Sisu: finská odpověď na tvrdé časy
Země tisíců jezer a ostrovů, kolébka saunování, ráj pro milovníky panenské přírody, útočiště zdravého životního stylu a podle aktuálního žebříčku OSN i nejšťastnější národ na světě.1)
To všechno jsou charakteristiky Finska, které by se možná daly promítnout do jediného slova – sisu. Sisu je totiž zvláštní energie a odvaha zakořeněná ve finské kultuře. Je to finský klíč k životu, štěstí a úspěchu.
Přesný ekvivalent v češtině ani v jiných jazycích neexistuje. S nadsázkou se dá říct, že sisu je slovo, které vysvětluje Finsko. Poodkrývá vnitřní fungování Finů a protíná celou jejich kulturu. Termín se datuje stovky let, ale myšlenka sisu je mnohem starší.
Co si tedy pod tímto pojmem představit? Vůli, vytrvalost, odolnost a především velké odhodlání ve chvíli, kdy stojíte tváří v tvář nepřízni osudu a vaše vyhlídky se zdají být téměř beznadějné. Stojíte na konci svých fyzických, emociálních a psychických sil, myslíte si, že už nemůžete, jenže jakási vnitřní energie vás táhne dál pokračovat.
Vidíš černá oblaka? I přesto do té bouřky skoč
Slova jsou v tomto ohledu jednodušší než činy, říkáte si? Možná právě v tom tkví rozdíl mezi Finskem a zbytkem populace. Sisu je součástí jejich národní identity. Touto filozofií si vysvětlují i přežití a zachování nezávislosti v Zimní válce. V zemi najdete auta značky Sisu, jméno podle ní nese ledoborec MS Sisu nebo třeba kapky proti kašli. Její zásluhy přisuzují i sportovním úspěchům Finů. Veikka Gustafsson se v 90. letech dokonce stal národním symbolem sisu, kdy jako první Fin v roce 1993 vyšplhal na Mount Everest.
Finové pravidelně začleňují sisu do svého každodenního života. Projevuje se to například oblíbeným koupáním v ledových vodách, kdy sezónu zahajují většinou v listopadu a udržují ji až do dubna. Čas také rádi tráví v saunách. Jak si taky vysvětlit 3,3 milionu saun na 5,5 milionu obyvatel? Do práce cestují na kolech, užívají si procházky v lesích, holdují vyvážené stravě, obecně dbají na zdravý životní styl, respektují roční období a chovají se v souladu se životním prostředím. Starají se o sebe i své okolí a pěstují zdravé tělo i ducha.
Jak pěstovat sisu?
I když má filozofie sisu své kořeny ve Finsku, může být uplatnitelná kdekoli na světě. Je to akčně orientované myšlení a s trochou tréninku za vás také za chvíli budou mluvit činy. Zdolání sebemenší překážky přispěje k vaší fyzické a duševní pohodě, budete lépe komunikovat s okolím, povede vás k aktivnímu životu, větší odvaze a ve výsledku i štěstí.
- Pořádně se připravte – čeká vás úkol, který vás znervózňuje? Nepodceňte přípravu, znalost problematiky a všech souvislostí vám dodá větší jistotu.
- Povzbuďte se minulostí – vaše úspěchy v minulosti vás mohou inspirovat a nabudit. Co jste zvládli tehdy, zvládnete i teď.
- Neutíkejte strachu – zkoušejte dělat věci, které vás děsí. Postavte se jim čelem, získáte větší odvahu a důvěru v sebe.
- Pokládejte si malé výzvy – vstaňte o půl hodiny dřív, uběhněte o kilometr dál, sprchujte se půl minuty ve studené vodě apod. Vaše vnitřní síla poroste.
- Pečujte o sebe – hýčkejte se dobrým jídlem, pohybem na čerstvém vzduchu, kvalitním spánkem, ale třeba i meditací nebo chvilkami strávenými v přírodě.
- Ne neznamená stop – slovo ne nikdy neberte jako konec jednání, spíš jako šanci najít nový směr. Každá taková pauza znamená šanci se zamyslet a objevit nové perspektivy.
Zdroj: