Struny podzimu letos i venku

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už tento pátek rozezní Prahu. Poprvé ve 24leté historii se tak stane pod širým nebem. Zahajovací koncert letošních Strun podzimu obstará izraelský kontrabasista Avishai Cohen, který zahraje se svým novým triem na střeše Paláce Lucerna. Hudebník, jehož popularita dávno překonala hranice jazzové komunity, obvykle vystupuje ve velkých sálech. O to větší zájem vyvolal koncert zasazený do okouzlujícího prostředí mezi pražskými věžemi, v němž si Cohenovi fanoušci vychutnají jeho umění z bezprostřední blízkosti. „Vzhledem k aktuální situaci ve světě se nám podařilo celý koncert domluvit doslova na poslední chvíli. Příznivci Avishaie Cohena nám ovšem vyslali velmi rychlý vzkaz, že naše úsilí mělo smysl. Vstupenky vyprodali za necelý týden. Po dalších jednáních s managementem umělce máme dobrou zprávu pro všechny, kdo zaváhali. Avishai Cohen přidá 11. září na střeše Lucerny ještě jedno vystoupení se začátkem od 18:00,“ říká prezident festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

Velkou pozornost poutá i druhý koncert venkovní série „Prague Sounds again!“ oslavující společně sdílené živé hudební zážitky. Unikátní plovoucí scéna přímo na hladině Vltavy s panoramatem Pražského hradu v pozadí a mistrovské umění britského houslisty Daniela Hopea v programu Vivaldi Recomposed, novodobé verzi Čtvera ročních období britského sklada­tele Maxe Richtera – to je zážitek, na který se příznivci klasiky těší už od června. Pořadatelé nově oznámili, že v úvodu večera zazní ve světové premiéře skladba Vltava na Vltavě. Jedná se o úpravu Smetanovy Vltavy od skladatele a laureáta ceny Anděl Jiřího Slavíka v provedení Epoque Orchestra. Smetanův originál se ve Vltavě na Vltavě odráží někdy velmi zřetelně, jindy pouze okrajově. Podobu skladby totiž ovlivňuje i složení ansámblu, v němž nefigurují žádné žesťové nástroje ani perkuse. „Některé původní Smetanovy scény, jako lesní hon či dnes již neexistující Svatojánské prou­dy, nahrazuje zcela nová hudba, která vyjadřuje přítomnost lesní zvěře v povodí Vltavy či scéna topícího se člověka ve studených vltavských proudech. Podobně jako v originálu se však řeka Vltava postupně rozproudí, proplu­je venkovskou svatbou a doprovodí tančící víly, aby se poté od hradeb Vyšehradu majestátně ubírala směrem k Labi,“ prozrazuje Slavík, který se v úvodní skladbě večera ujme i diri­gentské taktovky. Záznam koncertu Hope for Prague odvysílá 26. září ČT Art a 4. října mezinárodní kulturní televizní kanál TV arte. „Vzkaz, že Praha opět zní – Prague Sounds again! – tak vyšleme doslova do celého světa,“ těší Vrabce.

Čtyřiadvacáté Struny podzimu se uskuteční ve dvou blocích – po zářijových venkovních koncertech se festival v listopadu přesune do koncertních sálů. V listopadové části se představí berlínští průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kontratenorista Andreas Scholl, nejčistší brazilskou bossa novu zahraje Vinicius Cantuaria a na závěr návštěvníky festivalu potěší doyen české hudební scény Jiří Suchý ve scénickém Recitálu. Vstupenky na všechny koncerty jsou k dispozici na webu Strunypodzimu.cz a v předprodejní síti GoOut.

 

Program festivalu Struny podzimu 2020

Venkovní open air koncerty, září 2020

 

  1. 9. 2020, 18.00 hod. a 20.00 hod., střecha Lucerny

Avishai Cohen na střeše Lucerny

Avishai Cohen Trio

Jazz

  1. 9. 2020, 19.30 hod., plovoucí scéna na Vltavě

Hope for Prague / Prague Sounds again

Daniel Hope: Vivaldi Recomposed (Max Richter)

Epoque Orchestra

New Classical

 

 

Koncerty v koncertních sálech, listopad 2020

 

  1. 11. 2020, 20.00 hod., DOX+

Brandt Brauer Frick Ensemble

Acoustic Electronica

  1. 11. 2020, 20.00 hod., Rudolfinum

Andreas Scholl & Tamar Halperin: Twilight People

Classical

  1. 11. 2020, 20.00 hod., Divadlo X10 (DUP39)

Vinicius Cantuaria: Jobim

Bossa Nova Recital

  1. 11. 2020, 20.00 hod., Rudolfinum

Jiří Suchý: Recitál

Orchestr divadla Semafor pod vedením Jiřího J. N. Svobody

Autor projektu a dramaturgie: Marek Vrabec

Scéna, režie: Michal Caban

Song Jazz

 

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat