Czech Grand Design má vítěze

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Ve středu byly v přímém přenosu na ČT art vyhlášeny nejlepší počiny za rok 2020 v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl. Vzhledem k přetrvávajícím opatřením proběhlo letošní vyhlášení pouze na televizních obrazovkách bez fyzicky přítomných hostů i oceněných. Finalisté byli zachyceni v dokumentu, který protkal přímý přenos. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června.  

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufalazačala už během studia na UMPRUM a od té doby kontinuálně předvádějí výsledky své rozmanité práce a především svěží přístupk designu. Pozornost poutají jejich úspěšné spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. Nově si do výčtu svých úspěchů mohou přidat i nejvyšší ocenění Cen Czech Grand Design, titul Grand Designéři roku – Cena Erste Premier a Designéři roku 2020 Cena Ministerstva kultury ČR. Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat,uvádějí Eduard Herrmann a Matěj Coufal, čerství Grand designéři roku 2020 a svými slovy jen potvrzují nesmírně široký záběr své činnosti, a to nejen v produktovém designu. Dvojice designérů si odnese finanční cenu 70 000 Kč udělenou Ministerstvem kultury ČR.

Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například ikompletní informační systémy měst. Navazují na úspěšné spolupráce s výrobci mmcité či Master & Master a v loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucisa skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO.

Na druhou stranu se ale jejich studio neomezuje jen na spolupráci s výrobci. V jejich tvorbě se odráží také nová role designu ve společnosti a redefinice jeho významu. Studio Herrmann & Coufal bere kreativní iniciativu do svých rukou a v autorských projektech se snaží hledat alternativní cesty týkající se nejenom funkce a formy, ale i komplexní teorie a pozice designu obecně. Loni v tomto duchu pokračovali s experimenty v rámci fenoménu „do it yourself“ a vystavili kolekci svítidel, která vznikla ve spolupráci se společností Hornbach. Každé ze tří polohovatelných svítidel je vyrobeno ze standardních materiálů a prefabrikovaných součástek, které lze snadno v Hornbachu zakoupit. Designérské duo zároveň ke všem svítidlům vytvořilo detailní plánek, aby si každý, kdo chce, takové světlo mohl sám doma vyrobit. Tento alternativní přístup vzdávající hold významným osobnostem, jako byli například Enzo Mari nebo Achille Castiglioni, se zdá být v současné krizi velmi aktuální a ukazuje, jakým způsobem se design může podílet na celkové proměně společnosti a řešení jejích problémů, popisuje tvorbu dua Herrmann & Coufal kurátor a publicista Adam Štěch.

V kategoriích móda a šperk letos zazářili muži: Módním designérem roku se stal Jakub Polanka s elegantními siluetami kolekcí F/W 2020 a S/S 2021, ve kterých použil materiály starých uniforem a pánských obleků. V kategorii Designér šperku měl největší úspěch Zdeněk Vacek se svým dlouho očekávaným sólo počinem. Vítězství mu přinesla kolekce nazvaná minimalisticky Báze, ve které svou charakteristickou surovou estetiku zjemnil zdobnými prvky.

Návrat k tradiční řemeslné výrobě ocenila Akademie v kategorii Výrobce roku, kterou vyhrála Tkalcovna Kubák za textilní produkty pro studia Durch Duo a IHOR. Výrobce roku získá díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu účast na Designbloku2021. Objevem roku se stalo Lappa studio za kolekci akustických panelů Eclipse, se kterými už druhý rok přitahují pozornost k problematice akustiky v místnostech a boří představu o nevyhnutelně nudném technickém řešení akustických panelů. Lappastudio (jeho panely jsou na úvodní foto) získává účast na Designbloku 2021 a studijní cestu věnovanou Českými centry v jedné z 26 metropolí, kde mají své zastoupení a pomáhají rozvíjet kulturní vztahy mezi zeměmi a prezentují kreativní průmysly.

Comments

comments

Vyhledat