Report: YASHA 96 ✚ ZAPOMĚLSEM ✚ IMA TEVA ✚ LUCY MCWILLIAMS v Bike Jesus

 

Česká hudební melancholie s anglickým nádechem.  

Něco, co Bike Jesus už dlouho nezažil. Místo repetitivních beatů hrajících často v Bike Jesus až do rozbřesku jste se mohli dostat do alternativního undergroundu napříč generacemi. Čtyři interpreti, které spojovala emotivnost, melancholičnost a smutek čišící z minulých vzpomínek a chvil. Čtyři různorodá, však něčím podobná hudební představení.

Večer započal bouří v provedení Imy Tevy v doprovodu Davida Pomahače, následovalo duo Zapoměljsem, punkovo-vílově éterická Lucy McWilliams s odzbrojujícím intimním zpěvem a večer zakončil živelný Yasha 96.

Spojeni láskou k hudbě a textům

Na první dobrou absolutně nesourodý výběr hudebních interpretů, na druhý poslech spojitost začala dávat smysl. Ve všech případech se jednalo o písničkáře. Interprety spojovala láska k textu, ke slovu v hudbě, k hudební interpretaci jejich niterních dojmů a myšlenkových pochodů. Jak různorodě se dá mluvené slovo v hudbě uchopit nám bylo předvedeno právě tento večer. 

Večer odstartoval velice silně, a to koncertem Imy Tevy, která k sobě přizvala Davida Pomahače. Možná více než koncertem by se jejich představení dalo nazvat bouří. Závalem intenzivní, emoční a skvěle provedené hudby, ve které se mísila temně bujará ženská energie Teva s bravurně odehranými strunami kytary Davida Pomahače. Živé vokály prohnané syntezátory, dávající hlasu Tevy na prostorovosti, obnaženosti a bouřlivosti.

Kouř, co dává smysl

Hudba vyznívala hodně žensky, rituálně až magicky. Zpěvačka se navíc oděla do červené róby, kterou umocňovaly světelné efekty, laděné taktéž do ruda. Tak se dostáváme k vynikajícímu světelnému designu, který koncert doprovázel. Jelikož jsme se celou dobu nacházeli v místě určeném pro techno koncerty, ve kterých hrají světlené light shows významnou roli, bylo mnoho co využít a koncert Imy Tevy toho byl skvělým důkazem. Červené přechody, blikající světla v pozadí vypadající jako lucerny, světla menší evokující světlušky létající v rytmu hudby, tak intenzivní záblesky světel, připomínající bouřkovou strž. Ač kouř není při koncertech nic nového, zde dával smysl. Stavěl posluchače do magického prostoru, do místa éterického, kde hlavními hybateli jsou emoce, které Vám hudba navodí a díky kouřové atmosféře jste se v nich mohli příjemně topit. 

Následovala pauza, po které se představilo duo Zapoměljsem. Jelikož přišlo po velice silně emotivním i kvalitním vystoupení Tevy a Pomahače, skupina Zapoměljsem se dala skutečně tak trochu „zapomenout“. Folkové kytárky v doprovodu deníkových textů a zadních projekcí. Kluci působili velice mile, ale představení bylo spíše průměrné. V obecenstvu se však nalézali skalní fanoušci, kteří si výkon skvěle užili. 

Britské emoce

Pak se atmosféra opět změnila, a od bouře přes folk jsme se najednou dostali do intimních textů britské mladé zpěvačky, Lucy McWilliams. Křehké, intimní a pocitově, vztahově zaměřené texty, zpívané velice procítěně za doprovodu jemného vybrnkávání kytary. Zpěvačka vybočující z večera českých interpretů nejen svou národností, ale i otevřeností, se kterou své texty zpívala, navodila pocit nejniternějšího sdělování pocitů blízkým. Navození klidu, vzpomínek krásných i smutných, bledých i zářivých, breku i zamilování.  

 

Konečným vystoupením byl již zmíněný Yasha 96 se svou kapelou. V uskupení třech performerů, a to Yashi jako zpěváka a kytaristy, klávesistky a zpěvačky zároveň a druhého kytaristy, se stali nejpočetnější skupinou z komorních představení. Naladění se zde opět změnilo, tentokrát směrem spíše k popu. Yasha, který současně žije v Berlíně, do prostoru přinesl mladistvou energii, „hipe vibes“ společně s jiným přístupem k melancholii. Ač jsou jeho skladby textově laděny do smutnějších, ponuřejších a pomalejších tónů, jeho vystoupení bylo ze všech vystoupení večera nejakčnější. Místy až trochu nuceně. Yasha se snažil o „hipování“ svého crowdu, vyvolání mošpitu, ale k tomu nebyla v tento večer mezi přítomnými nálada.

 

Komorní vlnění

Večer se nesl spíše v onom melancholickém, pozdně podzimním ladění. Pohupování s pivkem v ruce, posedávání, užívání si prožitků z hudby a příjemně bezpečného prostředí mezi menším počtem lidí. Celkové vlnění bylo však příjemné a komorní. Jemným nedostatkem byla všudypřítomná zima v prostoru, ta se však dala v průběhu různorodých představení takřka zapomenout.

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat