SCANDI 2021 – Severská přehlídka žhavých témat půjde na hybridní pohon

Sedmý ročník přehlídky současného severského filmu SCANDI bude ve všech ohledech speciální. V lednu se představí ve své hybridní podobě a půjde v případě uvolnění opatření v kamenných kinech, ale určitě v online prostoru. Uvede několik strhujících, divácky atraktivních filmů dotýkajících se virálních témat, které se stávají určujícími trendy této generace nejen na sociálních sítích. Svou různorodost představuje také v novém vizuálu.

SCANDI se ve virtuálním kinosále na Edisonline.cz bez ohledu na situaci objeví 25.-31. 1. 2021 jako plnohodnotný festival, filmy se však možná divákům předvedou již dříve. „Již dlouho máme naplánované SCANDI v kamenných kinech na termín 13.-17. ledna. Jelikož je však situace v Čechách i na Slovensku nevyzpytatelná, nabízíme praktickou hybridní alternativu. Pokud přijde uvolnění na začátku ledna, hrajeme v kamenných kinech v termínu 13.-17., pokud se kina otevřou po 13. lednu, přehlídku spustíme v ten samý den, kdy to bude možné. Pokud přijde uvolnění po lednu, SCANDI filmy se do kamenných kin dostanou po premiéře ve virtuálním kinosále. Hybridní uvedení je náš nový standard. Filmy i koncept přehlídky zůstávají, mění se jen forma distribuce, kterou si mohou užít tak či onak všichni. Po Be2Can je SCANDI naše druhá přehlídka, která působí v tradičním kamenném i novém virtuálním prostoru,“ vysvětluje hybridní distribuci ředitel Film Europe Ivan Hronec.

 

Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta. Tento dokument nahlíží na život mladé aktivistky Grety Thunbergové, která se nebála a nebojí bojovat za budoucnost našeho klimatu. Využívá působivé, dosud nezveřejněné záběry. „Gretu Thunberg všichni známe. Její jméno se stalo kulturně-společenským pojmem. Podobně jako Johanku z Arku – někteří ji milují a jiní zase nenávidí. Ale fakt je ten, že máme klimatickou krizi, která se z dlouhodobého hlediska nedá ignorovat. Dokument Greta je intimním portrétem 15leté aktivistky a její turbulentní cesty od školního protestu až po projev v OSN. Nebude to však náš jediný silný film. Letošní ročník se dotkne mnoha témat, která rezonují napříč společností,“ popisuje letošní program kreativní ředitel Dominik Hronec. Ten bude v ucelené podobě zveřejněný začátkem nového roku 2021.

Téma letošního ročníku a myšlenky celého SCANDI se odráží také ve vizuálu grafika Michala Sukupa. Roztříštěnost portrétu Grety představuje názorovou diverzitu, kterou tato mladá dívka vzbuzuje v celém světě. Fragmenty mohou evokovat světadíly nebo plovoucí kry ledovce a v neposlední řadě také různorodost uvedených filmů. Pozornému oku neunikne podoba se švédskou vlajkou díky modro-žlutému tónu.

 

Přehlídka se uskuteční za podpory Švédského velvyslanectví.

Comments

comments

Vyhledat