Seminář o hranicích filmu bude na FAMU

 

Kde má filmový obraz své hranice?

Pražská FAMU hostí pátý ročník semináře Hranice filmu. Letošním tématem je „nejen filmový obraz“. Seminář proběhne ve dnech 12. a 13. května a jeho hosty budou mimo jiné Boris Masník, Vít Klusák nebo David Jařab. Akci pořádá Centrum dokumentárního filmu ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava.

Letošní ročník Hranic filmu prozkoumá, jak filmový obraz vzniká, a jaké jsou jeho současné trendy, třeba ve vztahu k virtuální realitě,“ říká dramaturg akce Šimon Bauer. A dodává: „Co přednáška, to autorská osobnost s jedinečným pohledem.

Přednášejících bude letos na FAMU celkem devět. Hvězdou programu je trikový specialista Boris Masník.Působil v trikovém studiu Barrandova od sedmdesátých let a stojí za bezmála stovkou českých i zahraničních filmů. Ve své přednášce přiblíží, jak vznikaly triky v době, kdy neexistovaly digitální technologie, a jak vznikají filmové triky dnes,“ říká Bauer.

Režisér a kameraman Vít Klusák, který na sebe upozornil naposledy dokumentem Svět podle Daliborka, promluví na semináři o významu kompozice filmového obrazu. Filmovému střihu se bude věnovat Šimon Špidla, který spolupracoval například s Věrou Chytilovou, Janem Němcem a Erikou Hníkovou.

Obecněji se na téma „nejen filmový obraz“ podívá dokumentarista a filmový vědec Lukáš Kokeš. „Na vybraných scénách z české i světové kinematografie chci ilustrovat metodu snímání reality ve vztahu k celkové autorské vizi – čeho a jakými prostředky tvůrce dosahuje,“ přibližuje autor téma své přednášky.

Možnosti virtuální reality ve vztahu k obrazu pojedná konceptualista a režisér Mikuláš Křen. Performer Martin Blažíček pak promluví o nenávisti k obrazu. Teoretička vizuální kultury Andrea Průchová se zaměří na obrazy v médiích, a to mimo jiné v souvislosti s novými „žánry“, jako jsou selfie, emotikon nebo hologram.

Zážitek z netradičního filmového obrazu slibuje výtvarník Jan Kulka. Jeho „prakinemato-grafický“ aparát Pramítačka je totiž schopný promítat nejen klasické filmové formáty, ale také obinadlo, krajku nebo bublinkovou fólii. Zkoumání hranic reality ve světě surrealismu s návštěvníky prozkoumá divadelník a filmař Davida Jařaba – jeho přednáška má název „Realita versus surrealismus“.

Seminář je unikátní svou intimitou a pečlivě obsazeným programem. Mnohým studentům filmové školy se často během celého roku nepodaří potkat všechny fascinující osobnosti, s nimiž se setkají během dvou květnových dnů,“ říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.

Hranice filmu, 12. a 13. květen 2018, kinosál FAMU, Smetanovo nábřeží 2, Praha 1

Vice informací na www.hranicefilmu.cz.

Akce na Facebooku: www.facebook.com/events/229843684232607/

 

Comments

comments

Vyhledat