Seznamte se s Alžbětou Jungrovou skrze její výstavu

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Fotografka Alžběta Jungrová (*1978), držitelka několikanásobného ocenění v soutěži české novinářské fotografie Czech Press Photo, na sebe v minulosti upoutala především v oblasti reportážní fotografie z míst, kam se normální smrtelník běžně nevydává. Ve White Pearl Gallery, Dittrichova 5, Praha 2, představí již 19.9., od 19:00, zcela novou sérii fotografií, zachycujících její jednotlivé životní momenty, motivy prolínající se v surreálných konstelacích založených na autorčině specifickém vidění.

Alžbeta Jungrová: Po noci přijde ráno

Vernisáž výstavy 19.9. od 19:00

White Pearl Gallery, Dittrichova 5, Praha 2

Výstava potrvá 20.09. do 14.10. 2018

Alžběta Jungrová představí novou sérii děl, která konzistentně navazuje na její starší práce, současně však ztělesňuje určité vykročení k tvůrčímu experimentu a novým výrazovým polohám. Při přípravě výstavy vycházela z fotografií, které lze vnímat jako vizuální deníkový záznam jejího života v úseku posledních tří let. Příznačná emocionalita, vycházející z autentické bezprostřednosti, s jakou své fotografie zachycuje, se tu prostupuje s komponovanou linkou, danou jejich transformací ve photoshopu. Jednotlivé motivy se prolínají v surreálných konstelacích, založených na autorčině specifickém vidění, pracujícím s výrazným kontrastem světla a stínu, ale i principem prostupování a zrcadlení jednotlivých momentů. Kromě toho, že se jedná o běžné fotografické principy, koncentrují v sobě v autorčině podání také silné symbolické významy prchavých, mnohoznačných a tajemných okamžiků, které evokují momenty nabalující se na nás v průběhu života. Jejich přesný obsah zůstává ostatním skryt, ačkoliv do nich mohou projektovat své vlastní představy a zkušenosti. Výrazné napětí mezi existencialistickou deziluzí kontrastuje s nadějí snových představ, které nás v mládí doprovází a vracejí se v momentech snění. Návštěvníci vernisáže nejsou tentokrát jen pouhými diváky; spolu s autorkou se stávají “demiurgy”, podílející se na rozkrývání tajemství jednotlivých obrazů a ovlivňují tak jemné odstupňování mezi životní nadějí a deziluzí. “ – Barbora Ropková

Fotografka Alžběta Jungrová (*1978) na sebe v minulosti upoutala především v oblasti dokumentární a reportážní fotografie, která ji několikrát zavedla do míst, kam se normální smrtelník běžně nevydává. V posledních letech se věnuje především módní fotografii a volné tvorbě. Bezprostředně zachycuje městskou krajinu, pouliční ruch, ale i své přátele. Zajímají ji neobvyklé situace, různorodé emoce, noční život. Poslední tři roky transformuje své fotografie do komponovaných koláží, jejichž čtení se odvíjí od divákovy svobodné imaginace. Pro energickou a senzitivní Alžbětu jsou důležité také její vlastní pocity, které do fotografií a koláží projektuje, ty také paralelně zachycuje v krátkých poetických textech.

 

Comments

comments

Vyhledat