S Martinem Hofmannem o roli Pavla Landovského ve filmu Havel

foto Bontonfilm
foto Bontonfilm

Martin Hofmann se představuje jako Pavel Landovský v očekávaném filmu HAVEL. Získali jsme pár slov o jeho zkušenosti z natáčení a ukázku z filmu.

 S MARTINEM HOFMANNEM O ROLI PAVLA LANDOVSKÉHO A FILMU HAVEL 

 . . o přípravách na roli
Přípravy byly příjemné – nakoukával jsem Pavla Landovského, vytvářel jsem si nějaký celistvější obraz jeho osobnosti. No a on byl cokoli jen ne nudný, průměrný a zaměnitelný. Byl to fajny čas s Pavlem.

Martin Hofmann a Viktor Dvořák, foto Bontonfilm

. . o natáčení  

Natáčení bylo fajn, s parukou jsem se nicméně příliš neskamarádil.

 . . o hercích filmu Havel
Z kolegů mě nikdo příliš nepřekvapil. Věděl jsem a vím, že jde o skvělé herce. A navíc mi s nimi bylo moc dobře. Ale ani to mě s dovolením moc nepřekvapilo.

 . . jaký byl Pavel Landovský
Temperamentní, odvážný, opravdový.

s Jiřím Bartoškou, foto Bontonfilm

 . . znal osobně Pavla Landovského?
S Pavlem Landovským jsem se bohužel nikdy osobně nesetkal. A dost by se mi to teď líbilo. Mně 41 let, jemu 41 let – a jsme venku v noční Praze. Asi by nebyla nuda.

. . o ztvárnění Pavla Landovského

Vůbec jsem nemyslel na to, jak Pavla Landovského napodobit. Myslím, že to není dobrá cesta – napodobování. To se hodí, když vyprávíte vtipy. Já měl Pavla Landovského hodně nakoukaného a přemýšlel jsem nad tím, jaký skutečně je. Mám pocit, že vedle toho řvaní, tam bylo i dost něhy. 

 . . o Václavu Havlovi (v době natáčení filmu)

Na Václava Havla myslím relativně často. A na stole mám teď knihu o něm, kterou jsem dostal jako dárek. Takže ho teď vídám každý den. On je pro mne obrovský pojem a opravdu frajer.

 . . o Viktoru Dvořákovi v roli Havla 

K Viktorovi jsem už řekl mnohé, nebudu se opakovat. Za mne je to od něj skvěle zahrané. V jemných valérách. Zevnitř a s dobrou mírou. Bylo mi s ním na place opravdu dobře a mám ho rád. 

 . . jaké budou ohlasy na film? 

Zazní hlasy spousty chytrých lidí a také těch, co nic neudělali. Jsme na to připraveni.

 

 


HAVEL

ČR – 2020

Délka: 100 minut  

Žánr: drama, životopisný                    

Premiéra: 23. července 2020

Režie: Slávek Horák

Hrají: Viktor Dvořák, Anna Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Stanislav Majer, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban a další  

 

Co byste obětovali pro pravdu a lásku? 

Celovečerní film Havel přináší příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností. „Portrét státníka nečekejte,“ slibuje režisér Slávek Horák. Film se soustředí na Havlův bouřlivý osobní život, kterému dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou. 

Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho. 

 

Scénář k filmu vznikal tři roky, řada dramatických momentů vychází z faktů, jiné už ale vznikly v autorské licenci. „Havel je hraný film, ne učebnice. Jak říkají všichni velcí vypravěči – ‚Nikdy nenechte stát fakta v cestě dobrému příběhu‘,“ zdůrazňuje režisér Horák, jenž je společně s Rudolfem Suchánkem i autorem scénáře. 

V titulní roli Václava Havla exceluje aktuální držitel Thálie Viktor Dvořák. Četl jsem, díval jsem se na záznamy, ptal jsem se lidí, kteří Václava Havla zažili. Taky jsem doma před natáčením ráčkoval,” říká Dvořák k náročné přípravě. Olgu Havlovou hraje Anna Geislerová. „Byla to pro mě výjimečná role, je to jiné, když hrajete skutečného člověka, navíc člověka, kterého si vážíte. Olga je žena, ke které cítím obrovskou úctu, a pak najednou stojím v županu s cigárkem v ruce. Bylo to zvláštní a měla jsem z toho trochu husí kůži.“ Výraznou a nepřehlédnutelnou postavou filmu je Havlův kamarád, buřič a živel Pavel Landovský, kterého ztvárnil Martin Hofmann. „Temperamentní, odvážný a opravdový,“ popisuje Hofmann svou roli.

 

V dalších rolích se představí Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer nebo Adrian Jastraban. 

Film Havel natočil režisér Slávek Horák, jehož předchozí snímek Domácí péče reprezentoval Českou republiku na Oscarech. Magazín Variety ho díky němu zařadil na svůj seznam „10 Directors to Watch“, tedy mezi 10 nejnadějnějších režisérů.   

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat