Stovky 3D tiskařů staví dinosaura, představí ho v Národním muzeu

Téměř šest metrů dlouhý Pla(s)teosaurus bude přihlížet na předávání Cen SDGs nejlepším udržitelným projektům, které proběhne 13. října 2022 v budově Národního muzea v Praze. Model prehistorického veleještěra, který vyrobila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Plastenco a PETMAT, bude složený z více než 420 vytištěných dílů na 3D tiskárnách z recyklovaného plastu, a stane se tak symbolem kampaně Asociace s názvem „Nevolte vyhynutí“, s poselstvím jasné klimatické akce a snižování emisí oxidu uhličitého.

Pokud jste první srpnový týden potkali někde na cestách auto dopravní společnosti DPD,je možné, že kolem vás projížděl kus dinosaura. Na Fakultu architektury ČVUT totiž mířily stovky zásilek se stovkami dílků vytisknutých na 3D tiskárnách po celém Česku. Společně teď dávají jako puzzle dohromady něco nevídaného – téměř šestimetrovou sochu Pla(s)teosaura.

Jednotlivé dílky se na fakultě právě teď spojují v metrové pláty a nasazují na kostru. Do tisku se pomocí unikátní platformy sdíleného tisku zapojila více než stovka tiskařů. Pla(s)teosaurus oficiálně spatří světlo světa 13. října u příležitosti udělování Cen SDGs, prestižního ocenění v udržitelnosti pro projekty, které mění svět k lepšímu. Ceny uděluje Asociace společenské odpovědnosti letos již pošesté, tentokrát v Národním muzeu v Praze.

Když nás dinosaurus může poučit…

Galavečeru Cen SDGs letos předchází Global Goals Summit 2022 pořádaný Asociací společenské odpovědnosti a DVTV v Národním muzeu, akce roku v udržitelnosti s mezinárodní účastí. Řečníci z Česka i celého světa se sejdou na místě, které představuje symbol historie. V rámci interaktivního programu se budou i oni snažit odpovědět na otázku, jak se z historie poučit a jak jako lidstvo nedovolit nenávratnou ztrátu veškeré biosféry. Jak nedovolit, aby se lední medvědi, korálové útesy a ostatní fauna a flóra stala stejnou raritou nespatřenou na vlastní oči, jako jsou dnes právě dinosauři. 

Dinosaury zahubil asteroid a následná nerovnováha mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v atmosféře. Podobný scénář se nám teď kvůli oteplování planety a klimatické změně odehrává přímo před očima. „Po 66 milionech let dáváme plateosaurovi opět slovo, ačkoli už dopředu víme, co nám v říjnu řekne. Nevolte vyhynutí, to je jeho poselství. A protože kolem sebe máme nespočet lidí, kteří chtějí něco udělat, hledají inspiraci a především sílu motivovat k akci i svoje blízké, přátele, kolegy, vybrali jsme právě plateosaura, jehož mladší bratr Pla(s)teosaurus nám svoje poselství předat může. Jak s ním jako společnost naložíme je jen na nás,” vysvětlila Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Pla(s)teosaurus bude složený ze 420 dílků vytištěných u více jak 100 majitelů 3D tiskáren v Česku. Na tisk, kterým v součtu strávili více než 2 500 hodin, použili 150 kg filamentu z recyklovaného plastu, to je ekvivalent asi 6 000 PET lahví. Model bude největším komunitním dílem 3D tiskařů v Česku. Svojí unikátností se uchází o zápis do Guinnessovi knihy rekordů. 

 

Comments

comments

Vyhledat