Rozhovor s porotkyní My Street Films Awards Dianou Tabakov

foto: archiv Diany Tabakov
foto: archiv Diany Tabakov

Do soutěže MSFA se mohou hlásit dokumentární snímky začínajících filmařů do délky 10 min.  Jak filmy v soutěži posuzujete? Hodnotíte je v oddělených kategoriích?

V rámci My Street Films hledáme především osobité přístupy k filmu, zajímá nás silné autorské pojetí reality, ať už se film týká jakéhokoli tématu. Člověk se může rozhodnout, jestli ho dané místo či příběh inspiruje k namalování obrazu nebo zhotovení sochy, my na film nahlížíme podobným způsobem. Jsme si vědomi toho, že nezkušení režiséři a režisérky teprve hledají svůj filmový jazyk a osahávají si nové médium. Jak říkají sami naši lektoři workshopů Viola Ježková a Ivo Bystřičan: „Cesta od myšlenky k filmu je složitá a bolestná, alespoň tam, kde to ve výsledku stojí za to.“ Chceme těmto tvůrcům pomoci nacházet inovativní způsoby vyprávění, které autenticky zachytí jejich vlastní vnímání světa. Nemá smysl opakovat zavedené mechanismy.

Co je cílem soutěže? Proč by se lidé měli do soutěže přihlásit? 

Cílem je dát lidem, kteří točí filmy mimo prostředí akademické nebo profesionální, možnost svá díla zveřejnit, získat zpětnou vazbu a ve výsledku je také propagovat a promítat. Vítězům zprostředkujeme pražskou premiéru na Festivalu Den Architektury, festivalovou premiéru na MFDF Ji.hlava, projekce po republice v rámci Zažít město jinak, uvedení na mezinárodní platformě Dafilms.cz a mnoho dalších projekčních příležitostí také v roce 2019. Celoročně jsou pak přihlášené snímky také uvedeny na mezinárodní online filmové mapě Mystreetfilms.cz.

Jaké snímky v minulosti zvítězili?

V minulém roce jsme ocenili film mladé autorky Širín Nafariehové Černý most, který je upřímný, autentický, a ačkoli hovoří o složitých tématech, jako je multikulturalismus a xenofobie, nechybí v něm humor typický pro českou dokumentární tvorbu. Autorka se účastnila workshopů My Street Films a v letošním roce úspěšně absolvovala přijímací zkoušky na FAMU. Oceněné snímky se každý rok velmi liší jak tématy, tak přístupy. Jde o intimní portréty, politické eseje i například klasické observační filmy z odlehlých částí měst. Vítězné snímky z minulých let je možné zhlédnout online: http://mystreetfilms.cz/cs/vitezne-filmy.

Kdo je kromě Vás letos v porotě? Proč jste oslovili zrovna je? 

Vítěze My Street Films Awards každoročně vybírá tříčlenná porota, kterou letos tvoří kromě mě také filmová producentka Hanka Třeštíková a investigativní novinářka Saša Uhlová. Producentka Hana Třeštíková má za sebou řadu filmů a dvě nominace na Českého lva v kategorii Nejlepší dokumentární film: za snímky Bratříček Karel a Zkáza krásou. Reportérka Saša Uhlová je scenáristkou a aktérkou filmu Český žurnál: Hranice práce (režie: Apolena Rychlíková), který loni získal Cenu české filmové kritiky a cenu za Nejlepší český dokumentární film na MFDF Ji.hlava.

 

Comments

comments

Vyhledat