Saul Williams a Kae Tempest přijedou na Struny

Oblíbený festival se uskuteční od 19. října do 22. listopadu v několika pražských sálech.

Jubilejní 25. Struny podzimu rozezní v českých premiérách skladatelka, zpěvačka a houslistka ověnčená Pulitzerovou cenou i Grammy Caroline Shaw se souborem Attacca Quartet, charismatická zpěvačka Madeleine Peyroux či progresivní jazzový bubeník Makaya McCraven. Jedinečnou kombinaci rapu, recitace a klasické hudby nabídnou ve společném projektu raper Saul Williams, zjevení britské alternativní scény Kae Tempest a soubor Mivos Quartet. Další nevšední hudební zážitky obstarají sardinští polyfonní zpěváci Tenores di Orosei, ikona bossa novy Vinicius Cantuaria a nestárnoucí klasik české písně Jiří Suchý.

Závěrečný koncert propojí jubileum festivalu s výročím 100 let od narození zásadní osobnosti stylu tango nuevo Ástora Piazzolly. Houslista Gidon Kremer a soubor Kremerata Baltica zahrají po 25 letech na festivalu program věnovaný Piazzollovi, který v roce 1996 předznamenal vznik festivalu. „Byl to tehdy ve Španělském sále nádherný a zároveň z hlediska vývoje festivalu zlomový koncert – ukázal nám cestu. Letos Gidon Kremer přijíždí symbolicky uzavřít prvních 25 let festivalu Struny podzimu. Kremerata Baltica slaví také pětadvacáté výročí, jemu samotnému bude pětasedmdesát, tak to bude jedna velká oslava hudby a té Piazzollovy obzvlášť,“ těší se na vrchol letošních Strun podzimu jejich ředitel Marek Vrabec.

Závěrečným koncertem odkazujícím k samotnému začátku festivalu se první čtvrtstoletí festivalu uzavře, aby už o pár týdnů později mohl vstoupit do další etapy. Struny podzimu totiž nově pořádají také dvě významné hudební akce na přelomu roku – Silvestr v Rudolfinu s hornistou Radkem Baborákem a jeho Orquestrinou a Novoroční koncert České filharmonie (ve spolupráci s Českou filharmonií). Po založení nového samostatného festivalu Prague Sounds, který se v září odehrává převážně na plovoucí scéně přímo na hladině Vltavy, tak Struny podzimu rozšiřují své pořadatelské aktivity dalším směrem. „Jedná se o významný milník v historii Strun podzimu, které se tak postupně z komorního festivalu pořádaného dvěma studenty proměnily v plnohodnotnou kulturní instituci přinášející jedinečné hudební zážitky v průběhu celého roku, od open air festivalu Prague Sounds přes Struny podzimu až po další výjimečné koncerty jako např. Silvestr v Rudolfinu nebo Novoroční koncert České filharmonie“ říká Vrabec. O cestě od Strun podzimu k Prague Sounds a z Pražského hradu do podhradí na řeku Vltavu vypráví i krátký dokumentární film Michala Cabana a Vojtěcha Kopeckého s názvem Struny podzimu: Prvních 25 let, který zachycuje vyprávění o prvním čtvrtstoletí festivalu spoluzakladatele festivalu Marka Vrabce. Krátký film bude formou seriálu uveřejněn na sociálních sítích festivalu a následně bude k dispozici na festivalovém webu. Další podrobnosti o koncertech Strun podzimu i festivalu Prague Sounds, který nabídne Yo-Yo Mu, Lizz Wright, Brada Mehldaua, Iana Bostridge, Jiřího Suchého a Jiřího Slavíka, jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz a praguesounds.cz.

Jubilejní 25. Struny podzimu: Mix, který jinde neuslyšíte

Struny podzimu 2021 zahájí 19. října v Dox+ americká skladatelka, laureátka Pulitzerovy ceny a držitelka Grammy Caroline Shaw. Na tak mladou skladatelku, jejíž rodný list byl vystaven v roce 1982, jsou úspěchy této Newyorčanky pozoruhodné. Nejen, že se prosadila v současném klasickém světě, ale také úspěšně zavítala do světa popu a hip-hopu ve spolupráci s umělci jako Kanye West, Nas, The National či Richard Reed Parry z Arcade Fire. Její práce jí přinesla ocenění i pochvaly od publicistů. Někteří ji dokonce nazývají „budoucností hudby“. A v případě Shaw se rozhodně nejedná o přehnané označení. Do Prahy přijíždí vůbec poprvé, a to na speciální představení s uznávaným kvartetem Attacca Quartet.

V české premiéře se představí i americké zpěvačka Madeleine Peyroux, jež začínala v pozdních osmdesátých letech buskingem v Paříži, aby se po návratu do USA v devadesátých letech zařadila do vybrané společnosti písničkářek a interpretek kalibru Nory Jones, Diany Krall nebo Joni Mitchell. Na Strunách podzimu rozezní její intonačně dokonalý mlžný a sytý chraplák, jenž mnozí typově srovnávají s legendární Billie Holiday, velký sál Lucerny, a to 28. října.

