Kam v Luhačovicích (a proč je super do nich vyrazit)

Pramen Ottovka. Fotografie jk
Pramen Ottovka. Fotografie jk

O tom, že Luhačovice jsou hezké, se ví už nějakých sto let; jak to tam vypadá v roce 2018 a co tam stojí za vidění? Podívejme se na všechno přehledně.

Kdy tam jet

Pokud máte rádi kvetoucí dřeviny a zpěv ptactva, pak rozhodně na jaře. Právě teď rozvěsili mnoho nových uměleckých ptačích budek – přibývají tu stále nové a jedna je i od Franty Skály. Stromy kvetou, lázeňský park s pískovými cestičkami je neustále pucován do krásy a zeleň je ještě svěží. Samozřejmě je lákavá i varianta léto, obohacená o možnost koupat se v blízké přehradě.

 

Krmítko od Františka Skály

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamětihodnosti

Luhačovice jsou malé, ale mají několik skvostů:

Takovéhle krásné stavby na vás koukají za každým rohem

Hotel Jurkovičův dům a jiné starobylé dřevěné budovy inspirované lidovou architekturou: Vila jménem Chaloupka, hotel Jestřabí, Vodoléčebný ústav a několik dalších. Kromě Dušana Jurkoviče zde působila řada dalších významných architektů, za obdiv stojí třeba centrální, rozsáhký funkcionalistický hotel Společenský dům. Slouží k bydlení i kongresům a je radostné, že tu najdete například původní kování a další detaily.

 

Moderní kostel Svaté rodiny

Naopak nová je budova místního kostela z roku 1997. Kostel zasvěceký svaté rodině je jednm z nejmladších kostelů v republice, obsahuje moderní umění (nezvykle pojatá křížová cesta), ostatně můžete do něj kouknout webkamerou.

 

Stylová kavárna V Myslivně

Dobroty

S gastronomií to zde není oslnivé; nadstandardní je restaurace v hotelu Alexandria a pak tu je skvělá Sýrárna Easy Cheesy (kde poslouchají Radio 1:). Náš tip proto je nevysedávat na obědech, ale koupit si tu kousek sýra a pár mandlí a oliv a vyrazit do přírody! Na kávu zajděte do Jizby (rodinná firma, která vyrábí i skvělou vlastní keramiku, kávu si sama praží) nebo do designově zdařilé Kavárny v myslivně.

Easy Cheesy má i minizahrádku, uvaří vám kávu… foto archiv Easy Cheesy

 

Nákupy

Doporučujeme si z Luhačovic odvézt keramiku. Náš tip je buď tradiční tupeská, kterou pořídíte zejména na promenádě, nebo výše zmíněná z Jizby, jejíž dekor z tradičních motivů často skvěle vychází – mají i hezký web.

Společenský dům a umělecká ptačí budka k poctě architekta Dušana Jurkoviče

 

Láznění

Rozhodně si dopřejte pár lázeňských procedur. Pošlete mail na oddělení prodeje nebo si projděte web lázní a vyberte si cokoli od několikatýdenního pobytu až po krátké wellness zastavení na den. Skvělé kombo je rašelinový obklad a masáž a taky doporučujeme koupel ve zdejší minerálce. Z pramenů se i napijte – Vincentka chutná přímo od zdroje ještě lépe než z lahve!

Poslední roky roste obliba lázní mezi mladšími klienty.  „Víkendové pobyty využívají zejména mladé páry. Ty tvoří až 70 procent víkendových hostů. Zároveň meziročně výrazně roste obliba takzvaných dámských jízd. Při srovnání roku 2016 a 2017 mluvíme až o více než 50procentním nárůstu zájmu,“ popsal Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.

Okolí

Pokud tu na pár dní zakotvíte, rozjeďte se do Uherského Hradiště (musíte vidět Slovácké muzeum!), případně do Zlína za architekturou a výstavami.

Přehrada

Sport

Luhačovice nabízejí hodně možností pro pěší turistiku, od lehkých vycházek po náročné túry – sledujte značení a vemte si na infocentru mapku. Rádi tu projíždějí cyklisté. Vodní sporty nabízí blízká přehrada – přijeďte a půjčte si nějaké to šlapadlo, nebo zkuste hit současné doby, koloběžky, a vyražte ještě dál.

 

Lázeňský park s hotelem Dům Bedřicha Smetany

Kultura

Jedno divadlo a jedno kino. Konají se tu festivaly Luhovaný Vincent a poblíž také Mišmaš, (letos se sem vrátí Scott McCloud, frontman Girls Against Boys nebo aktuálně Paramount Styles) a nedaleko je Uherské hradiště s kinem Mír a Letní filmovou školou.

Resumé

Luhačovice jsou krásné a velmi udržované. Místní obyvatelé slují pohostinností a vlídností. O víkendu je tu snad až příliš plno, ale když vám napíšeme, ať tam vyrazíte ve všední den, bude to pro klidné lázeňské hosty možná moc:) Vzájemný respekt divočejších mladých návštěvníků a starších klientů je super věc.

Comments

comments

Vyhledat