Španělský streetový malíř Aryz vystavuje ve Ville Pellé

Malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod jménem Aryz se poprvé představuje v České republice. Galerie Villa Pellé nabízí výběr z jeho aktuální série Vestigio, která vzniká průběžně od roku 2021.

Pětatřicetiletý Aryz je považován za jednu ze zásadních osobností světového street artu. Začínal jako autor graffiti, později však vyměnil sprej za štětec a po celém světě realizoval monumentální muraly, ohromující, desítky metrů vysoké nástěnné malby charakteristické tlumenou barevností a postavami v pohybu a v nadživotní velikosti. Aryze, který má na Instagramu přes 300 tisíc sledujících, inspirovala díla španělských mistrů Francisca Goyi a Diega Velázqueze i umělců Nové lipské školy v čele s Neo Rauchem stejně jako pohybové studie průkopníka fotografie Eadwearda Muybridge a chronofotografa Étienna-Julese Mareye. „Výstavou Aryze Vestigio volně navazujeme na úspěšný projekt Wall Street, který před dvěma lety představil díla výrazných osobností české street artové komunity, jejichž tvorba se postupně, stejně jako u Aryze, přesunula ze stěn ve městě do galerií,“ říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová. „Je to pro mě jedinečná příležitost a čest vystavovat takové množství děl poprvé v České republice. Myslím, že prostory Villy Pellé se k sérii Vestigio skvěle hodí,“ doplňuje Aryz. Aryzova výstava Vestigio bude ve Ville Pellé veřejnosti přístupná od 22. května do 30. června.

 

Aryz sám sebe definoval jako umělce posedlého převáděním pohybu do statického obrazu. Jeho postavy tančí, perou se, přetahují, zápasí mezi sebou – a i sám umělec se prý na každý nový obraz psychicky a fyzicky připravuje jako na sportovní klání, které v jeho případě trvá až několik dní. Zatímco Aryzova předchozí série Pugna (2019) přibližovala témata odporu, boje, smutku, melancholie a násilí spjatého s autoritativním frankistickým režimem ve Španělsku, aktuální série Vestigio je svými tradičními kompozicemi, ale i výběrem motivů klasičtější. V minulosti se Aryz soustředil na vzájemné interakce osob, nyní je základem jeho děl jednoduchý centrální motiv, který přitahuje naši pozornost a vede ji k jednotlivým detailům malby. „Klíčovým tématem monografické výstavy Vestigio je titulní slovo, které můžeme přeložit jako pozůstatek. Jako hlavní kompoziční nástroj zde slouží právě ostatky – ať už je představují části končetin, anatomické odkrývání tělesných vrstev anebo přímé citace historických obrazů. Je zřejmé, že Aryzův malířský svět je plný historie, emocí, napětí a krásy,“ přibližuje současná umělcova témata jeden z kurátorů výstavy Michal Stolárik. „Aryze považuji za malíře, který bude v následujících letech udávat evropské malbě směr. Jeho obrazy jsou neobyčejně silné. Jsou vizuálně přitažlivé a zároveň silné svým obsahem. Myslím, že jeho výstava v Praze zanechá na české výtvarné scéně hlubokou stopu,” dodává druhý z kurátorů malíř Lubomír Typlt.

Aryz (Octavi Arrizabalaga) se narodil v roce 1988 v Palo Alto v Kalifornii. Po třech letech se s rodiči přestěhoval do Barcelony, nyní žije a tvoří v katalánském městečku Cardedeu. Stejně jako mnoho umělců jeho generace začal malovat graffiti v okolí Barcelony, kde začal být známý jako Aryz, a souběžně studoval na Fakultě výtvarného umění Barcelonské univerzity. Proslavily ho velkoplošné nástěnné malby, díky nimž se zařadil mezi nejlepší muralisty světa. Jeho díla jsou k vidění na mnoha místech planety včetně Japonska, USA, Číny, Venezuely či Maroka. V poslední době začal pracovat více v ateliéru a omezil počet nástěnných maleb, které ročně realizuje. 

 

Aryz

22.5. – 30. 6. 2024
Kurátor: Michal Stolárik, Lubomír Typlt

Galerie Villa Pellé

Otevírací doba: po – zavřeno, út–st 13-18, čt 13 -19h, so–ne 11-18h

 

Doprovodný program: 

 

22.5. 18:00 Komentovaná prohlídka za účasti umělce 

29.5. 18:00 Komentovaná prohlídka se spolukurátorem Lubomírem Typltem

9.6. 14:00 Tvůrčí dílna Příběh zvířete 

13.6. 18:00 Komentovaná prohlídka se spolukurátorem Lubomírem Typltem

 

 

Comments

comments

Vyhledat