Sladké vázy Lollypop od Dominky Petrtýlové žijí barvami a popkulturou

Dominika Petrtylova Lolipop
Dominika Petrtylova Lolipop

Designérka a umělecká sklářka Dominika Petrtýlová v tvorbě, které dominují vázy, přetváří vlastní myšlenky a vstřebané dojmy do skleněných objektů, které zrcadlí to, jak sama vnímá svět kolem sebe. Ve své nové kolekci, se kterou po úspěšném studiu v Ateliéru skla na pražské UMPRUM pomalu vstupuje do profesního života, se však rozhodla upustit od dlouhých příprav a stejně jako dříve surrealisté nechala tvůrčí proces volně plynout na vlnách snové představivosti. Výsledkem je pastelově sladká kolekce váz Lollypop, která se místo celofánu halí do hravých odstínů a barevných gradientů. Kolekce v přímém kontrastu své bezprostřednosti přitom nese silné stránky autorčiny tvorby. 

Designérka Dominika Petrtýlová ráda nejprve nechává pracovat mysl a nasávat dojmy a vjemy ze svého okolí, aby vytvořila propracované kolekce, které však na první pohled vyzařují hravost, barevnost a bezstarostnost. S kolekcí Lollypop, která všechny tyto atributy splňuje, se však Dominika rozhodla vsadit plně na svou intuici a snovou představivost.

„Nápad na novou kolekci vznikl jednoduše. Byla jsem v létě na dovolené v Basileji a když jsem odpočívala, tak jsem v polospánku viděla tvar a nakreslila jsem si ho na jediný papír, který jsem tehdy u sebe měla. Byla to jízdenka z Berouna do Prahy, kterou jsem ještě nevyhodila. Poté jsem si jízdenku nesoucí nákres znovu schovala s tím, že ten tvar budu chtít jednou realizovat,“ popisuje Dominika Petrtýlová moment, který zrodil nápad pro novou kolekci.

Předností kolekce není jen její svébytný tvar, který na první pohled připomíná sladkou cukrovinku zabalenou do celofánového obalu. Stejně jako její předcházející kolekce, Lollypop vynikají i svým barevným vyjádřením.

„Chtěla jsem dodržet tvar a pastelové barvy se stříkanými gradienty, které jsem viděla ve své snové představě. Celkově žiji barvami, mám s nimi spojené pocity a nálady, a potřebuji s barvami i fyzicky pracovat, zejména malbou a nově také sprejováním,“ vysvětlila Dominika Petrtýlová. Část ručně foukaných váz doplňují barevné přechody vzniklé pomocí stříkacích pistolí, se kterými malířka skla pracuje stejně citlivě a pečlivě jako se štětcem.

A protože každé dílo Dominiky Petrtýlové odráží i kus jí samotné, rozhodla se s novou kolekcí sama postavit před objektiv fotoaparátu, a to v ateliéru talentované fotografky Anny Pleslové. Pastelové sladění autorky s vázami zajistily zapůjčené kostýmy z Barrandovských ateliérů. Přibližují také silnou lásku Petrtýlové k módě a k vintage oblečení, tentokrát se s kolekcí rozhodla připomenout hravou postmoderní éru 80. let, ze kterých popkultura čerpá dodnes.

Kolekce Lollypop vznikla za podpory festivalu Czech Design Week, který se rozhodl vzít potřebné náklady spojené s kolekcí na sebe. Podle ředitele festivalu Lukáše Pipka, který Dominiku Petrtýlovou sleduje dlouhodobě a vnímá ji jako vycházející talent českého designu, chtějí v podpoře mladých a talentovaných designérů pokračovat i nadále. „Již dříve jsme podpořili mladé designéry v jejich rozvoji, jako například Františka Jungvirta nebo Cyrila Dunděru. Snažíme se vyhledávat designéry, u kterých vidíme silný talent a prostor k dalšímu růstu. Vnímáme, že pro mladé designéry často představuje otázka financí palčivý problém, a proto se jim snažíme pomoci a chceme v tom pokračovat i nadále,“ uvedl Lukáš Pipek.

Nová kolekce Lollypop, která bude postupně doplňována o limitované edice, bude k dostání během dubna na webu www.dominikapetrtylova.com a ve vybraných galeriích.

O Dominice Petrtýlové 

Dominika Petrtýlová je umělecká sklářka a malířka skla, která čerstvě dokončila studium v Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Ronyho Plesla. Její hlavní doménou jsou vázy. Posouvá je za hranice pouhého dekoračního předmětu, přistupuje k nim jako k vyjadřovacímu prostředku svých myšlenek a povyšuje je na umělecké objekty. Mezi její další práce patří i svítidla, ceny, užité sklo a umělecké objekty či instalace. Se sklem ráda kombinuje netradiční materiály, jako je karbon, plast či bronz. Zalíbení našla ve městě, pop kultuře, dějinách umění a architektuře. To vše se v její tvorbě silně odráží. Dominika pracuje sama osobně na každém svém díle, protože je pro ni velmi důležité se zúčastnit výrobního procesu a otisknout tak do díla kus sebe.

 

Comments

comments

Vyhledat