Jediná repríza a zároveň derniéra výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého, uvedeného na Strunách podzimu v roce 2019, bude v rámci oslavy letošních devadesátin tohoto klasika české kultury doplněna o další písně. Rudolfinum se tak 31. října ještě jednou převlékne do kulis inspirovaných legendárním televizním pořadem Recital 64, pásmem písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v působivé režii Jána Roháče.

Americký performer a rapper Saul Williams a lyricky buřičská osobnost Kae Tempest z Británie se setkají 2. listopadu na pódiu La Fabriky v jedinečném programu propojujícím hudbu a poezii. Saul Williams a Kae Tempest se stali ikonickými postavami na obou stranách Atlantiku díky své průkopnické práci v oblasti hudby a performativní poezie. Tvorba obou kombinuje vzácný lyrický talent se společenským a politickým uvědoměním a s charismatickým jevištním projevem. Struny podzimu je poprvé spojí ve společné oslavě síly slova: Williams představí speciálně připravenou crossoverovou spolupráci s Mivos String Quartet a Tempest u vybraných děl přednese mluvené slovo.

Další českou premiérou, kterou letošní Struny podzimu potvrzují svůj objevitelský naturel, bude koncert bubeníka Makayi McCravena, spontánního skladatele, zvukomalíře a groovera, jenž organicky propojuje jazz, hip hop a avantgardu. McCraven si vydobyl pověst umělce, který tvoří silnou hudbu se společenským přesahem. Českým fanouškům ji na živo představí 9. listopadu MeetFactory.

Že se vrozený talent a získaná životní zkušenost dají nádherně přetavit do poutavého koncertního zážitku, potvrdí brazilský zpěvák, skladatel a kytarista Vinicius Cantuaria. Ikona žánru bossa nova vzdá prostřednictvím sólového recitálu 14. listopadu Anežském klášteře hold svému předchůdci Antoniu Carlosi Jobimovi.

Divadlo X10 bude 21. listopadu znít tradičním sardinským zpěvem. Čtveřice Tenores di Orosei produkuje autentický sardinský zpěv v jeho nejčistší formě. Patří mezi nejznámější tradiční sardinské vokální soubory současnosti. Uskupení stojí v popředí celosvětového panoramatu etnické a náboženské hudby a jeho repertoár zahrnuje jak duchovní, tak i světské písně.

Gidon Kremer a Kremerata Baltica zakončí 25. Struny podzimu oslavou 100. narozenin Ástora Piazzolly 22. listopadu ve velkém sále Lucerny. Před necelými 25 lety nahrál houslista Gidon Kremer legendární album Hommage à Piazzolla, která rozpoutala celosvětový zájem o Ástora Piazzollu. Na pozvání Marka Vrabce zahrál tento program už na jaře 1996 ve Španělském sále Pražského hradu. Festival tak oslaví čtvrtstoletí své existence koncertem, který stál u jeho začátků.

 

STRUNY PODZIMU 2021

 1. 10. – 22. 11.

začátky koncertů ve 20.00 hod.

 

 1. 10. 2021

Dox +

Caroline Shaw & Attaca Quartet

 

 1. 10. 2021

Lucerna – Velký sál

Madeleine Peyroux: Careless Love

 

 1. 10. 2021

Rudolfinum

Jiří Suchý: Recitál 90*

 

 1. 11. 2021

La Fabrika

Saul Williams & Mivos Quartet + Kae Tempest

 

 1. 11. 2021

Meetfactory

Makaya McCraven

 

 1. 11. 2021

Anežský klášter

Vinicius Cantuaria: Jobim

 

 1. 11. 2021

Divadlo X10

Tenores di Orosei

 

 1. 11. 2021

Lucerna – Velký sál

Gidon Kremer & Kremerata Baltica: Hommage à Piazzolla

 

PRAGUE SOUNDS

open air festival Strun podzimu

 1. – 8. září 2021

 

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Plovoucí scéna na Vltavě

Jiří Suchý: Árie měsíce

 

 1. 9. 2021, 19.00 hod.

Rudolfinum

Yo-Yo Ma: The Bach Project

Šest suit pro sólové violoncello

 

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Plovoucí scéna na Vltavě

Jiří Slavík & VUS Ondráš & Marian Friedl

 

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Plovoucí scéna na Vltavě

Brad Mehldau & Ian Bostridge: The Folly of Desire

 

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Plovoucí scéna na Vltavě

Lizz Wright: Gospel

 

Offstrings – doprovodný program (ve spolupráci s Centrem moderního umění Dox)

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Dox+

Franck Vigroux: Flesh

 

 1. 9. 2021, 20.00 hod.

Dox+

Franck Vigroux: Flesh

 

Festival Prague Sounds se koná pod laskavou záštitou starosty městské části Praha 1 Petra Hejmy.

