Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici

Galerie ornamentu, Jana Večeřová
Galerie ornamentu, Jana Večeřová

Řemesla, folklor a design v Holešovické tržnici – unikátní spolupráce Holešovické tržnice, platformy Bohemian Perfection a Nadačního fondu Moravská krása nabídne prodejní přehlídku tradičních i designových řemeslných výrobků, výstavu s názvem V kráse ornamentu a desítky workshopů s mistry řemesel. To je hlavní letošní nadílka Adventu v Tržnici vedle oblíbeného zimního kina a svařáku nebo prodeje kaprů a vánočních stromků Bez obalu. Přehlídka řemesel, folkloru a designu opanuje Halu 17 od 25. 11. do 10. 12. a zimní kino pak najdou návštěvníci na plácku u Haly 22 každý adventní čtvrtek.

Výšivku rybími šupinami, holubičky ze štípaného dřeva, moderní modrotisk a výrobky od téměř šedesáti autorů z různých koutů naší země. To vše a mnohem více na jednom místě si budou moci prohlédnout i koupit návštěvníci jedinečné adventní přehlídky, která proběhne v Holešovické tržnici pod taktovkou platformy Bohemian Perfection. 

Návštěvníci si vyzkouší odpočinek na slaměném štrozoku nebo jak jemný a odolný umí být český kanafas. Vybírat budou z vánočních ozdob ze slámy, skla, kovu, orobince, modrotisku, dřeva nebo papíru. Součástí expozice bude i jedinečná Valašská zimní krajina vytvořená výtvarnicí Ivanou Langrovou. Na padesát figur vytvořených z přírodně barveného ovčího rouna komponované do scén tradičního života na Valašsku vykouzlí klidnou předvánoční atmosféru. Přehlídka ukáže i výrobky zhotovené unikátními zanikajícími postupy a představí tvůrce, jejichž rody se řemeslu věnují i po mnoho generací. 

„Řemeslo zemře se starými mistry, pokud nebudou moci svůj um předat pokračovatelům. Proto chceme tohle naše české rodinné stříbro přiblížit lidem nejen tímto festivalem, ale i prostřednictvím vyhledávače Bohemian Perfection, spoluprací s designéry a se středními i vysokými uměleckými školami,” říkají zakladatelky projektu Boheman Perfection Michaela Kádnerová a Eva Bělinová. Součástí přehlídky craft designu proto budou také oceňovaná díla mladých tvůrců, pro něž je řemeslo zdrojem inspirace; designérů a absolventů ateliéru designu Jaroš/Bednář na Fakultě architektury ČVUT, která vznikla v rámci projektu Bohemian Perfection a výrobky studentů Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze.

Bohemian Perfection – Deafmessanger, kolekce 2023

Program zahrnuje desítky unikátních workshopů, jež povedou mistři nejrůznějších řemesel. Ty nabídnou zájemcům možnost vyzkoušet si tradiční postupy a vyrobit originální vánoční dárky. 

Neziskový projekt Bohemian Perfection stojí za webovou platformou prezentující mistry řemesel z celé České republiky i jejich práci s cílem ukázat bohatství řemeslné tradice a propojovat ji se současným designem. 

Výstava V kráse ornamentu

Propojení folkloru a designu nabídne také unikátní výstava moravského ornamentu a modrotisku, pro kterou připravila scénář i architektonickou koncepci Helena Dařbujánová. V Praze bude mít výstava svou premiéru. Helena Dařbujánová je zároveň kurátorkou výstavy, ke které říká: Naše hlavní téma je ornament, ornament ne jako zločin, ale jako inspirace, jako tajná řeč našich předků, výpověď o životě, jako radost a krása.“

Výstava představí vedle sebe poklady kulturního dědictví i práce současných tvůrců, u kterých téma ornamentu rezonuje, neboť jen prostřednictvím soudobého designu a umění může být propojen kulturní odkaz minulosti se současností. Na výstavě budou k vidění práce designérů a designových studií – Zlatky a Hanuše Lamrových, Johany Němečkové, Alžběty Jungrové, Natálie Repkovské, Cindy Kutíkové, Veroniky Jirouškové Velčovské, studia TYFORMY, TITITI, PORIGAMI a dalších.

Kabátek z Kolekce MIRROR OF THE INNER GARDEN v kombinaci s tradiční modrotiskovou sukní, Natálie Repkovská, Foto Alžběta Jungrová

Výstavu zastřešuje Nadační fond Moravská krása, který sídlí v Havlíčkově vile v Břeclavi. Tam za tři roky své existence uspořádal na stovky výtvarných dílen a kurzů, kterých se zúčastnily tisíce lidí z celé republiky, a rovněž desítky výstav tradičního i soudobého umění – právě tak, aby plnil svoji hlavní vizi, najít pro moravský folklor a tradiční umění místo i v dnešním světě. Nadační fond Moravská krása usiluje o to, aby se moravský ornament nejen uchoval, ale abychom byli schopni jej také transformovat do moderního designu, jen tak jej můžeme zatraktivnit pro mladou generaci,“ říká Monika Vintrlíková, předsedkyně správní rady nadačního fondu.

 

Přehlídka řemesel, folkloru a designu

Holešovická tržnice, Hala 17

od 25. 11. do 10. 12. 2023, po-pá 8:00-20:00, so-ne 10:00-20:00

Vstupné: dospělí 100 Kč na místě, senioři 50 Kč, děti do 15 let vstup zdarma,

Vstupenky na workshopy jsou k dostání v síti GoOut

 

Bohemian Perfection – Deafmessanger, mísa

Další tipy na program v Holešovické tržnici:

 SVAŘÁK & FILM: Vánoční filmové klasiky v Holešovické tržnici

Venkovní promítání klasických vánočních filmů proběhne každý čtvrtek od 30.11. až do 21.12. na plácku pod neonem. Atmosféru doladí svařák a další lahodné moky pro zahřátí nebo i něco dobrého z Food Truck Pointu, který jede vedle Haly 22 i přes zimu!

30. listopadu a 7.,14. a 21. prosince 2023 (každý čtvrtek až do Vánoc)

Nákupy na vánoční stůl z Haly 22

Bez davů a tlačení obřích košů můžete jako každý rok v klidu nakoupit v Hale 22. Stejně jako po celý rok zde najdete kvalitní suroviny od českých farmářů a dalších českých i zahraničních prověřených dodavatelů. Čerstvé ovoce a zelenina, ryby, sýry, uzeniny, domácí vejce, mléko, máslo, pečivo, ale třeba i exotické ingredience, to vše v poklidu nakoupíte na vánoční svátky s úsměvem od místních prodávajících. Sortiment Haly 22 doplní po celé adventní období i malý vánoční trh v korzu před halou.

O pátcích a sobotách 8. a 9. 12., 15. a 16. 12. a 22. a 23. 12. prodej vánočních stromků Bez Obalu. 

Od 21. 12 zahájení prodeje vánočních kaprů.  

Hala 22 – každý všední den do 17.00 hod., v sobotu do 14.00 hod., neděle zavřeno.

 

Comments

comments

Vyhledat