Ruská galeristka pořádá výstavu, výtěžek půjde na Ukrajinu

V pražské Karpuchina Gallery probíhá od 3. března do 3. dubna charitativní salon s uměleckými díly, jehož výtěžek půjde na pomoc válkou zasažené Ukrajině. Díla na něj bez nároku na odměnu věnovala špička české scény, ale i umělci z Ukrajiny a Ruska. 

„Ačkoli jsme se do Česka s rodiči přestěhovali v devadesátých letech a mám českou občanku, cítím za současnou krizi vinu. První dny jsem měla pocit, že bych měla lézt kanály, ale v neděli mi to konečně došlo. Ukrajině pomůžu tím, co dělat umím,“ popisuje vznik akce galeristka Alexandra Karpuchina.

Mezi zastoupenými umělci figurují jména jako nejprodávanější tuzemský umělec Krištof Kintera, samozvaný „obecní sochař“ Kurt Gebauer, temný figuralista Josef Bolf nebo miláček digitální generace Julius Reichel.

Rusko na akci zastupuje Philipp Kolychev, multimediální autor, jenž studoval na AVU a který do akce věnoval plášť s autentickým designem. Místo tradiční přírodní kamufláže použil hojně medializované obrazy násilí. Ukrajinu reprezentují mladí umělci Alexandr Martsynyuk, student pražské AVU, nebo Masha Kovtun a Serhij Ďakiv, kteří dochází do Ateliéru malby u Jiřího Černického a Michala Novotného na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „Situace na Ukrajině mi vzala slova. Bylo mi jasné, že musím konat,“ svěřuje se Ďakiv.

„Během jednoho dne jsem se salónem oslovila přes dvacet umělců. Někteří mě nenechali ani dokončit větu a už nabízeli svá díla. Část souhlasila s prodejem díla z depozitáře galerie, jiní věnovali kus přímo ze svého ateliéru,“ vysvětluje Karpuchina. Autoři všech děl se vzdali nároku na odměnu. Celý výtěžek z akce půjde na účet charitativní organizace Člověk v tísni. Galeristka dodává, že díky obrovské podpoře umělců by chtěla nabídku charitativního salonu postupně rozšiřovat o další jména.

Souběžně s charitativním salonem ve vedlejších prostorách galerie probíhají dvě další výstavy. Do 3. dubna mají návštěvníci možnost zhlédnout výstavu Sabiny Knetlové, jejíž plastická díla mohli obdivovat lidé v Benátkách nebo Českém centru v Bruselu. Výstava etablované autorské dvojice Anna Slama & Marek Delong, vytváří prostor pro terapii a odstup od úzkosti současné generace a je k vidění do 8. května. I tito tři autoři výstav přispěli svými díly do charitativního salonu.

Karpuchina Gallery
Otevřeno od úterý do neděle, 13–16 hodin
Rybná 22, Praha 1, 110 00

 

Comments

comments

Vyhledat