Ringhofferova hrobka: Klenot mezi stromy

Radovan Zítko [<a href=CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons">
Radovan Zítko [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Pokud hledáte nějaké zajímavé, ne úplně nejznámější místo k návštěvě v rámci cestování po Středních Čechách, máme pro vás zajímavý tip.

Co to je:

Impozantní hrobka známé průmyslnické rodiny Ringhofferů.

Stavěla se mezi lety 1889 a 1893. Navrhl ji architekt Jiří Stibral a zdobí ji socha Krista od J.V. Myslbeka oceněná řadou prestižních cen. Půlkruhové řešení umístěné na mírném kopci a obehnané stromy jí dodává na důstojnosti. Pod křížem je deska se znakem rodu Ringhofferů.

Nás zaujala úžasná masivní kovaná vrata z materiálu nejvyšší kvality, který přetrval celé věky.

Brána k hrobce rodu Ringhofferů, foto JK

Kde to je:

Poblíž zámku Štiřín, mapa je zde.

Jak se tam dostat:

K vratům se dostanete snadno, podle mapy dojedete do obce Kamenice, zastavíte u fotbalového stadionu a dáte se doprava alejí mezi koňmi. Vrata jsou ale zavřená. Buď se můžete kochat skrz ně, nebo plánujte: Pro organizované skupiny je možné vstup dohodnout na OÚ Kamenice (www.kamenice.cz), jednotliví návštěvníci mohou areál navštívit v rámci prohlídky s výkladem, která je součástí každoroční turistické akce Pochod krajinou barona Ringhoffera – viz http://www.laduv-kraj.cz/turistika-a-nase-stezky/stezka-krajinou-barona-ringhoffera/

Resumé:

Hrobka je sama o sobě velmi ůsobivým uměleckým dílem. U vstupní brány je také naučná tabule vyprávějící o tom, jak rod Ringhofferů exportoval své výrobky třeba do Itálie a jak promyšlená byla jeho zaměstnanecká politika: Pracovníci firmy měli různé nároky na rentu po strávení určitého počtu let ve firmě, dbalo se i na péči o zdraví a vzdělání dělníků.  Jestli se chystáte třeba na prohlídku štiřínských zahrad nebo snad na tamější golf, zajeďte si i sem, je to výborný zážitek a autem jste tu za jednotky minut.

Brána k hrobce rodu Ringhofferů – detail, foto JK

Více i na webu obce Kamenice

Comments

comments

Vyhledat