Startuje 4. ročník běžeckého seriálu 7 pohoří
Čtvrtý ročník, sedm závodů, sedm českých pohoří, dva typy obtížnosti tratí… A především nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné! Tradiční trailová série 7 pohoří se letos uskuteční od 18. července do 31. října.
Běžecký seriál 7 pohoří má již svoji tradici a získal si oblibu mezi milovníky takzvaného trail runningu. „Jedná se o závody pro všechny, kteří mají rádi běh v přírodě. Účastníky čeká minimum běhu po asfaltu, zato si užijí především lesní cesty, stezky a technický terén,“ říká Jiří Fidrant ze společnosti Norská móda, který již čtvrtým rokem sérii závodů organizuje ve spojení s Horskou službou ČR. Kvůli epidemii koronaviru se letos posunuly původně plánované termíny, proto první start proběhne 18. července v Beskydech a postupně se poběží v Jeseníkách, Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách, na Šumavě a celá série se uzavře 31. října v Orlických horách. Horská služba ČR pomáhá s přípravou závodů výběrem lokalit i samotných tras, protože právě její členové znají nejlépe místní terén a poměry a zajišťují tak bezpečnost závodu. Účastníci si budou moci vybrat ze dvou variant dle úrovně své zdatnosti: trasy 10+ km s převýšením 500+ metrů a trasy 20+ km s převýšením 1000+ metrů. Vždy však půjde o členitý terén, běžci díky tomu mohou objevit nová atraktivní místa, kam běžně není možné se dostat – a navíc si přitom užít i nezapomenutelné výhledy a horské klima. Kromě obtížnosti budou závody rozděleny do kategorií podle věku a pohlaví. Samozřejmě nechybí ani kvalitní a široké zázemí v prostoru startu a cíle, společně s bohatými občerstvovacími stanicemi. Každý závodník si může plánovanou trasu dopředu prostudovat díky mapám na webových stránkách závodu.
Ke startu, připravit…
Zaregistrovat se můžete prostřednictvím webových stránek www.7pohori.cz. Zájemci se mohou přihlásit na jednotlivé závody (v předprodeji do 17. 7. je cena 590 Kč, na místě se platí 690 Kč) nebo nově i na celý běžecký seriál, kde platí zvýhodněné startovné (7 závodů za 2890 Kč).
Časový limit pro absolvování závodu jsou čtyři hodiny. Všichni účastníci se mohou po dokončení těšit na pamětní medaili a pro ty, kdo se umístí na stupních vítězů, jsou připraveny i krásné ceny od značek Kari Traa, Devold a dalších z norskamoda.cz. Úspěšní závodníci tak získají například ultralehké vesty, vychytané běžecké batohy, originální běžecká funkční trika, běžecké ledvinky či multifunkční šátky.
Kdy a kde můžete vyrazit na trať?
Připravuje se úplně nová trať na novém místě – tentokrát se odstartuje u Skokanského areálu Jiřího Rašky v Trojanovicích a poběží se většinou po lesních cestách a pěšinách, samozřejmě nebudou chybět ani krásné výběhy. Delší trať měří 22 km s převýšením 1200 m, kratší má 13 km s převýšením 750 m.
Delší trať měří 22 km s převýšením 1000 m a kratší 9 km s převýšením 600 m. Závod začíná v Koutech nad Desnou, poběží se na Medvědí horu a zdatní běžci se dostanou až ke známé nádrži Dlouhé stráně s majestátním výhledem na Praděd.
Delší trať je dlouhá 25 km s převýšením 1200 m, kratší má 14 km s převýšením 500 m. Startuje se v Benecku, horskými pěšinami a starodávnými chodníky doběhnou závodníci k rozhledně na hoře Žalý, delší verze nabízí trasu až k vodní nádrži Labská ve Špindlerově Mlýně.
Závod běžce zavede na nejvyšší vrchol Jizerských hor – Smrk (1 124 m n. m.) s úžasným výhledem! Účastníci se proběhnou krásnou, málo známou, částí hor při hranicích s Polskem. Startuje se u Bílého Potoka.
Závodní série pokračuje v Krušných horách s tratěmi dlouhými 23 km a 13 km. Přírodní trasa provede běžce bývalou hornickou krajinou zapsanou v UNESCO. Poběží z Abertam lesem k bývalému dolu Eva, na Jelení a k Švýcarské chatě na Plešivci. Delší trasa vede až k Merklínu.
Delší varianta měří 22 km a nabízí převýšení 1050 m, kratší má 14 km s převýšením 600 m. Běží se z Železné Rudy podél ledovcového Černého jezera k pohádkovému Brčálníku. Obtížnější verze zavede závodníky až k vrchu Pancíř (1 214 m n. m.).
Delší varianta má 24 km, kratší 13 km. Startuje se v Deštné v Orlických horách a běží se přes Šerlich po hranici s Polskem k Masarykově chatě. V obtížnější variantě běžci vystoupají až na nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou (1 115 m n. m.).