Šedesátý večer pražské PechaKucha bude slavnostní

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Šedesátý večer pražské PechaKucha bude oslavou toho, proč projekt před třinácti lety vznikl – Přijďte si pro svou pravidelnou dávku energie a nadšení!

PechaKucha Night Prague vol. 60

26. 9. 2018 od 19:20

Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3

Vstupenky: https://1url.cz/2MreD

Mix témat a oborů: během jednoho večera 13 autorů z různých oborů

Během večera představí architekt Tomáš Hradečný, jehož práci doporučujeme sledovat každému, kdo se zabývá současnou architekturou, rekonstrukci krkonošské Vrbatovy boudy – oslavy české lásky k turistice, grafický designér Pavel Coufalík pamětihodnosti českých orientačních systémů sedmdesátých a osmdesátých let, japanolog Petr Holý percepci českého živlu v Zemi vycházejícího slunce, novinář Erik Tabery svou knihu Opuštěná společnost, teoretik Pavel Ryška aktuální knihu Karikaturisti, designérka Eva Pelechová a kurátorka Veronika Rollová potřebu výměny zkušeností, architekt Jakub Našinec z ateliéru Sporadical realizaci nové tělocvičny v Dolních Břežanech, designérka Veronika Švábeníková výzkum možností dekorace porcelánu, hudebnice Marie Čtveráčková aka MaryC projekt Synth Library, který podporuje pestrost hudební tvorby, novinář František Suchan projekt bezfrazi.cz, kde o sportu píší samotní sportovci, Zdeněk Vacek a Daniel Pošta ze studia ZORYA nový, tentokrát obrovský experiment s řízené krystalizace nerostů, umělec Mark Ther ukázku ze své současné tvorby a umělec Max Dvořák svá studia parapsychologie 20. století.

Tomáš Hradečný (IXA)

Vystudoval architekturu na ČVUT. Od roku 1998 je jednatelem společnosti HŠH architekti. Mezi oceněné práce a realizace patří třeba Arcidiecézní muzeum v Olomouci, Vila Hermína, nebo třetí místo v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny. Od roku 2013 vede ateliér na Ústavu navrhování Fakulty architektury ČVUT. V roce 2015 založil atelier IXA, mezi jehož projekty patří i Vrbatova bouda v Krkonoších, kterou představí na 60. večeru PKNP.

www.ixa.cz

Pavel Coufalík

Absolvent ateliéru grafického design a vizuální komunikace na UMPRUM a dvojnásobný držitel Národní ceny za studentský design představí svůj dlouhodobý projekt mapující dnes již zpravidla neexistující orientační systémy v československé architektuře 70. a 80. let. Původně diplomová práce analyzuje info grafiku navrženou jak pro stěžejní stavby své doby, tak i pro objekty méně obvyklé.

www.pavelcoufalik.cz

Petr Holý

Japanolog a publicista, od roku 1998 žije a tvoří v Tokiu. Během studia klasického japonského divadla kabuki se během dvaceti let podílel na bezpočtu prezentací, výstav české kultury, premiér filmů, designu atd. V Tokiu zakládal a šest let vedl místní zastoupení Českých center. V Japonsku představil nespočet českých umělců. Presentace 20×20 bude o percepci českého živlu v daleké zemi, kde se bez japonštiny neobejdete.

http://chekogura.com/index.html

Erik Tabery

Novinář, spisovatel, politický komentátor a šéfredaktor týdeníku Respekt.

Ve své poslední knize „Opuštěná společnost“ (oceněná Magnesií Litera za rok 2017) popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

https://www.respekt.cz/autori/erik-tabery

Pavel Ryška

Vizuální umělec a vysokoškolský pedagog, absolvent brněnské FAVU a doktorského programu v Centru audiovizuálních studií FAMU.

Přednáší o dějinách komiksu, animovaného filmu a užité grafiky.

