Skandinávský dům chystá na září festival Týdny finské literatury

Od 2. do 29. září proběhne v Praze, Brně a také online festival Týdny finské literatury. Skandinávský dům připravil pestrý program zaměřený na finskou literaturu v nejrůznějších podobách. Nabídne besedy s autory, prezentace nových překladů, filmové projekce, napínavou pátrací hru v knihovně, vědomostní pub quiz i piknik plný dětských knih a finských dobrot.

 

„Naše pozvání letos přijali tři hosté: Mia Kankimäki, autorka knihy o významných ženských osobnostech Ženy, které mi nedají spát, přední finskošvédský spisovatel Kjell Westö a Mikko-Pekka Heikkinen, autor laponské gangsterky Sobí mafie,“ zve na hlavní body festivalu Michal Švec z pořádajícího Skandinávského domu. „Mia Kankimäki vystoupí v Praze 16. září. V besedě o inspirativních a nezávislých ženách ji doplní česká autorka Jana Poncarová. Mikko-Pekka Heikkinen navštíví o týden později, 23. září, Brno. Beseda s Kjellem Westöem mimo jiné o jeho románu Chiméra 38 oceněném Cenou Severské rady za literaturu je naplánována online na 14. září.“

Festival zahájí 2. září v Praze promítání snímku Chlapci. „Film podle románu Paava Rintaly je považován za nejzdařilejší režisérský debut v historii finské kinematografie,“ vysvětluje Švec. Snímek Rozkaz na motivy stejnojmenného románu Leeny Lander se pak dočká promítání v Praze i Brně 9. září.

V obou městech se uskuteční také oblíbený pub quiz. Čtyřčlenné týmy mohou ověřit a prohloubit své znalosti o Finsku v zábavné soutěži o hodnotné ceny. Program pro malé čtenáře zahrnuje pátrací hru v Městské knihovně v Praze a brněnský Eat&Read piknik aneb Co svačí mumínci? Při netradičním kulinářsko-literárním zážitku se bude číst i ochutnávat všemi smysly.

Festival představí také nejnovější překlady z finské literatury. V online prostoru proběhne 20. září Severský literární salón, v němž překladatelka Jitka Hanušová promluví o své srdcové autorce Katje Kettu a jejím románu Vlčí růže. Poezii bude věnovaný večer 21. září v pražském Kampusu Hybernská a 29. září v brněnské Kavárně Trojka. „Antologie Bílé přeludy na vlnách je vůbec první možností, jak se čeští čtenáři mohou obšírněji seznámit s básněmi země tisíců jezer,“ říká Michal Švec, který jako editor reprezentativní průřez finskou poezií představí společně s týmem spolupracovníků. 

K festivalu vydává Skandinávský dům brožuru Současná finská literatura s články, rozhovory a bibliografií českých překladů vydaných v posledních patnácti letech. K dispozici bude v tištěné podobě na všech akcích a k prolistování online je zde:

https://issuu.com/skandinavskydum/docs/sou_asn_finsk_literatura.

Více informací o festivalu: http://www.skandinavskydum.cz/tydny-finske-literatury.

 

Comments

comments

Vyhledat