Slovenská MatTek In Vitro Life Science Laboratories má nominaci na LUSH Prize 2018!

foto: MatTek In Vitro
foto: MatTek In Vitro

56 projektů ze 17 zemí světa se probojovalo do užšího výběru světového ocenění Lush Prize 2018. Cenu £350,000 si rozdělí ti nejlepší z nich a to hned v pěti kategoriích. Do užšího výběru se probojovala  i slovenská společnost MatTek In Vitro Science Laboratories, s.r.o. a bojovat o cenu bude v kategorii Training.

O společnosti MatTek In Vitro Science Laboratories, s.r.o. a jejich projektu:

MatTek In Vitro Life Science Laboratories (IVLSL) se sídlem v Bratislavě je Evropskou centrálou Americké společnosti MatTek Corporation, která se věnuje tkáňovému inženýrství a vývoji alternativních metod v toxikologii již více než 25 let. Tkáňové modely mají mnohostranné využití zejména při výzkumu a vývoji nových látek, které je třeba testovat pro zjištění jejich účinku a toxicity. V široké škále je využívá zejména kosmetický průmysl jako náhradu za testování na laboratorních zvířatech, které bylo zakázáno v EU již v roce 2004.

V Evropské centrále MatTek-u se produkují tkáňové modely kůže – EpiDerm, model oka/rohovky – EpiOcular, a model tenkého střeva – EpiIntestinal, který má uplatnění ve výzkumu a vývoji léčiv. MatTek IVLSL v Bratislavě nejen tkáňové modely produkuje, ale zároveň slouží i jako validační a tréninkové centrum pro ty, kteří mají zájem alternativní metody zavést do svých laboratoří. Motivací pro zavádění těchto metod je i fakt, že modely EpiDerm a EpiOcular jsou implementovány do Evropské legislativy a OECD směrnic pro testování kožní a oční dráždivosti.

Společnost MatTek IVLSL během 10 let své existence vyškolila téměř 1000 profesionálů a mladých vědců, ať už formou interních školení a praktických kurzů přímo v laboratořích MatTek-u, nebo formou workshopů a praktických ukázek technologie ve spolupráci s Evropskými a Slovenskými toxikologickými organizacemi jako jsou např. EUSAAT, ESTIV, SETOX a předními Evropskými univerzitami. Členové společnosti MatTek IVLSL jsou spoluzakladateli národní platformy pro 3R principy v toxikologii (Reduce = redukovat, Refine = zlepšit a Replace = nahradit pokusná zvířata), která má sloužit k propagaci stávajících alternativních metod a jejich implementaci do toxikologické praxe a výuky na Slovensku. Za dlouhodobé tréninkové aktivity byla společnost MatTek In Vitro Life Science Laboratories nominována na prestižní ocenění LUSH Prize 2018 v kategorii Training.

O ceně Lush Prize

Lush Prize je partnerství mezi firmou Lush a Asociací pro spotřebitelský výzkum (Consumer Research Association), vzniklé za účelem podpory a prosazování toxikologických experimentů bez využívání zvířat.  Odměňuje skupiny I jednotlivce, kteří působí v oblasti vědeckého výzkumu bez krutosti“. Zvyšuje rovněž povědomí o této problematice a podporuje lobbing za ukončení experimentů na zvířatech. Výročně udílená finanční odměna £250 000 (přes 9 miliónů Kč) je nejvyšší cenou udílenou v této oblasti a je JEDINOU, která se výhradně soustředí na vyloučení testů na zvířatech. Snaží se vyvíjet tlak na bezpečné testování spotřebních produktů, což doplňuje projekty, které řeší testování léků na zvířatech.

Kategorie Lush Prize (www.lushprize.org/awards):

Veřejné povědomí (Public Awareness): za zvyšování povědomosti o stále probíhajícím testování na zvířatech.

Věda (Science): za vývoj alternativních metod nahrazujících experimenty na zvířatech.

Vzdělávání (Training): za vzdělávání výzkumníků v metodách testování bez využití zvířat.

Lobby (Lobbying): za politické intervence na podporu využívání alternativních metod testování.

Mladý výzkumník (Young Researcher): pro výzkumníky mladší 35 let, kteří se specializují alternativních metod testování.

Black Box: za klíčové objevy v toxikologii na výzkum a vývoj

Seznam všech vybraných projektů Lush Prize najdete zde.

O organizaci Ethical Consumer

Ethical Consumer je nezisková výzkumná a poradenská organizace specializující se na společenské otázky, dobré zacházení se zvířaty a oblast ochrany životního prostředí. www.ethicalconsumer.org  

O firmě Lush

Lush je výrobce a maloobchodní prodejce čerstvé, ručně vyráběné kosmetiky s obchody ve 49 zemích. Lush Prize je součástí rozsáhlejší kampaně s názvem „Bojujeme proti testování na zvířatech“ („Fighting Animal Testing“).

cz.lush.com

Comments

comments

Vyhledat