STAMM je prvním finalistou Zalando Sustainability Award

STAMM na 
 Copenhagen Fashion Week / Foto James Cochrane
STAMM na Copenhagen Fashion Week / Foto James Cochrane

Finalisty Ceny udržitelnosti Zalando Sustainability Award, předávanou na kodaňském týdnu módy, se stávají TG Botanical (Ukrajina), Selam Fessahaye (Švédsko) a STAMM (Dánsko). Cena udržitelnosti Zalando Sustainability Award je udělována značkám, které prosazují pozitivní změny a přispívají k odpovědnějšímu módnímu průmyslu.

Porota vybírala finalisty na základě jejich odhodlání snižovat dopad svých produktů na životní prostředí, a to prostřednictvím způsobů získávání materiálů a výrobních metod používaných na výrobu jejich kolekcí. Vítěz získá odměnu 20 000 eur a partnerství se společností Zalando na vytvoření exkluzivní kapsulové kolekce.

Jedná se o pátou sezónu tříletého strategického partnerství mezi Zalandem a kodaňským týdnem módy, jehož cílem je pozitivně změnit módní průmysl a nasměrovat jej k odpovědnosti. Cena udržitelnosti, o jejíž udělení mohou soutěžit návrháři z celého světa, nabádá módní značky k hledání nových řešení a sdílení pokrokových nápadů, které minimalizují dopad módního průmyslu na životní prostředí.

Porota pečlivě přezkoumala základní přístup každé uchazečky k udržitelnosti a zaměřila se zejména na používání certifikovaných materiálů, výrobní procesy, inovaci, transparentnost a integraci oběhových postupů. Klíčovým tématem všech finalistek této sezóny bylo zaměření na materiály. Návrhářka Tetyana Chumak ze studia TG Botanical se rozhodla pro přírodní materiály, jako je len, konopí a organická bavlna. Největší pozornost z její kolekce si získává materiál připomínající kožešinu vyrobený z konopí. Selam Fessahaye vyvíjí vlastní textilie z recyklovaného materiálu, které hodlá začlenit do svých budoucích kolekcí. Elisabet Stamm pracovala s indickou ručně tkanou textilií Khadi, která je dědictvím ručního tkalcovství a vyrábí se převážně z bavlny barvené buď přírodním indigem, nebo bylinkami a kůrou stromů.

Laura Coppen, vedoucí oddělení cirkularity v Zalandu, říká: „Cena udržitelnosti Zalando Sustainability Award je důležitou součástí struktury, která tvoří kodaňský týden módy. Vstupujeme už do páté sezóny a značky, které se do soutěže hlásí, nás neustále ohromují a inspirují. Tato sezóna není výjimkou, protože máme tři různorodé finalistky s odlišným zázemím a příběhy – všechny s vlastním jedinečným přístupem k udržitelnému designu a módě. Finalistky tvoří energickou a dynamickou trojici, která tká gobelín budoucnosti designu.“ 

Tři finalistky získají finanční prostředky na výrobní náklady a své návrhy oficiálně představí na CPHFW a v digitálním prostoru Zalando Greenhouse, kde budou kolekce streamovány. Zalando Greenhouse zároveň slouží jako prostor pro inspiraci a vzdělávání, jež návštěvníkům pomáhá orientovat se ve složitém tématu designu a udržitelnosti.

Porota rozhodne poté, co každá návrhářka předvede svou kolekci na kodaňském týdnu módy. Vítězka bude vyhlášena 2. února 2023.

Prohlédněte si kolekci „Inner G“ první finalistky, STAMM z Dánska

Kolekce se vyznačuje vyváženými materiály, které kombinují přírodní a organickou bavlnu spolu s recyklovanými lehkými materiály. Nechybí ani ručně předené indické Khadi barvené kůrou stromů, žlutým granátovým jablkem nebo přírodním indigem. Přírodní materiály se pak setkávají s lehkým recyklovaným polyesterem nebo nylonem.

Foto: James Cochrane

Comments

comments

Vyhledat