Filmy z KVIFF 2019, které byste měli vidět

foro Martin Synek
foro Martin Synek

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dospěl ke konci. Dramaturgie MFF Karlovy Vary nezklamala a jako již tradičně nabídla pestrou škálu snímků z celého světa. Od absolutního hraného a dokumentárního mainstreamu až po vyloženě experimentální záležitosti, jež dost možná zkouší vaší trpělivost. Máme tipy na festivalové filmy, které byste měli rozhodně vidět.

 

Devadesátky (USA, 2018)

Jedním z největších trháků letošního karlovarského festivalu byl bezesporu scenáristicko-režijní debut amerického herce Jonaha Hilla. Pětaosmdesát minut dlouhý film Devadesátky pojednává o běžném třináctiletém chlapci z Los Angeles, který se urputně snaží najít kamarády a s nimi i tak trochu smysl života. Nakonec narazí na partu místních skejťáků, objeví kouzlo svobodného života, jehož hlavním smyslem je zdolat jedinečným trikem překážku, zaznamenat to na kameru a dát si pivo s kámošema na oslavu. Ve filmu však není nouze ani o dramatické situace. Devadesátky jsou o bezstarostnosti, skutečném přátelství a až moc rychlém dospívání.

Sunny Suljic je v hlavní roli tak strašně uvěřitelný, že v kombinaci se záběry natočenými na 16mm kameru, které svou poetikou připomínají starší skateboardová videa, a soundtrackem, v němž nechybí Nirvana, Pixies či Wu-Tang Clan, vzniklo jedinečné dílo, u něhož budete necelou hodinu a půl sedět s nefalšovaným úsměvem na tváři. Jonah Hill není jen renomovaný herec, ale i vynikající scenárista, který umí psát osobité a vtipné dialogy, a režisér, jenž umí přesně stanovit atmosféru dané situace.

Diego Maradona (Velká Británie, 2019)

V osmdesátých letech se o něm mluvilo jako o dost možná nejlepším fotbalistovi světa, každý o něm věděl a každý ho chtěl vidět. Maradona je argentinský fenomén, který v roce 1984 z FC Barcelona přestoupil za rekordní částku do neúspěšného klubu SSC Neapol a dokázal ho vytáhnout na úplnou špičku. Zároveň se pohyboval v pochybném prostředí a žil neuvěřitelným tempem a zažil nejen vzestupy, ale i pády.

Přes dvě hodiny dlouhý britský dokumentární snímek Diego Maradona je komplexním portrétem osobnosti, která se z chudinské čtvrti dostala na vrchol světového fotbalu. Snímek svého protagonistu ukazuje ze dvou úhlů; jako Diega – pokorného a přátelského chlapce, jenž se už nikdy nechce vrátit do slumu, kde se narodil, a jako Maradonu – sebevědomého hráče, tak trochu poloboha, který chce každého přesvědčit o tom, že je nejlepším fotbalistou všech dob.

Režisér, držitel Oscara za celovečerní dokument Amy, Asif Kapadia, je mistrem svého oboru. Ví, kam dílo směřovat, aby zaujalo úplně každého diváka. Nezáleží, jestli vás fotbal zajímá, nebo ne, v dokumentu Diego Maradona si najdete to své.

Mrtví neumírají (USA, Švédsko, 2019)

Typické americké maloměsto Centerville, v němž se mezi sebou všichni znají a nic se v něm neděje. Stárnoucí šerif se těší do důchodu a jeho mladší kolega je naopak plný ambicí a chce řešit velké případy. Jednoho zvláštního dne se mu to poštěstí: v místním bistru jsou nalezeny dvě zohavené mrtvoly a on vytuší, že za to můžou zombie. Důvodů k tomu je hned několik; slunce nezapadá, kdy má, rasistickému farmáři se ztrácí dobytek a do místního pohřebního ústavu nastoupí prazvláštní cizinka. A když konečně padne noc, z městského hřbitova začnou vycházet nemrtvé kreatury a policisté si uvědomí, že dneska vyrazí do akce.

Hvězdně obsazený snímek Mrtví neumírají otevíral festival v Cannes, kde se dočkal pozitivních ohlasů. Po zhlédnutí dost možná pochopíte proč. Scenárista a režisér Jim Jarmusch komicky přetavil žánrová klišé zombie filmů do absurdní komedie z amerického venkova, v níž je možné úplně všechno. Nechybí tady „tupý“ humor, narážky na současnou politickou situaci v USA, krev ani mimozemšťani.

 

Další tipy na filmy z Varů, na které doporučujeme zajít i do nefestivalového kina, přineseme brzy!

 

 

Comments

comments

Vyhledat