Rozhovor k festivalu ARTORZO na hradě Krakovec

Milan Špiller - ARTORZO Krakovec / Foto archiv
Milan Špiller - ARTORZO Krakovec / Foto archiv

Už tenhle víkend, 15. – 16. června, na zřícenině hradu Krakovec uskuteční 3. ročník multižánrového festivalu a přehlídky současného umění ARTORZO.

Program na několika scénách nabídne jak hudební vystoupení a vizuální projekce, tak divadlo pro děti i dospělé, art gallery, výstavy, workshopy, panel diskuse a pestrý doprovodný program pro celou rodinu. Zdarma pak nabídne možnost kempování a vstup dětem do 14 let. 

Dramaturgie festivalu osciluje mezi žánry jako jsou elektronická a taneční hudba, indies, trip-hop atd. Mezi hlavními headlinery na hlavním pódiu, se představí britský zvukový mág WORDCOLOUR (UK), patřící mezi současné talenty britské klubové scény. Celý program festivalu najdete na www.artorzo.cz

Nádvoří hradu Krakovec

Koncept i místo konání festivalu nás hodně zaujaly, proto jsme trochu vyzpovídali Milana Špillera, zástupce organizátora: 

Artorzo má letos třetí ročník, takže je poměrně mladý. Jakým prošel vývojem? 

To místo nám ukázal Standa Zima. Potom když jsme někde v hospodě u piva začli se Standou i kastelánem Jirkou Sobkem přemýšlet, jak festival pojmenujeme…byly různé varianty, které ještě nevystihly, to co by k danému místu nejlépe sedělo, až jednou mě napadlo spojit umění a polorozbořený hrad Krakovec, a tak vzniklo ARTORZO a že to nebude jenom standartní hudební festival, ale festival s odlišným formátem akcí, které propojují různé formy umění s důrazem na výjimečnost daného místa. Alternativní umění a podobné festivaly tohoto zaměření v okolí neexistují.

První ročník byl jsme zorganizovali pár měsíců před začátkem, podobně rychlé bylo i založení projektu a stejnojmenného spolku. Standa Zima nás na Krakovec někdy kolem roku 2020 pozval a já si to místo okamžitě zamiloval. Až tam jsme začali přemýšlet o tom, že to místo proměníme v přehlídku umění a já jsem si začal vizualizovat, že bychom ten hrad proměnili v jednu zajímavou galerii. Potom přišel COVID, kultura se zbrzdila, ale přesto jsme se rozhodli festival zkusit.

První ročník byl trochu punk. Udělali jsme ho s minimálním rozpočtem, a navíc počasí nestálo za nic, přesto aspoň nějací lidi přišli. Na 2.ročník se nám podařilo získat finance z veřejnoprávních i soukromých zdrojů. Účinkující umělci byli převážně z domácí scény. Letošní ročník jsme začli připravovat už loni na podzim a rozhodli jsme se pozvat i zahraniční umělce a festival rozšířit o druhou stage a přivézt na hrad ještě víc uměleckých objektů. 

Milan Špiller – ARTORZO Krakovec / Foto archiv

Kolik lidí na přípravě festivalu pracuje?

Během příprav pracuje cca 6 lidí, na místě během konání kolem 15 lidí včetně dobrovolníků a pořadatelů.

ARTORZO má dost výraznou a hezkou vizuální identitu, která dává tušit, že k přípravám přistupujete velmi profesionálně a není to jen nějaká lokální akcička. Jak vizuál vznikal? 

Vizuál vznikal v dílně skvělé grafičky a vizuální art performerky Ivety Kratochvílové, která vymyslela úžasné logo, které přesně vystihuje koncept ARTORZO festivalu a není rozpoznatelné hned na “první dobrou”. Letos jsme vizuál ještě trochu podpořili  festivalovou identitou v barvách a odstínech zelené s černobílou kombinací, o kterou se postarali grafici Martin Tryščuk a Jano Ono. Jano se postará i o vizuální art performace, které budou představeny hned na třech různých místech.

Kdo bude letos rozhodně zásadním hostem nebo hosty? 

Headlinery bude určitě  britský kouzelník se zvuky a náladami Nicholas Worrall alias Wordcolour, který v Česku nikdy nevystupoval a na jeho nálož elektronické a taneční hudby se všichni moc těšíme. Dalším tahákem bude určitě kapela Jakuba Königa, kterou doprovodí speciálně na tomto místě jako host Tomáš Reindl (známý z projektů Omnion, Transorganic, Tellemarkk atd.). Na druhé scéne JAN HUStage zahustí program nejen DJs z domácí scény, ale i manželský pár Monsieur et Madame Benoit, který přiletí z francouzského Avignonu. Ale tnáš festival není jenom o známých jménech, dáváme šanci neokoukaným projektům, jako např.  Antonie nebo Luciana.

Program cílí i na děti – je to tedy akce pro celé rodiny?

Návštěvnost se pohybuje v řádech několika set lidí, proto nám přijde smysluplné nabídnout festival pro celou rodinu. Děti to mají do 14 let zdarma. Letos je program pro děti nejbohatší, různé kreativní dílny, workshopy “A žijí duchové “ (inspirace vznikla také k danému místu, kde se také natáčel film Ať žijí duchové) a rád bych zmínil i divadlo ADHD, které představí pro velké i malé publikum pohádku Sedlák a Plivník. Máme opravdu upřímnou radost, že festival navštěvují rodiny s dětmi a že se vrací.

A jak se vůbec na festival dostaneme, kde tam nocovat, jak se připravit a co tam můžeme najít? Myslím, že chystáte nějaký festivalový bus…

Krakovec leží v oblasti Rakovnicka a je to kousek od Prahy i Plzně. Dá se tam dojet cca za hodinku z obou měst. Do Rakovníku jezdí vlak i autobus, z Prahy máme vypravený speciální festivalový bus, který poveze i návštěvníky, kteří vystoupí v Rakovníku. Z Rakovníka jste cca na místě za 15 minut. Program festivalu začíná už od soboty odpoledne (od 13 h), sobotní hudební program bude končit v ranních hodinách a proto mohou návštěvníci využít kemp, který je pro návštěvníky festivalu zdarma.

ARTORZO je festivalem pro celou rodinu…

Jaké jsou vaše další plány?

Tak první plán na tento víkend je jediný, aby si to všechno letos sedlo a lidi byli spokojení, užili si víkend  na venkově a v přírodě se všemi umělci a účinkujícími, které jsme pro letošek pozvali. 

Co se týká budoucnosti., máme určité vize, kam festival směřovat, v šuplíku máme pár velmi zajímavých jmen. Rádi bychom pracovali na fundraisingu, abychom se osvobodili od finanční závislosti na grantech státních a veřejných institucí. Festival připravujeme ve svých volných chvílích, máme rodiny, času není tolik. Také bychom rádi rozšířili náš tým o další stejně nadšené  “blázínky” jako jsme my, přizvali další kurátory, umělce a kreativce. 

Děkujeme a přejeme festivalu ARTORZO mnoho zdaru. Uvidíme se na Krakovci!

Comments

comments

Vyhledat