Severský filmový podzim 2019 – filmové novinky

 

 

Tradiční podzimní filmová přehlídka Severský filmový podzim slaví 10 let. Na co se můžete těšit?

Byl tady Saša 

Pozornost na sebe strhávají především litevské filmy. Festival zahajuje 14. 11. v 18:00 snímek Byl tady Saša, který uvedou herečka Gabija Siurbytė a režisér Ernestas Jankauskas. Komorní snímek měl premiéru na prestižním festivalu v estonském Tallinnu. Vypráví o manželském páru, který chce adoptovat dokonalou holčičku. Mladá žena si v nedočkavosti domluví první setkání s dítětem za zády manžela. Nedopatřením na ni k jejímu zklamání čeká vzdorovitý a problémový dvanáctiletý chlapec Saša.

 

Emilia

Snímek Emilija z Aleje svobody je napínavým dramatem v boji za svobodu v sověty utlačované Litvě. Na jaře 1972 vycházejí mladá lidé do ulic Kaunasu požadovat svobodu pro Litvu. Mezi nimi je i tajemná dívka Emilija, která si chce v Kaunasu splnit dětský sen stát se herečkou. Sebou si přináší zápisník zesnulého otce, ukrývající nadčasový divadelní poklad.

Přežít léto

Litevská road movie popisuje cestu mladé psycholožky a dvou pacientů do psychiatrické léčebny. Sama psycholožka Indre má problémy v komunikaci s lidmi. Paulius trpí bipolární poruchou a jeho nálady se neustále mění. Juste je v péči po pokusu o sebevraždu a není jisté, jak je na tom nyní. Během nestandardní společné cesty se všichni navzájem zkoumají, poznávají a sbližují.

Falešně

Dánská komedie vypráví příběh investičního bankéře Markuse, který založil svou úspěšnou kariéru na bezohlednosti a manipulaci. Machinace ovšem dostanou finančního žraloka za mříže. Osud na sebe vezme podobu vězeňského kápa, který po Markusovi požaduje nemalý obnos… Nezbývá než se uchýlit do izolovaného křídla pro nejopovrhovanější zločince, kterému smysl, rytmus a hierarchii dává pěvecký sbor.

Neonové srdce

Laura se vrací domů po krátkodobé kariéře pornoherečky v USA. Snaží se dát svůj život dohromady, přestože její videa zůstávají online. Niklas, Lauřin bývalý, se léči ze závislosti. Nový smysl života nachází v péči o muže s Downovým syndromem. Vůči nim se u něj projevuje nově nalezená schopnost empatie. Začíná měnit pravidla své role, čímž se dostává na tenký led. Frederik, Niklasův náctiletý bratr, se snaží získat respekt jako gauner a postupně zjišťuje, že není tak snadné být za drsňáka.

Nech mě padnout

Novinka z Islandu sbírá od roku 2018 ocenění na zahraničních filmových festivalech včetně MFF v Torontu. Trýznivý portrét závislosti, který vychází ze skutečných příběhů a rozhovorů s rodinami závislých, sleduje Stellu a Magneu. V průběhu deseti let nejisté období dospívání přechází do nebezpečné érydospělosti. Když se patnáctiletá Magnea setká se Stellou, všechno se změní. Stellin nespoutaný životní styl vtáhne obě do světa drog, což přináší vážné důsledky pro každou z nich i pro jejich vzájemný vztah. O dvanáct let později se jejich cesty znovu protnou a vzájemnému zúčtování se už nedá vyhnout.

Rosemari

Uprostřed svatební hostiny najde nevěsta Unn Tove na toaletách v hotelu opuštěnou novorozenou holčičku, kterou předá příslušným úřadům. O 16 let později se mladá Rosemari objeví na prahu jejího domova ve snaze najít své biologické rodiče. Unn Tove se rozhodne mladí dívce pomoci s hledáním a natočí o tom reportáž. Norská drama komedie popisuje sbližování obou žen na cestě mezi Dánskem a Norskem, kde řeší otázky mateřství, lásky i lží.

Zahradní ulice

Švédská filmová dílna přináší romantické drama, ve kterém se hlavní hrdinové Eric a Elin po letech setkávají jako dospělí a vzpomínají na své dětství. Jejich rodiče byli závislí, ale v průběhu několika měsíců žili jako rodina. Tento společný čas stále určuje, kdo jsou a čím se stali.

ZOO

Producent Alexander Brøndsted a režisér Antonio Tublén se po pěti letech osobně vrací do Prahy. Po úspěchu originálního sci-fi LFO a psychologického thrilleru Neklid přináší švédskou černou drama-komedii s hororovými prvky ZOO. Vtipné pojetí zombie apokalypsy donutí utrápený, mladý pár před rozvodem, držet pospolu. Kromě samotného přežití je ve hře i záchrana manželství. Neotřelému filmu je vlastní kreativita a černý humor.

Comments

comments

Vyhledat