Stůl ve středu. Staroměstské náměstí ožije sousedskou snídaní

Dlouhý kruhový stůl uprostřed významného čtvercového náměstí. Ve středu města i týdne. Po prostřeném Karlově mostě v roce 2020 chystají kavárník Ondřej Kobza a spolek Piána na ulicidalší komunitní událost. Stůl ve středu bude otevřenou sousedskou slavností. Uprostřed Staroměstského náměstí se ve středu 14. září od 7 do 11 hodin ráno rozprostře dlouhý kruhový stůl. Vítán bude každý, občerstvení si musí každý účastník přinést sám.

Obrázky půl kilometru dlouhého prostřeného stolu na Karlově mostě obletěly v roce 2020 svět. O spontánní akci referovala největší tuzemská i zahraniční média, na Karlův most si tehdy našly cestu stovky lidí.

Na úspěšnou událost se letos hlavní organizátor Ondřej Kobza rozhodl navázat dalším prostřeným stolem, tentokrát na Staroměstském náměstí. “Stůl je velmi silný symbol. Spojuje lidi, spojuje prostor, spojuje lidi s prostorem,” vysvětluje Kobza.

Oživení ztraceného významu náměstí

Prostor Staroměstského náměstí zvolil z několika důvodů. “Jde o historicky jedno z nejvýznamnějších míst našich dějin. Proběhla zde poprava českých pánů, komunisté zde ohlásili Vítězný únor, po Sametové revoluci se tu rozezněla Má vlast dirigovaná panem Kubelíkem, slavilo se zde Nagano. Přesto když člověk dnes na Staroměstské náměstí zavítá, nic z tohoto silného ducha místa necítí. Trošku jsme si ten prostor nechali vzít.” popisuje Kobza.

“Lidé přitom mají ještě v živé paměti doby, kdy se na Staromáku potkávali cestou do školy, práce, na nákup a povídali si, v okolí byly školy, jídelny, obchůdky a noční kavárny. Komunitní rozměr Staroměstského náměstí postupně zmizel a my bychom ho chtěli opět oživit,” dodává Kobza.

Jídlo pro sebe i druhé

Ve středu 14. září od sedmé hodiny ranní bude na Pražany i přespolní návštěvníky čekat zhruba půl kilometru dlouhý, bíle prostřený kruhový stůl. “Přijít může kdokoliv. A je na každém návštěvníkovi, jestli si přinese snídani pouze pro sebe nebo napeče a nabídne i ostatním” popisuje Kobza.

Chceme založit tradici

Zářijový Stůl ve středu by podle Kobzy přitom neměl být ojedinělou akcí. “Rádi bychom podobný dlouhý stůl organizovali každý rok. Pokaždé někde jinde. Abychom tím poukázali na místa, jejichž potenciál zůstává skrytý a nenaplněný,” předestírá Kobza.

Hlavním organizátorem akce je spolek Piána na ulici, jehož je Ondřej Kobza zakladatelem. Kromě prostřeného Karlova mostu spolek v minulosti otevřel například Malostranské dvorky, kde hráli muzikanti a přednášeli básníci, nebo uspořádal koncert filharmonie ve vestibulu České pošty ve Vodičkově ulici v Praze. Vedle pián umisťuje spolek do veřejného prostoru také Poesiomaty – recitující a zpívající kovovové roury – nebo šachové dlaždice s figurkami.

Odkaz na Facebook událost: fb.me/e/3reYryzAH

Comments

comments

Vyhledat