Startuje Festival bulharských filmů

Od 11. do 18. dubna 2019 proběhne v Praze 11. ročník Festivalu bulharských filmů, který organizuje Bulharský kulturní institut a Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR. Během jednoho týdne si na své přijdou filmoví fandové, kterým nabídneme výběr z nejkvalitnějších, cenami ověnčených a diskutovaných současných bulharských filmů. Promítání proběhnou v kinech Lucerna a Pilotů. Těšit se můžete navíc i na zajímavé hosty – herce a režiséry, kteří své filmy přijedou do Prahy představit.

Festival bude zahájen ve čtvrtek 11. dubna 2019 v kině Lucerna filmem Directions. Premiéra filmu režiséra Stefana Komandareva proběhla v roce 2017 v rámci sekce Un Certain Regard Filmového festivalu v Cannes. Speciálním hostem večera bude oblíbený bulharský herec Vasil Banov.

V pátek 12. dubna zhlédnou diváci film 8´19 – šest příběhů podle povídek spisovatele Georgiho Gospodinova o tom, že konec světa je obvykle velice skromný osobní příběh. Film představí jeden ze šestice režisérů Vladimir Ljuckanov a producentka filmu Antoaneta Bačurova. Festivalový páteční večer bude patřit filmu Knockout režiséra Nikiho Ilieva, kterého publikum zná zejména díky jeho komediím Cizinec a Živé legendy. Tentokrát se prvky komedie mísí s vážnějším a romantickým námětem.

Festival bude pokračovat v sobotu 13. dubna promítáním rodinného filmu Smartphone a cesta časem (režie Maxim Genčev), který získal cenu za nejlepší dětský film na West Coast International Film Festival 2018. V čase se diváci přenesou i večerním filmem Nepřátelé Svetoslava Ovčarova. Na neděli 14. dubna jsme připravili vzpomínku na režiséra Cvetodara Markova Zatímco Aja spala, jeho bohužel poslední film.

Od 15. do 18. dubna 2019 se FBF přesune do kina Pilotů. Prvním promítaným filmem bude Potápění Sozopolu režiséra Konstantina Boneva. Film právem získal tři hlavní ceny na Prague Independent Film Festival 2016. V následujících dnech bude mít publikum možnost zhlédnout tři žádané filmy z posledních ročníků Festivalu bulharských filmů – Rybka Lily, Lůzři a Všemocný.

Vstupenky je možné zakoupit v online předprodeji za 110 Kč.

http://www.bki.cz

Comments

comments

Vyhledat