Respect festival 2023 oznamuje program

Respect Festival, nejvýznamnější tuzemská celoroční přehlídka world music, právě zveřejnil program svého 26. ročníku. Již tradičně bude silně zastoupen africký kontinent, představí se horké novinky z Nigérie, Mali a Súdánu i prověřená kvalita z Etiopie. Evropu bude letos zastupovat Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Francie, Rakousko a Nizozemsko. Indii bude reprezentovat spirituální hudební tradice z Bengálska a Turecko hudba anatolských Kurdů. Dvoudenní open-air proběhne 17. a 18. června na pražském Rohanském ostrově.

Respect Festival je v České republice již neuvěřitelných 26 let tou nejpestřejší hudební směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů. V minulosti se v rámci tohoto celoročního festivalu českému publiku vůbec poprvé představili dnes již i u nás velmi známé kapely jako např. Tinariwen z Mali, rumunští Taraf de Haidouks či jedna z nejslavnějších balkánských dechovek Fanfare Ciocărlia. Ze zveřejněného programu je již nyní jasné, že se máme na co těšit i letos. Jako v minulých letech je i tento rok tvůrcem vizuálu festivalu opět výtvarník Petr Nikl.

Přehlídku zahájí již 12. května rakouské duo BartolomeyBittmann v Paláci Akropolis. Violoncellista Matthias Bartolomey a houslista a hráč na mandolu Klemens Bittmann, oba se vzděláním v klasické hudbě, držitelé prestižního ocenění Preis der Deutschen Schallplattenkritik v kategorii ‚Grenzgänge‚, vedou své nástroje z hluboce zakořeněné klasické tradice na nové hudební cesty. Jejich hudba se spontánností a improvizací jazzu obsahuje těžké groove a rockové prvky stejně jako intimní balady a rychlé uptempo skladby. Večer zahájí tuzemské S.V.A. Trio, jejichž snahou je fúze klasické hudby a jazzu. Výsledkem je styl, který sami označují „urban fusion“.

8. června se druhým doprovodným koncertem festivalu v Čítárně Unijazz představí mistr tradiční hudby z pomezí Pákistánu a Íránu Ustad Noor Bakhsh. Noor Bakhsh (Pákistán) hraje tradiční melodie, milostné ghazaly, transovní rytmy i hity z Bollywoodu. V ornamentech jeho sól slyšíme ozvěny Ali Farky Tourého a blues ze Sahary, loni patřil k hvězdám festivalu nejprogresivnějšího evropského festivalu Le Guess Who. Letos je Bakhsh pozván na festival Roskilde.

Mezi hlavní hvězdy open airu 17.–18. června na Rohanském ostrově patří stěžejní africký umělec současnosti Adédèjì, nejlepší afrobeat od dob Fely Kutiho. Letos také poprvé v České republice přivítáme Al Bilali Soudan, praotce elektrifikovaného pouštního blues z Mali. Africký kontinent zastupují i etipsko-francouzští KUTU se svou Ethio trance elektronikou a také jedni ze zakladatelů současné somálské hudby, funkoví Dur-Dur Band. Baulskou spirituální hudební tradici uslyšíte díky mezinárodně uznávaným Rangamatir Baul z Indie, experimentální projekt s africkými kořeny a brazilskou hravostí přiveze génius brazilské hudby Guilherme Kastrup a jeho Kastrup Quartet. Bosenský sevdah, který vznikl z kolize rozdílných kultur a je stejně jako portugalské fado přirovnáván k americkému blues, představí Damir Imamović. Hudbu romských lautarů zastupují jedni z posledních mistrů tohoto žánru Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu z Rumunska. Kurdskou lidovou hudbu v hávu syrových groovů a minimalistických bluesových aranžích vám zahraje zpěvačka s kurdskými kořeny spolu s kapelou Meral Polat Trio z Nizozemí. 

Rodinný ráz dvoudenního open air festivalu zdůrazní též bohatý dětský program. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru. Rohanský ostrov bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat.

Doprovodné koncerty Respect Festivalu 2023:

Pá 12.5. BartolomeyBittmann (Rakousko) + S.V.A. Trio (CZ) / Palác Akropolis

Čt 8.6. Ustad Noor Bakhsh (Pákistán) / Čítárna Unijazz

Respect Festival, open air

17.-18.6.

Rohanský ostrov

 

Sobota 17.6.

Rangamatir Baul (Indie)

Damir Imamović (Bosna a Hercegovina)

Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu (Rumunsko)

Al Bilali Soudan (Mali)

Adédèjì (Nigérie)

 

Neděle 18.6.

Dur-Dur Band (Somálsko)

Meral Polat Trio (Nizozemí)

Kastrup Quartet (Brazílie)

KUTU (Etiopie, Francie)

 

Více informací na https://rachot.cz/respect-festival/

Předprodej vstupenek v síti GoOut: https://goout.net/cs/respect-festival-2023/szxbduu/

Comments

comments

Vyhledat