Skutečný dárek: Můžeme darovat zvířata a nově i umělecké předměty od Františka Skály a dalších výtvarníků

Autor grafiky František Skála - foto Skutečný dárek
Autor grafiky František Skála - foto Skutečný dárek

Tomáš Vyhnálek – vedoucí oddělení fundraisingu a autor projektu Skutečný dárek odpovídá na otázky o celé akci. Pokud chcete darovat například kozu pro chudé rodiny, vyberte si na SkutecnyDarek.cz.

T. Vyhnálek, foto Skutečný dárek

Přesně před 10 lety začal charitativní e-shop SkutecnyDarek.cz nabízet kozy, slepice či první knížky, které pak distribuoval v nejchudších zemích světa nebo potřebným dětem v Česku. Jak tento projekt vznikal?

Chtěli jsme dárcům nabídnout něco nového, zkonkretizovat na co přispívají a trochu je i pobavit. Zároveň jsme vždycky počítali s tím, že darovací certifikáty, které je možno na Skutečnémdárku koupit lidé využijí především jako originální dárek k vánocům. Inspirovali jsme se od kolegů v Irsku.

K oslavě jste si nadělili i uměleckou řadu dárků, přiblížíte ji čtenářům?

Kulaté výročí od vypuštění první kozy oslaví SkutecnyDarek.cz prodejem uměleckých předmětů. Do projektu se zapojil Maxim Velčovský, František Skála, Léna Brauner nebo Míla Fürstová.

šperk of Míly Furstové, foto Skutečný dárek

Byl jste osobně u distribuce dárků v zemích, kde se certifikáty zhmotňují na kozy, kuřata a další formy podpory?

Kontroloval jsem distribuce koz  a budování zdrojů pitné vody v Etiopii, navštívil jsem i Kambodžu, kde pomáháme maminkám bezpečně porodit.

Jaké jsou reakce obdarovaných?

Samozřejmě je tam cítit velký vděk a radost.

Zajímá i dárce, jak s dárky na místě nakládáte a kam „kozy“ doputovaly?

Ano, několikrát do roka jim posíláme videa a fotografie z rozdávání dárků a chodí nám samá nadšené odpovědi. Lidé prostě oceňují, že si mohou vybrat, jak konkrétně bude jejich dar využit a že jim potom ještě na fotce ukážeme stádo koz či vybudovanou školu jako důkaz, jak jejich dar změnil k lepšímu životy potřebných.

Reaguje projekt na měnící se potřeby ve světě? Aktuálně je v nabídce novinkou Teplo domova nebo Motyka a rýč, podle čeho nové certifikáty vybíráte?

Každý rok oslovíme naše zahraniční pobočky i kolegy z programů doma a ptáme se co nového je potřeba. Návrhy zpracujeme a zašleme k posouzení našim dárcům. Dárky, které naši dárci vyberou pak nasadíme do prodeje , letos se do hlasování o nejlepší dárek zapojilo několik tisíc lidí.

Už přemýšlíte, kam projekt směřovat na dalších 10 let?

Skvělou volbou letošního roku bylo zaexperimetovat a vedle darovacích certifikátů umožnt dárcům pořídit si práve umělecké dárky. V příštích letech budeme tedy nabídku uměleckých dárců rozšiřovat. Vedle toho ale pozorujeme i protichůdny trend, kdy řada lidí využije možnost darovat peníze na pořízení kozy nebo třba školních pomůcek, ale nepotřebuje darovací certifikát. Prostě jim stačí, že si udělali radost a pomohli.

Který dárek je váš nejoblíbenější?

Vzhledem k tomu, že mám tři malé dcerky a návštěva našich zdravotnických zařízení v Kambodži na mě hodně zapůsobila, je mým favoritem Bezpečný porod.

Chlebovka, autor díla: Maxim Velčovský, foto Skutečný dárek

K výročí projektu vytvořili čtyři slavní čeští umělci a zakladatel humanitární organizace Člověk v tísni originální předměty, které můžete letos nadělit pod stromeček. Pět inspirativních osobností, které se rozhodly limitovanými edicemi dárků z vlastní tvorby podpořit charitativní e-shop společnosti Člověk v tísni SkutecnyDarek.cz a oslavit tak 10. výročí od spuštění projektu. Skutečné dárky jsou rozděleny do pěti kategorií vyjadřujících oblasti společné pomoci – Voda, Zdraví, Vzdělání, Obživa a Česká republika – a právě tyto pojmy inspirovaly umělce k vytvoření unikátních dárků.

 

František Skála – foto Skutečný dárek

 

SkutecnyDarek.cz.

Comments

comments

Vyhledat