Serial Killer letos uvítá zástupce Netflixu i unikátní premiéru Larse von Triera Království Exodus

Organizátorům pátého ročníku mezinárodního festivalu seriálů Serial Killer se povedlo ve spolupráci s Aerofilms získat českou premiéru nové řady kultovního seriálu Larse von Triera Království Exodus. Na severu Evropy zůstane i letošní festivalový Fokus se zaměřením na švédskou tvorbu, kterou představí na velkém plátně kina Scala i v programu pro profesionály TV Days. Těm budou letos dominovat vedle výrazných švédských osobností či zástupců BBC také zástupci Netflixu.

V premiéře se českému publiku představí úvodní epizody třetí série Království Exodus z prostředí dánské nemocnice v režii ikonického Larse von Triera. Již tradiční geografický Fokus se zaměří na evropskou seriálovou velmoc Švédsko, a výběr to bude opravdu rozmanitý. A co určitě vidět? Minisérie Komunita je brilantně zrežírovaným příběhem o jedné nechvalně známé křesťanské komunitě v jižním Švédsku. Ve čtvrtek pak za přítomnosti delegace tvůrců proběhne projekce satirické komedie Život na předměstí, trefující se do pohodlnosti života švédské vyšší střední třídy.

Piodor Gustafsson, šéf hrané tvorby TV4, největší švédské komerční televize, dodává: „Jsme velmi potěšeni, že se švédská tvorba stala ústředním tématem letošního ročníku Serial Killer. Se středoevropským regionem sdílíme mnoho příležitostí a výzev a věříme, že můžeme inspirovat a zároveň být inspirováni jedinečným místem setkání pro seriálové drama, kterým se Serial Killer stal po mnoha letech tvrdé práce skvělého týmu stojícího za festivalem.“

Festival zahájí s humornou notou premiéra seriálu České televize Dobré ráno, Brno režiséra Jana Prušinovského, který se zapsal do povědomí populárním seriálem MOST!. Tentokrát diváky přenese do prostředí ranní show. „Začalo to před osmi lety Čtvrtou hvězdou, pokračovalo o tři roky později Trpaslíkem a vygradovalo to MOSTEM! I v nadcházejícím seriálu Dobré ráno, Brno se pohybujeme na hraně, a já jsem rád, že se nebojíme opět posouvat hranice humoru a v tomto případě vtipkovat na vlastní účet. Věřím, že se diváci budou u dialogů smát a hlášky zlidoví, stejně jako tomu bylo u všech předchozích seriálů,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Další česká premiéra se představí v pátek. Voyo do Brna přiveze minisérii režiséra Davida Ondříčka Král Šumavy. O víkendu pak bude diváky lákat britský seriál The Responder s Martinem Freemanem v hlavní roli. Zástupci švédských televizních stanic a produkčních skupin představí svou tvorbu na TV Days – třídenním programu pro profesionály, kterého se letos poprvé zúčastní i představitelé společnosti Netflix. TV Days bude hostit i debatu s generálními řediteli největších českých a slovenských televizí.Jsme hrdí, že zde můžeme přivítat tak skvělý výběr hostů a řečníků. Doufám, že je to důkaz, že festival Serial Killer je na správné cestě směrem do televizní budoucnosti,“ říká ředitelka festivalu Kamila Zlatušková. Na programu se bude podílet také Kiyv Media Week, festival, který je zásadní událostí nejen pro televizní média a jehož kontinuita byla násilně narušena válkou. „Serial Killer tím navazuje na mnohaletou spolupráci a hlavně podporu, kterou se snaží ukrajinským tvůrcům od začátku války poskytovat, doplňuje Kamila Zlatušková. „Od spuštění KMW v roce 2011 je naším posláním stavět pevné mosty mezi Ukrajinou a ostatními částmi světa. A nyní jsem hrdá, když vidím, že jsme svou práci odvedli velmi dobře. Po ruské teroristické invazi se tato spojení stala pro ukrajinský audiovizuální průmysl životně důležitá. Partnerství a přátelství s festivalem Serial Killer mezi ně rozhodně patří! Jsem moc vděčná organizátorům festivalu za jejich laskavou podporu a za to, že KMW22 poskytli skvělou možnost stát se nedílnou součástí jejich oficiálního programu konference v Brně,“ říká Kateryna Udut, generální ředitelka KMW.


5. ročník Serial Killer

Mezinárodní festival televizních a webových seriálů

20. – 25. září 2022 Brno, CZ

www.serialkiller.tv

Comments

comments

Vyhledat