Středoevropský festival italského filmu je tu

Začíná VIII. ročník Středoevropského festivalu italského filmu MittelCinemaFest, který je na programu od 26. listopadu do 3. prosince na platformách MYmovies.it  a LIVE moje kino. Pro diváky v České republice je bezplatný.

Letošní přehlídka nabízí výběr z děl slavných režisérů i začínajících autorů, a to komedií, dramat a dokumentárních snímků, a představuje tak reprezentativní vzorek nejnovější italské filmové tvorby. Jak zdůraznil velvyslanec Francesco Saverio Nisio, „většina z vybraných filmů byla promítána v rámci prestižních festivalů jako Berlinale, Mezinárodní filmový festival v Benátkách a festival Festa del Cinema v Římě, na kterých získaly významná národní a mezinárodní ocenění. Institucím a jednotlivým osobám, které svou podporou, činností a nasazením umožňují realizaci této akce, patří naše vřelé poděkování“. 

 

Zvláště potěšena je ředitelka Italského kulturního institutu v Praze Alberta Lai: i přes problémy současné doby se jí podařilo zajistit uspořádání tohoto festivalu. „Letošní ročník MittelCinemaFestu bude „speciální“ nejen počtem a prestiží vybraných filmů, ale také tím, že bude celý probíhat digitálně. I když si tedy letos budeme muset odřeknout empatický rozměr projekcí v kinosálech a okamžiky jejich hlubšího rozboru a vzájemné debaty, které nabízí setkání s filmaři, tak sledování online a bezplatnost filmových představení umožní rozšířit diváckou obec a propagovat italskou filmovou tvorbu na celém území České republiky“. Setkání se tedy uskuteční ve „virtuálním sále“, kde budeme moci sdílet emoce, které italské autorské filmy odjakživa budí ve filmových fanoušcích po celém světě. 

 

Přehlídka bude zahájena 26. listopadu v 19.00 filmem Daniela Luchettiho Lacci (Tkaničky);  27. listopadu je na programu od 18.00 film Cosa sarà (Co bude dál) Francesca Bruniho a od 20.00 snímek Volevo nascondermi (Chtěl jsem se ukrýt) Giorgia Dirittiho (Stříbrný medvěd za rok 2020 pro Elia Germana za nejlepší mužský herecký výkon); v sobotu 28. listopadu bude od 18.00 promítnut film I Predatori (Predátoři) Pietra Castellitta (cena za nejlepší scénář na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách 2020, sekce Horizonty) a od 20.00 snímek Favolacce (Zlovolné historky z předměstí) Damiana a Fabia D´Innocenza (Stříbrný medvěd na Berlinale 2020 za nejlepší scénář). Také v neděli 29. listopadu jsou na programu dvě projekce: Life as a B Movie: Piero Vivarelli Fabrizia Laurentiho od 17.00 a Figli (Děti) Giuseppa Bonita od 19.00. 30. listopadu od 19.00 bude uveden dokument Maledetto Modigliani (Vizionář Modigliani) Valerie Parisi, který je již v české distribuci; 1. prosince od 19.00 bude promítnut film Le Sorelle Macaluso (Sestry Macalusovy)Emmy Dante (cena Francesca Pasinettiho: nejlepší  film, nejlepší ženský herecký výkon, Lizzaniho cena). Festival uzavřou další dva filmy ověnčené několika cenami: La dea fortuna (Bohyně štěstěna) Ferzana Ozpeteka (Donatellův David 2020 pro nejlepší herečku Jasmine Trinca a za nejlepší původní píseň) ve středu 2. prosince od 19.00 a Padrenostro Claudia Noceho (Volpiho pohár pro Pierfrancesca Favina za nejlepší mužský herecký výkon) 3. prosince od 19.00.

 

Filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky. Díky podpoře ze strany Istituto Luce Cinecittà se letošní ročník MittelCinemaFest pyšní spoluprací s vynikající komiksovou autorkou Silvií Ziche, která nakreslila průvodní obrázek k této přehlídce. 

 

Akci pořádá Velvyslanectví Itálie v Praze, Italský kulturní institut, Italsko-česká obchodní a průmyslová komora, ENIT (italská národní centrála pro cestovní ruch), Istituto Luce Cinecittà a pražské kino Lucerna ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy, českou distribuční společností Aerofilms, Segafredo Zanetti, nadací Eleutheria a hotelem Alchymist. Mediálními partnery jsou: La Pagina, Progetto Repubblica Ceca, DESIGN home and garden, Cafè Boheme, Italia Praga One Way, Radio 1, Patrimonio Italiano TV, IBC – Italian Business Center, ČSFD – Česko-Slovenská filmová databáze, Echo 24 a expats.cz.

https://www.facebook.com/MittelCinemaFest

https://www.mittelcinemafest.cz/media-mittelcinemafest-festival-italskeho-filmu.html

Více informací na webových stránkách Festivalu (www.mittelcinemafest.cz) a na webu Italského kulturního institutu v Praze (https://iicpraga.esteri.it/iic_praga/cs).

 

 

Comments

comments

Vyhledat