SEVERSKÝ FILMOVÝ ČTVRTEK ODHALÍ KOUZLO FINSKÉ LOUTKOVÉ ANIMACE

 

Ochočený čáp, jurodivá světice, továrna na boty či legenda o mrtvém vojákovi: to je pelmel krátkých loutkových snímků, které mají společné především jedno: slavnou finskou režisérku loutkových filmů Katariinu Lillqvist. Ta divákům Severských filmových čtvrtků představí své snímky osobně, a to již 26. září od 19:00 hodin v pražském kině Evald.

 

„Katariina Lillqvist je finská režisérka a scenáristka, které česká tradice animované tvorby učarovala natolik, že u nás vystudovala a dlouhodobě zde žije,“ vysvětluje Michal Švec ze Skandinávského domu, který retrospektivu pořádá. „Režisérka je známá nekonvenčními loutkovými filmy, které budí emoce – a sbírají mezinárodní ceny, ať už ve Finsku či na německém Berlinale,“ dodává Švec.

 

V pražském kině Evald představí Katariina Lillqvist průřez svou tvorbou za poslední čtvrt století. Diváci se mohou těšit na pětici krátkometrážních snímků, jejichž výběr potvrzuje autorčinu pověst: jsou překvapivé, překračují hranice žánrů a budí vzrušené diskuze. 

 

Chybět nebude dnes již klasický snímek z roku 1996 Dívka a voják, za nějž Lillqvist získala na Berlinále Stříbrného medvěda – Cenu poroty. Film inspirovaný básní Bertolda Brechta a zasazený do reálií finské občanské války líčí neveselý příběh dívky, která hledá svého snoubence.

 

Projekce ovšem zahájí novější autorčin počin Rádio Dolores, který popisuje život v továrně na boty. Nechybí v něm povstalí kotelníci, ilegální rádiové vysílání či zmizelý obuvník… Pražské publikum jistě ocení i snímek Ochočený čáp, inspirovaný texem Franze Kafky. Co udělá vetchý stařec, který jednoho večera nalezne obrovské bzučící vejce? Pozoruhodný zážitek slibuje i Xenie Petrohradská, tedy příběh věnovaný pravoslavné světici z 18. století, která se po náhlé smrti svého muže vzdala pozemských statků a přijala poněkud nesnadný způsob života zvaný jurodivost – bláznovství pro Krista.

 

Po projekcích následuje česky vedená půlhodinová beseda s režisérkou.


Co? Severské filmové čtvrtky: Katariina Lillqvist – Kouzlo finské loutkové animace

Kdy? 26. září 2019, 19:00 hodin

Kde? Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1

Vstupné 120 Kč. 

 

www.skandinavskydum.cz

 

 

Comments

comments

Vyhledat