 

SILVESTROVSKÝ A NOVOROČNÍ KONCERT

 

 1. 12. 2021, 20.00 hod.

Rudolfinum

Silvestr v Rudolfinu

Radek Baborák & Orquestrina

Bella Adamova mezzosoprán

Václav Krahulík klavír

Jazz a argentinské tango v podání ansámblu Orquestrina světového hornisty Radka Baboráka – ideální volba pro silvestrovský večer. Žhavé instrumentální latinskoamerické tance, Gershwinova Rapsodie v modrém ale i cikánský příběh ve Fallově Čarodějné lásce ve strhující interpretaci.

 

Program

George Gershwin
Kubánská předehra

 

Igor Stravinskij
Cirkus polka

 

Manuel de Falla
Čarodějná láska, suita z baletu

 

George Gershwin
Rapsodie v modrém

 

Alberto Ginastera
Čtyři tance z baletu Estancia

 

Maurice Ravel
Habanera

 

Ástor Piazzolla
Bordel 1900
Adiós Nonino
Libertango

 

 1. 1. 2022, 20.00 hod.

Rudolfinum

Novoroční galakoncert České filharmonie 

Katharina Konradi soprán

Manfred Honeck dirigent

Česká filharmonie

 

Ve spolupráci s Českou filharmonií

 

Tradiční Novoroční galakoncert České filharmonie je významnou kulturní a společenskou událostí, ozdobený účastí řady významných hostů. Novoročně odlehčený program ve vídeňském stylu pro tuto příležitost sestavil a s Českou filharmonií a sopranistkou Katharinou Konradi nastudoval a provede maestro Manfred Honeck. 

 

Program

Johann Strauss mladší
Netopýr, předehra k operetě

 

Johann Strauss mladší
Mein Herr Marquis, árie z operety Netopýr

 

Josef Strauss
Vážka, polka-mazurka, op. 204

 

Johann Strauss mladší
Hlasy jara, valčík, op. 410

 

Richard Strauss | arr. Tomáš Ille
Mondscheinmusik v úpravě pro lesní roh a smyčcový orchestr z opery Capriccio

 

Johann Strauss mladší
Es hat den Grafen nichts genutzt – Grüß dich Gott, du liebes Nesterl!, recitativ a árie z operety Vídeňská krev

 

Josef Strauss
Plappermäulchen, rychlá polka, op. 245

 

Franz von Suppé
Básník a sedlák, předehra k operetě

 

Franz Lehár
Es lebt eine Vilja, árie z operety Veselá vdova

 

Franz Lehár
Zlato a stříbro, valčík, op. 79

 

Franz Lehár
Meine Lippen, sie küssen so heiß, árie z operety Giuditta

 

Johann Strauss mladší
Na lovu, rychlá polka, op. 373

 

Johann Strauss mladší
V Krapfenwaldu, francouzská polka, op. 336

 

Johann Strauss mladší
Za hromu a blesku, rychlá polka, op. 324

 

O festivalu Struny podzimu

 

Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Jeho program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Dramaturgie festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní, intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze. Festival za dosavadních 25 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců, často v české premiéře.

 

Společným jmenovatelem a klíčem k výběru festivalových umělců je, že jejich tvorba spojuje staré a nové, minulost a současnost, přičemž vytváří novou kvalitu. Totéž lze říct i o samotných Strunách podzimu: respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. 

 

Stejně jako dobrá hudba.

 

Struny podzimu, mezinárodní hudební festival

Marek Vrabec, zakladatel / ředitel festivalu 

 

Struny podzimu založil Marek Vrabec společně s Martinem Pechancem na Pražském hradě v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Marek Vrabec je absolventem Fellowship programu Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C. (USA), kde pracoval pod vedením Michaela M. Kaisera. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a v oboru hudební management (1998) a státní konzervatoř v Teplicích (1991) v oboru bicí nástroje. Za téměř čtvrtstoletí svého působení pozval do České republiky stovky mezinárodních umělců, přičemž řada z nich v Praze vystoupila vůbec poprvé. Vrabec inicioval mj. setkání Gregory Portera s Ondřejem Pivcem, které později vedlo k společnému zisku ceny Grammy, spolupráci Bobby McFerrina s Danem Bártou, ale i s Českou filharmonií. V letech 2013–2018 zastával Vrabec pozici uměleckého ředitele festivalu Dvořákova Praha. Globální krizi v souvislostí s virovou epidemií v roce 2020 pochopil jako příležitost a uspořádal uprostřed koronavirové krize koncert Hope for Prague, s britským houslistou Danielem Hopem na plovoucí scéně na Vltavě. Koncert byl vysílán a streamován prostřednictvím televizního kanálu TV ARTE v koprodukci s Českou televizí do celého světa a jak se ukázalo, byl předehrou pro nový open air festival Strun podzimu, festival Prague Sounds.

 

Comments

comments

Vyhledat