Robocobra Quartet v Jazz Docku: skvělý koncert

„Neradi hráváme v místech, která mají v názvu Jazz“, řekl někdy v polovině skvělého koncertu zpívající bubeník kapely Robocobra Quartet, Chris W Ryan. „Bojíme se, že TO poznají.“

„TO“ samozřejmě znamená, že Robocobra nejsou takoví ti opravdu virtuózní jazzmani. Co si ve dvě ráno zajamují s cizí partou a co znají všechny standardy.

A mně je to jedno. tedy, je mi jedno, že možná nesplňují nějaká taková měřítka. Prootže koncertně jsou prostě skvělí.

 

Pořád hodně mladá kapela z Belfastu hraje zhruba deset let a jako ještě zcela neznámá vystoupila v Praze v rámci United Islands. Musí si myslet, že tu hrajem jen u vody, protože Jazz Dock je taky na řece, a je to už léta příjemné místo nejen na jazz. Atmosféra je zároveň intimně klubová a zároveň říční, na baru jsou milí lidi a především je tu fajn dramaturgie.

Irská parta nám přivezla především materiál z aktuálního, loni vydaného alba Living Isn’t Easy. Dokázala, že její jen lehce neobvyklé obsazení je schopno zahrát úžasně pestrý koncert se skvělou dynamikou: Chris Ryan umí vřestět i šeplat a na bicí šustit i třískat. Peter Howard se saxofonem neexhibuje, ale dodává šťávu a radost. Tom Tabori ovládá sampler i klarinet a stará se o to, aby kapela zněla současně. A Nathan Rodgers je brilantní baskytarista, díky kterému to drží pokupě.

Dohromady to ale zejména díky zpěvu a důležitosti textů zní daleko víc jako nějaký postpunk než jako jazz. Ideově mají blízko k ibtelektuálním punkovým partám, které chtějí sdělit nějaké své frustrace a údivy – viz třeba brilantní písnička Wellness, jejíž text sestává z mediálních šplechtů influencerů o tom, co dělají během dne: „Being barefoot grounds me and I receive electrons from the earth“ a jiné ezo, pavědecké a reklamní plky a k tomu ta skvělá kapela. Vynikající.

Nebo malinko starší písnička Wicker Bar o juvenilních frustracích ve škole, to by mohl klidně být nějaký méně melodramatickuý Morrissey.


Robocobra nás obalila radostnou, energickou a přitom mile ostýchavou hudbou. Jsou instrumentálně zdatní, kterativní, pracovití a budí sympatie i tím, že vypadají jako nijak geneticky vítězící chlapci odkudkoliv. Už se těším na její další počiny.

 


Robocobra Quartet, Dragon’s Brew

Pořádali: Mladí ladí jazz

Praha, Jazz Dock, 28.2.2023

 

 

Comments

comments

Vyhledat