Exkluzivní foto: Přichází jedinečná knížka o clubbingu

foto Goethe-Institut
foto Goethe-Institut

V nakladatelství Spector Books vyšla kniha TEN CITIES. CLUBBING IN NAIROBI, CAIRO, KYIV, JOHANNESBURG, BERLIN, NAPLES, LUANDA, LAGOS, BRISTOL, LISBON.

foto Goethe-Institut

Noční život na celém světě se zastavil. Je čas podívat se z historického hlediska na společenský význam klubů jako oblastí pro experimentování a chráněných prostorů – i mimo západní metropole. V rámci projektu Ten Cities, iniciovaného Goethe-Institutem, vychází v nakladatelství Spector Books kniha 21 esejů hudebních novinářů, DJů, klubových aktivistů a urbanistů. Kniha vypráví z různých perspektiv těchto autorů příběh klubové hudby a klubových kultur v deseti městských centrech od roku 1960 do března 2020 – od Nairobi, Káhiry, Kyjeva a Johannesburgu přes Berlín, Neapol a Luandu až po Lagos, Bristol a Lisabon.

foto Goethe-Institut

Všechna tato města jsou nebo byla uzlovými body v komplexních sítích, spojených taneční hudbou a příslušnými klubovými kulturami. Kniha se dívá nad rámec severoatlantických lokalit, na které bývá v této souvislosti obvykle zaměřena pozornost, a rozvíjí inkluzivnější narativ pro dobu, ve které se z nočních mejdanů a párty staly globální fenomény.

Přinášíme několik exkluzivních snímků, které nám dal vydavatel k dispozici:

Tohle je 3D z Massive Attack v domovském Bristolu:

Graffiti artist 3D, member of Massive Attack and of Wild Bunch, Bristol, 1985, photo: Beezer

Wild Bunch Decked Out, Camden, 1985, photo: Beezer

Bodybuilding theme party at Frágil, Lisbon, 1983, photo: José Soares e Nica

Mahraganat, Cairo, 2013, photo: Mosa’ab Elshamy
@mosaabelshamy

Love Parade, Kurfürstendamm, Berlin, 1994, photo: Tilman Brembs | zeitmaschine.org
@zeitmaschine.analog.rave


Nyní, když covid-19 náhle zastavil noční život po celém světě, lze příběhy z knihy Ten Cities vnímat jako nostalgická ohlédnutí zpět – ale také jako ocenění klubových kultur coby chráněných prostorů, oblastí sociálního experimentování a míst zrodu nových hlavních proudů. Kniha pojednává o městech od východu na západ, od Nairobi, Káhiry, Kyjeva a Johannesburgu přes Berlín, Neapol a Luandu až po Lagos, Bristol a Lisabon. Obsahuje 21 esejů od tří editorů a editorek a 25 autorů a autorek z nejrůznějšího prostředí – hudebních novinářů, DJů a klubových aktivistů nebo muzikologů, urbanistů a historiků. Ti všichni přibližují historii klubové kultury svého města ze své vlastní perspektivy.

Projekt Goethe-Institutu vznikl v Nairobi a Berlíně; odtamtud bylo vybráno deset měst, z nichž všechna se vyznačují bohatou subkulturou a živým společensko-politickým vývojem. V letech 2012 až 2014 spojil projekt nejprve padesát producentů klubové hudby, DJů a hudebníků z deseti měst, kteří byli vybráni místními kurátory pro společnou produkci elektronické klubové hudby. Výsledek – kompilace s 19 tracky – byl zveřejněn v roce 2014 britským labelem Soundway Records.

Od té doby nabývala kniha k projektu konkrétnější podoby. Každé město je nyní v knize zastoupeno dvěma eseji. První text s názvem Music/Spaces (Hudba/prostory) vypráví dějiny hudby a jejích subkultur; druhý s názvem Spaces/Politics (Prostory/politika) se věnuje urbanistickým studiím i sociální a politické teorii. Mnohé z těchto příběhů jsou zde poprvé zaznamenány písemnou formou. Kniha Ten Cities zkoumá podobnosti i rozdíly mezi klubovými kulturami v deseti městech.

Kniha Ten Cities obsahuje eseje těchto autorů a autorek:

Rui Miguel Abreu, Vitalii Bard Bardetski, Vítor Belanciano, Tony Benjamin, Danilo Capasso, Vincenzo Cavallo, Iain Chambers, Kateryna Dysa, Johannes Ebert, Maha ElNabawi, Michelle Henning, Rangoato Hlasane, Johannes Hossfeld Etyang, Rehan Hyder, Mukami Kuria , Ângela Mingas, Ali Abdel Mohsen, Marissa J. Moorman, Joyce Nyairo, Sean O’Toole, Sellanga Ochieng ‚Blinky Bill, Bill Odidi, Tobias Rapp, Florian Sievers, Peter Wafula Wekesa, Mallam Mudi Yahaya

Autory a autorkami fotografií jsou:

Anita Baumann, Beezer, Royce Bett, Tilman Brembs, Giovanni Calemma, Martin Eberle, Mosa’ab Elshamy, Nina Fischer & Maroan el Sani, Max Fonseca, Emmanuel Jambo, Kiluanji Kia Henda, Andreas Langfeld, Musa N. Nxumalo, Eva Maria Ocherbauer, Chris Saunders, Jürgen Schadeberg, Gavin Watson, Tobias Zielony a další

Projekt Goethe-Institutu, vydaný knižně nakladatelstvím Spector Books 16. listopadu 2020. Editoři a editorky: Johannes Hossfeld Etyang, Joyce Nyairo, Florian Sievers

Spector Books

Grafická úprava: Adriaan van Leuven

560 stran, v anglickém jazyce, se 47 černobílými a 115 barevnými fotografiemi, formát 20 x 27 cm, měkká vazba

ISBN: 978-3-944669-79-3

Cena 40.00 EUR

mail@spectorbooks.com

Další informace naleznete na:

www.spectorbooks.com/ten-cities

KONTAKT

Lauren Sohikian

Modern Matters lauren@modernmatters. net

Viola Noll

zastupující tisková mluvčí

Goethe-Institut

Hauptstadtbüro

Tel.: +49 160 9699 0995

noll@goethe.de

 

Comments

comments

Vyhledat