Sedm českých premiér uvidíte v hlavním programu Karlovarského filmového festivalu

Prvotina Alberta Hospodářského Brutální vedro
Prvotina Alberta Hospodářského Brutální vedro

„Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och. „Stejně jako každý rok i letos smekáme před neutuchající kreativitou tvůrců všech generací z nejrůznějších koutů světa a doufáme, že výběr jednatřiceti nových snímků napříč hlavním programem diváky nadchne.“

V žánrově i stylově rozmanitém výběru hlavní soutěže se potkávají snímky uznávaných tvůrců, kteří nabrali předchozí zkušenosti na festivalech jako Cannes, Berlinale nebo Sundance, s mimořádně talentovanými debutanty. Tuzemská kinematografie se dočká hned dvojího zastoupení, ve světových premiérách bude uvedeno dobové detektivní drama Úsvit Matěje Chlupáčka spolu se stejnojmennou adaptací ceněné knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk, celovečerní prvotinou Tomáše Kleina. Soutěžní sekce Proxima, která debutovala na loňském ročníku MFF KV, nabízí i letos prostor filmařům čekajícím na objevení stejně jako renomovaným autorům hledajícím nové směry své tvorby. Sekce se skládá z tuctu děl – deseti světových a dvou mezinárodních premiér; devíti hraných filmů a tří dokumentů. Tvůrci z Evropy, Asie a Jižní Ameriky, mezi něž patří i Albert Hospodářský se svou prvotinou Brutální vedro, reprezentují rozmanitost režijních přístupů. Spojuje je však hravost, odvaha a svěžest, se kterými přistupují ke zvoleným tématům. V sekci Zvláštní uvedení, nesoutěžní části hlavní programu, Karlovarský festival uvede osm premiér celovečerních děl domácích i zahraničních autorů. Výběr obsahuje i sci-fi Roberta Hloze Bod obnovy, snímek Davida Jařaba Hadí plyn a novinku Tomáše Pavlíčka Přišla v noci.  Ve slovensko-české koprodukci natočil Robert Kirchhoff dokument Všichni lidé budou bratři, vynalézavý portrét Alexandera Dubčeka.

Adaptace knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk je celovečerní prvotinou Tomáše Kleina

57. ročník MFF KV –  hlavní soutěž

 • Les chambres rougesRed Rooms / Red rooms. Režie: Pascal Plante, Kanada, 2023, 118 min, Světová premiéra.
 • Las chicas están bien / The Girls Are AlrightHolky jsou v pohoděRežie: Itsaso Arana, Španělsko, 2023, 85 min, Světová premiéra.
 • Citlivý člověk / A Sensitive Person / Citlivý člověkRežie: Tomáš Klein, Česká republika, Slovenská republika, 2023, 120 min, Světová premiéra.
 • Dancing on the Edge of a Volcano / Dancing on the Edge of a Volcano / Tanec na okraji sopky. Režie: Cyril Aris, Libanon, Německo, 2023, 85 min, Světová premiéra.
 • Fremont / Fremont / Fremont. Režie: Babak Jalali, USA, 2023, 88 min, Mezinárodní premiéra.
 • Hypnosen / The Hypnosis / HypnózaRežie: Ernst De Geer, Švédsko, Norsko, Francie, 2023, 98 min, Světová premiéra.
 • Il vento soffia dove vuole / Where The Wind BlowsVítr vane, kam chceRežie: Marco Righi, Itálie, 2023, 108 min, Světová premiéra.
 • Mokalake Tsmindani / Citizen Saint / Svatý občanRežie: Tinatin Kajrishvili, Gruzie, Francie, Bulharsko, 2023, 100 min, Světová premiéra.
 • Toorhaye khali / Empty Nets / Prázdné sítěRežie: Behrooz Karamizade, Německo, Írán, 2023, 101 min, Mezinárodní premiéra.
 • Urotcite na Blaga / Blaga’s Lessons / Blažiny lekceRežie: Stephan Komandarev Bulharsko, Německo, 2023, 114 min, Světová premiéra.
 • Úsvit / We Have Never Been Modern / Úsvit. Režie: Matěj Chlupáček, Česká republika, Slovenská republika, 2023, 117 min, Světová premiéra.

Comments

comments

Vyhledat