Praktický návod, jak se začít jednoduše a hned hýbat

foto: www.komorafitness.cz
foto: www.komorafitness.cz

Každodenní pohyb je nutnost, obzvlášť v dnešní době. S nadváhou a obezitou se potýkají 2/3 Čechů. A tito lidé jsou nejzranitelnější skupinou, co se týká těžkého průběhu onemocnění COVID-19 (aktuálně z 80 % plní oddělení JIP při hospitalizaci). Věnovat se každý den pohybu přitom není nic složitého, nestojí to peníze ani mnoho času. Odborníci přidávají návod, jak na to.

 

10 000 kroků denně jako základ

Zcela zásadní je jít každý den ven, byť s respirátorem připraveným k nasazení. „Pro redukci hmotnosti přibližně o 2 až 2,5 kg za měsíc je třeba absolvovat denně chůzi v délce trvání 50 až 80 minut nebo 6 až 10 tisíc kroků v závislosti na věku – čím jsme starší, tím méně. Zdatnějším lidem lze několikrát v týdnu doporučit běh nebo jízdu na kole v délce trvání 30 až 45 minut s intenzitou způsobující mírné zpocení. A samozřejmě je dobré redukovat i příjem energie ze stravy – efekt přinese už i 10% snížení,“ doporučuje Václav Bunc, profesor Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

 

Hodina pohybu denně venku jako rodinný rituál

Najděte si každodenní pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Pokud máte děti, tak ideálně takovou, která bude bavit i je. Vždyť dostat je dnes od všudypřítomných obrazovek je čím dál těžší. Více než kdy jindy je důležité dodržovat denní rituály, mezi něž by měla patřit i hodina aktivně strávená pohybem na čerstvém vzduchu. „Za uplynulých 12 měsíců přišly české děti přibližně o 90 000 000 hodin tělesné výchovy a řádově více hodin organizovaných tréninků. Teď je tedy na rodičích, aby se s dětmi věnovali pohybu, který jim určitě přinese skvělou zpětnou vazbu v podobě zlepšení kondice celé rodiny, a také zlepšení nálady,“ říká profesor Jiří Suchý z UK FTVS, člen Výkonného výboru České kinantropologické společnosti.

 

Tělocvičnu si vytvořte v obýváku

Pokud máte obavy z vnějšího prostředí a upřednostňujete bezpečí domova, malou tělocvičnu si můžete udělat na zahrádce. A pokud nemáte ani tu, vytvořte si jednoduchou posilovnu doma, klidně v obýváku. On-line lekce možná také pořádá instruktorka cvičení, jejíž hodiny jste navštěvovali. „Skvělou sportovní pomůckou je například židle, s níž se dá dobře cvičit – i vsedě, klidně u dobrého filmu, můžete protáhnout krční páteř, paže… Pomoci může i malá stolička. Tři minuty, kdy na ni budete stoupat jako na schody (s frekvencí výstupů 50 až 60 za minutu), a zapojíte u toho paže a trup, vydají za zhruba 13 až 15 minut svižné chůze,“ vysvětluje Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness.

 

I 10 minut denně se počítá

Stačí málo, aby bylo lépe. „I minimální zvýšení denní fyzické aktivity třeba o 10 minut vede podle nejnovějších průzkumů k poklesu rizika úmrtnosti. A nemusí jít nutně o nic náročného nebo intenzivního, takže s pohybem můžeme začít všichni. Nový výzkum naznačuje, že dospělí ve věku nad 40 let, kteří se věnují pohodovým volnočasovým aktivitám – jako je tanec, práce na zahradě nebo třeba právě procházka – jsou na tom zdravotně mnohem lépe než ti, kteří vedou zcela pasivní život. Čím je pohybová aktivita intenzivnější, tím samozřejmě lépe,“ radí profesor Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti.

 

S vysokou váhou se potýká 66 % Čechů!

Obezita je problém, který s sebou přinesla moderní doba. Poslední desetiletí ubývalo času, který jsme trávili pohybem, klesala naše zdatnost. „Data z konce roku 2020 ukazují, že opět došlo v naší populaci k vzestupu hmotnosti, což je třeba přičíst na vrub i opakovaným lockdownům a znemožnění sportování. Nadváhou trpí 38 % Čechů a obezitou dalších 28 %, celkem se tedy s problémy s váhou potýká 66 % Čechů,“ uvádí alarmující data obezitolog Martin Matoulek z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obezita často stojí za dalšími zdravotními problémy. Odborníci varují i před její spojitostí s onemocněním COVID-19. „Obezita zvyšuje pravděpodobnost těžkého průběhu cca o 70 %. Obézní pacient má riziko komplikovaného průběhu 1,7x vyšší než jedinec s normální hmotností,“ říká Václav Bunc s tím, že lidé by průběh tohoto onemocnění zvládli lépe, kdyby měli lepší kondici a věnovali se pravidelnému, byť i nenáročnému pohybu. „Obezita je celosvětový problém a obézních už je dnes více než lidí trpících hladem. Zásadní problém přitom není jen příjem energie, jak si mnohdy myslíme, ale její výdej, který neustále klesá a je způsoben tím, že se lidé nehýbou. Tělesná zdatnost populace klesla za posledních 20 let asi o 30 % a zhruba stejně stouply náklady na zdravotní péči.“

Odborníci proto apelují na veřejnost, aby do svého života systematicky zařadila každodenní pohyb. „Až opadne problém kolem COVID-19, v němž jsme dnes ve výskytu i úmrtnosti téměř nejhorší na světě, budeme – vzhledem k nárůstu obezity – čelit řadě dalších vážných zdravotních problémů a jinému nepříznivému prvenství, a to ve výskytu kardiovaskulárních onemocnění. I tady je totiž právě pohyb prevencí i lékem,“ uzavírá Jiří Suchý.

 

 

Už před koronavirovou pandemií Češi patřili mezi nejobéznější národy na světě. „Na váze rapidně přibírají i celý poslední rok, protože tráví mnohem více času sezením, stres zahánějí nezdravým jídlem a alkoholem, ale hlavně jim markantně ubylo pohybu, který je přitom tou nejlepší prevencí proti řadě nemocí,“ podotýká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, která prezentuje aktuální alarmující data:

– 2/3 Čechů uvádějí, že se ani před pandemií nevěnovaly žádnému pravidelnému pohybu, a situace se dále zhoršuje.

– Počet denních kroků klesl téměř o 30 %.

– Vzrostl čas strávený sezením na 8,5 hodiny denně.

– 35 % lidí přibralo na váze.

Comments

comments

Vyhledat