S Janem Šrámkem vydal v roce 2016 knihu o Československé ilustraci Pionýři a roboti, v loňském roce připravil výstavu a monografii Neprakta 1949–1970.  Výsledky průzkumu Československé vizuální kultury publikuje na stránkách padesatky.info a právě teď vychází kniha Karikaturisti!

http://padesatky.info/

Eva Pelechová a Veronika Rollová (Mezinárodní symposium keramiky Bechyně)

Symposium bylo založeno roku 1966 jako platforma umožňující československým umělcům pracujícím s keramikou tvořit v blízkosti kolegů z celého světa bez ohledu na to, jestli v tehdejším politicky rozděleném světě působili na Východě či na Západě. Tato forma je pro umělce přitažlivá i v dnešní době a Sympozium Bechyně po letech znovu ožívá.

www.sympozium-bechyne.com

Jakub Našinec (Sporadical)

Architekt a člen studia Sporadical představí v loňském roce dokončenou sportovní halu v Dolních Břežanech. Elipsoidní hala slouží jako školní tělocvična i víceúčelový prostor pro veřejnost, Vnitřní hřiště má rozměr 45 x 25 m a tribuna pojme na 250 diváků.

www.sporadical.cz

Veronika Švábeníková

Absolventka ateliéru keramiky a porcelánu pražské UMPRUM. Ve své tvorbě hledá nové cesty jak keramiku a porcelán originálně a efektivně dekorovat. Zkoumá možnosti a limity daných materiálů a technik. Svůj dosavadní výzkum představí na kolekci Mramorových váz.

https://www.instagram.com/veronika_svabenikova/

Marie Čtveráčková aka Mary C (Synth Library Prague)

Hudebnice, organizátorka a kurátorka, redaktorka a moderátorka Radia Wave, zakladatelka hudebně vzdělávací platformy Kreaton, která je součástí kolektivu ZVUK, kde ve spolupráci s Aeroškolou organizují kurzy a přednášky zaměřené na zvukové umění a elektronickou hudbu. Založila a vede Synth Library Prague, sesterskou knihovnu portlandské S1 Synth Library, jejímž cílem je budování a podpora pestré hudební komunity.

www.zvukpraha.cz/synthlibraryprague

František Suchan (bezfrazi.cz)

Novinář, který se na prostředí sportu rozhodl dívat z druhé strany – pohledem samotných sportovců. Spolu s hokejisty Radimem Vrbatou a Jakubem Koreisem založil projekt Bez frází, kde inspirativní osobnosti vypráví své životní příběhy jejich vlastními slovy.

www.bezfrazi.cz

Zdeněk Vacek, Daniel Pošta (ZORYA)

Dlouholetá spolupráce šperkaře Zdeňka Vacka a designéra Daniela Pošty vedla v roce 2011 k založení studia ZORYA, které posbíralo mnohá tuzemská i zahraniční ocenění. Kromě originálních šperků, jež jsou těžištěm tvorby studia, se autoři vždy věnovali přesahům do uměleckých objektů a konceptuálních projektů. Výstavní projekt „Od prachu ke třpytu (Jak roste krystalický lustr)“, která je od 25. 8. 2018 k vidění v Muzeu uměleckých řemesel na zámku Pillnitz v Drážďanech, je do jisté míry vyvrcholením jejich studia řízené krystalizace nerostů.

http://zorya.eu/cs/

Mark Ther

Absolvent pražské AVU, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého. Pod jeho jménem si pravděpodobně většina z nás vybaví především videa. Jeho tvorba je ale daleko širší a v neustálém vývoji. Jak sám říká: „Mezi mé oblíbence patří Garfield, Der Grüne Punkt, Andy Warhol, Marie Callasová, dále mě zajímají mouchy, Japonsko, použité žvýkačky nebo nalezené strsti.“

http://markther.com/

Max Dvořák  

Absolvent Centra audiovizuálních studií na FAMU a ateliéru Supermédií na UMPRUM. V roce 2011 spoluzaložil žižkovskou galerii City Surfer Office.

Samostatně vystavoval v Národní galerii, v Galerii 35M2 nebo v prostoru Berlinskej model, skupinově pak v Českém centru v New Yorku a v Boccanera Gallery v Trentu. Ve své tvorbě zkoumá skrze narativní texty nejrůznější podoby neviditelného či skrytého násilí. Aktuální výstava videoinstalací v CSO je inspirována parapsychologií 20. století.

http://citysurferoffice.tumblr.com

Vstupenky kupujte online zde: https://1url.cz/2MreD

I v letošním roce nabízíme díky podpoře společnosti SOMFY (hlavního partnera) a díky podpoře Hlavního města Prahy studentské a seniorské vstupné ve výši 170 Kč!

Za dramaturgickou radu, která pracuje ve složení Petr Babák, Adam Gebrian, Jana Kostelecká, Tomáš Luňák, Cyril Říha, Jan H. Vitvar a Alan Záruba srdečně zveme!

www.pechakucha.cz

Comments

comments

Vyhledat