone
Kofi Stone

Prague Sounds – The Festival je každoroční radovánka hudebních nadšenců. V letošním roce vystoupí rozmanitá plejáda umělců z různých stran hudebního spektra. To je, myslím si, bezva počin. Můžete se těšit třeba na Rona Cartera, který má zápis v Guinnesově knize rekordů: nahrál basové linky na více než 2222 desek. Ron Carter předvede 3. 11. jazzové vystoupení v Rudolfinu. Pár dní poté, konkrétně 7. 11. vystoupí ve Foru Karlín Angelique Kidjo; ta předvede nekonvenční pojetí alba Remain in Light od kapely Talking Heads. 

Já se ovšem za redakci chystám na jiná dvě vystoupení, každé z jiného soudku, přesto od obou očekávám kopu zábavy i rozšíření obzorů. První z nich se odehraje 8. 11. hned v blízkosti celé řady umění – ve Veletržním paláci. Volba prostorů se zdá ideální, půjde totiž nejen o hudbu, ale i o vizuální projekci. Vystoupí umělec Alva Noto spolu s evropským souborem Ensemble Modern. Předvedou část projektu Xerrox, konkrétně jeho poslední, čtvrtou, část. Podrobnější informace a odkaz na vstupenky, které celkem pěkně mizí, najdete zde.

Alva Noto a Ensemble Modern

Druhým vystoupením kam se chystám je předposledním letošního festivalu, rapper Kofi Stone (GB). Tento umělec vyrostl v Birminghamu a na scénu vstoupil v roce 2017, debut mu pak vyšel o dva roky později. Připomíná devadesátkový oldschool ale zároveň se nejedná o žádný gangsta rap, naopak jde o moderní pojetí textů, ve kterých se vypovídává ze svého života i dospívání. Koncert se odehraje v Kasárnách Karlín 17. 11. a předskakovat mu bude český rapper Idea. Mám trošku pocit, že si Kofi trošku šlape na jazyk a nějak se mi to skvěle doplňuje s autentičností textů a celkovým projevem kapely i Kofiho specifickým vypravěčským stylem. Těšit se můžeme na pomalé i rychlejší tempo, nejspíš na něco, co si zapamatujeme, možná na něco, co bude jednou hodně velké, protože právě to Kofimu aktuální scéna předvídá. Na desce mu totiž přispěli i již zavedená jména jako je Ady Suleiman či Maverick Sabre což přitáhlo pozornost kritiky (a ta ho jistě pozorně sleduje dál). Zde malá, byť trošku explicitní, ukázka textu skladby A Beautiful Tragedy:

Sometimes I hate you
Sometimes I love you
You sent a nude to your ex
I can’t trust you
Sometimes I want you
At times it’s fuck you
I know you’ll probably hit my line if I buzz through
Typical
So typical
I make mistakes and then you act like I’m invisible
We need an interval where we can be spiritual
‚Cause right now we’re both acting like imbeciles

(A Beutiful Tragedy, 2019)

Více informací o koncertě Kofiho a vstupenky hledejte zde

Prague Sounds
1. 11. – 18. 11. 2023

www.praguesounds.cz

Comments

comments

Vyhledat