Slovenský Londýňan Tomáš Sentpetery fotí podzemí (i nad zemí)

foto Tomáš Sentpetery
foto Tomáš Sentpetery

Tomáš Sentpetery se jako mnoho Čechů a Slováků vydal své štěstí hledat na opačný konec Evropy. Jeho původně krátkodobý plánovaný pobyt ve Velké Británii se neplánovaně protáhl na dlouhých 14 let. V Londýně si jej našla vášeň pro fotografování, které je dnes již jeho povoláním. 

Tomáš Sentpetery, foto archiv TS

Odkud pocházíte a co vás přivedlo do Londýna?

Pocházím z Popradu. V roce 2004, když mi bylo 21 let, jsem jel za bratrem do Londýna, původně na tři měsíce, abych si mohl přivydělat. Bratr už žil v Londýně déle, více než půl roku, takže jsem nejprve bydlel u něho. Krátce po svém příchodu jsem velmi rychle zjistil, že se v Londýně dá mnohem jednoduššeji a rychleji získat to, co se v tehdejší době dalo vydělat na Slovensku, takže moje rozhodnutí zůstat tu bylo jasné. Dnes v Londýně žiju již 14 let.

Plánujete se tam usadit natrvalo? Jak často se vracíte na Slovensko?  
Neplánuji nic dlouhodobě, takže na tuto otázku neumím odpovědět. Momentálně ani nemám důvod sa usadit někde natrvalo. Na Slovensko jezdím často, hlavně za rodinou a do přírody. Slovenská příroda je tak krásná a pro mě jako fotografa tak inspirující, že by mi bylo líto ji nenavštívit aspoň dva až třikrát do roka.

Co vás přivedlo k fotografování?
Asi osud. Můj první fotoaparát byl Smena 6, který mi půjčil otec a se kterým jsem fotil jen krátkou dobu, protože se porouchal a doma nebyly peníze na nový. Po delší pauze jsem si asi v roce 2007 koupil svůj první digitální fotoaparát Sony, který byl tehdy kvalitní a cenově dostupný. Ten jsem ale velmi rychle přerostl a zalíbil se mi kamarádův Nikon. A tak jsem si koupil Nikon D5100 a od té doby jsem zůstal věrný této značce.

Mnoho lidí se zapálí pro fotografování a brzy se pak nechají něčím odradit, když vidí, jaká je dnes konkurence. Jaký byl u vás přechod z amatérského k profesionálnímu fotografování?
Pro mě je focení stále ještě hobby, jen nyní začínají přicházet zajímavé výdělky, postupně se stává i mým živobytím. Asi to je ten největší důvod nepřestat se něčemu věnovat. Musí vás to nejen živit, ale i bavit.

Nejvíc vás zviditelnily dramatické snímky blesků na noční obloze nad Big Benem, které publikovaly například noviny Daily Telegraph a Daily Express. Jaký je to pocit, najít svoji fotografii v médiích, která jsou doslova klasikou světové žurnalistiky?

Pro mě to bylo něco velké a významné. Věděl jsem, že kromě mě tam právě na mostě Westminster Bridge nebyl nikdo jiný s dostatečně dobrým fotografickým vybavením na to, aby to dokázal zachytit. Tak jsem se druhý den rozhodl kontaktovat všechny londýnské noviny kvůli tomu, abych své fotky někam prosadil. Ale i tak si myslím, že nejsilnější na tom všem byl můj zážitek z toho, že jsem tam byl a mohl ten magický okamžik vidět na vlastní oči.

Jak jste vybíral místa, která ztvárníte na fotografiích v projektu Look deeper? Podzemí Paříže, Londýna, Neapole, Krakova i na jihu Španělska… Šlo o náhodný výběr, nebo ta místa pro vás mají zvláštní přitažlivost?

Projekt iniciovala společnost Nikon, mě tento koncept spolupráce nadchl a oslovil. Čili tato místa nemají nějakou předešlou spojitost se mnou, šlo mi o celkovou vizualizaci, výslednou realizaci. Všude kolem nás jsou skryté světy a já jsem chtěl ukázat, že populární turistické destinace ukrývají více, než se na první pohled zdá. Před vycestováním si zjistíte informace o dané oblasti a nebojíte se jít hlouběji. Se správným vybavením a touhou po dobrodružství můžete objevit výjimečné objekty.

Jakou jste při tomto projektu volil fototechniku?
Fotoaparáty Nikon D850Nikon D7500 a vícero objektivů Nikkor. Nikkor 24–70 mm,  Nikkor 16–80 mm,  Nikkor  18–300 mm,   Nikkor 10–24 mm,  Nikkor 20 mm, NIKKOR 14–24 mmMomentálně používám veškerou techniku od značky NIKON, mám dvě těla Nikon D750 a Nikon D850 a pak takovou menší sbírku objektivů s rozlišením 50mm F1.8 a 85mm F1.4 a objektivy Nikkor 14-24mm, 24-70mm a 70-200mm, všechny tři F2.8 a objektiv Sigma 35mm 1.4 art.

Jaké jsou vaše aktuální pracovní projekty?
Momentálně se soustředím na fashion editorialy, mají mi nyní vyjít dva projekty, v zářijovém vydání Elegant magazine a  Eloque Magazine , který je mimochodem časopisem Veroniky Matejovej ala Vera Change – šikovné Slovenky žijící ve Velké Británii. 

 

foto Tomáš Sentpetery

 


 

 

Comments

comments

Vyhledat