Pod Stalinem zazní La Traviata

RUN OPERUN uvede pod bývalým Stalinovým pomníkem 5.8.2021 od 21:00 operu La Traviata od skladatele Giuseppe Verdiho. Již potřetí tak za své šestileté působení umělecký kolektiv představí pod letenským kyvadlem ve spolupráci s Containall velkolepou operní inscenaci s atraktivními prvky reflektující požadavky diváka 21. století. Diváka, který se chce bavit, neočekává nic standardního, klasického ani konformního. Pěvecké obsazení se také tentokrát rozšíří o zahraniční interprety a interpretky v hlavních rolích.

RUN OPERUN odklání operu La Traviata od pozlátka pařížských bálů a přesouvá ji na pulzující queer scénu, která si pomalu, ale jistě vydobývá své místo v každé metropoli, která za to stojí! Violetta je středem pozornosti tam, kde se na jednom místě sejde drag queen, zamilovaný pár, asexuál, muž v latexu, transexuál i burlesque tanečnice. Autoři režijního konceptu Veronika Loulová a Martin Talaga v tomto prostředí zkoumají nejhlubší nitro lidské mysli, dotýkají se zranitelných míst a předsudků, a to vše zabalují do flitrů, krásy a hlavně nespoutané párty! Nabízejí tak divákovi novou perspektivu drsnějšího, avšak daleko svobodnějšího světa názorové plurality a sexuální svobody.

Umělecký kolektiv se poprvé za své působení spojil s dalším spolkem, a to s PLAYboyz. Platformou, která zaštiťuje především mladé queer umělce a přináší do České republiky novou tvůrčí vlnu. Společně tyto dva spolky během tvůrčího procesu odhalují, jak propojení opery a drag (zkratka dressed as a girl) funguje v přirozeném, pro někoho možná kontroverzním souladu. Opera byla vlastně vždycky drag!

Obě hlavní role jsou obsazeny zahraničními umělci. Violettu představí francouzská operní pěvkyně Roxane Choux a Alfreda kolumbijský tenor Luis Carlos Hernández Luque. V roli Germonta pak vystoupí Andrij Shkurhan. Další role představí dlouholetí členové RUN OPERUN – Eliška Gattringerová v roli Flóry, Daniel Kfelíř v roli Barona, Jan Janda v roli Doktora a Markýze a Vladimír John v roli Gastona. Roli Anniny a sbor nahradí drag queens. Za hudebním nastudováním a klavírním doprovodem opery stojí klavírista Ahmad Hedar. Undergroundový puls opeře dodá rapperka a skladatelka Tanita Yanková.

RUN OPERUN je kreativní skupina progresivních umělců a umělkyň s jasnou vizí přiblížit operu publiku, kterému je tento žánr vzdálený. Mezi jejich hlavní činnost patří inscenování starých i nových oper, které často uvádí jako site specific art. Za své nejúspěšnější akce považují Rusalka na Stalinovi, Thriller Figarova Svatba, Rusalka na Povaleči, Operní orloj na OC Kotva, monoopera Lidský hlas ve Švehlovce nebo jejich prvotina Mozart na Stalinovi.

 

Comments

comments

Vyhledat