Setkání s haiku na Festivalu bonsají v Praze

Festival bonsají a japonské kultury (Botanická zahrada, Praha) je v plném proudu.

Můžete tu zažít i tvůrčí setkání s poezií haiku (vhodné pro každého od 3 do 123 let):

14.6. (úterý)  v čase 15:00-18:00 (je možné dorazit kdykoliv a i na kratší dobu) můžete poznat, co to haiku je, a individuálně probrat s lektory svoje myšlenky.


Japonská zahrada plná bonsají

 

Výstava bonsají se už tradičně koná v expozici Japonská zahrada, kde bude umístěno téměř 100 tvarovaných stromků. Ty do Prahy dorazí od pěstitelů z různých koutů Česka, ze Slovenska, ale i z německého muzea bonsají v Heidelbergu a z Lipska. Návštěvníci budou moci obdivovat nádherné rostliny, jako například kvetoucí bugenvileu, smokvoň, moruši bílou, kolekci čtyř borovic drobnokvětých, zajímavostí bude osazená skála. Na výstavě se také poprvé představí mohutná bonsaj fíkusu (Ficus retusa), kterou Botanické zahradě hl. m. Prahy věnoval pan Kim Sae Won, pěstitel z Koreje. Součástí přehlídky bude panelová výstava, díky níž se návštěvníci seznámí s nejvýznamnějšími českými bonsajovými osobnostmi, mezi které patří emeritní prezident České bonsajové asociace Václav Novák, botanik a ikona české bonsajistiky Petr Herynek, český bonsajista působící v Německu Milan Karpíšek, dále Libor Slatinka, Igor Bárta, Milan Rozkoš nebo Miroslav Horský, který je současně kurátorem Botanické zahrady hl. m. Prahy a kurátorem výstavy bonsají. 

 

Malé Japonsko v Troji

Akce opět nabízí i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Představí se tradiční japonská kuchyně a nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo tradiční tanec gejš. Připraveny jsou ukázky bojového umění a děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kaligrafii nebo skládání origami. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka Japonské zahrady a výstavy, která se koná 16. června a průvodcem bude kurátor Miroslav Horský. 

https://www.botanicka.cz/

 

Comments

comments

Vyhledat