Supraphon vydává ucelený komplet nahrávek devíti her divadla Semafor

SEMAFOR - KOMPLET 9 HER Z LET 1959-1964 - obal CD
SEMAFOR - KOMPLET 9 HER Z LET 1959-1964 - obal CD

Sedmnáct hodin a třicet minut, patnáct CD, devět her – to je v řeči čísel výpravný box, který Supraphon vydal k letošním šedesátinám Divadla Semafor. Pod názvem Semafor / Jiří Suchý a Jiří Šlitr / Zuzana, Jonáš a spol. –  Komplet 9 her z let 1959-1964 se skrývá jedinečný set devíti her z vrcholného období divadla, z nichž některé vycházejí v takto ucelené podobě úplně poprvé.

„Suchý a Šlitr měli naprosto neomylný čich, koho pod novou střechu přizvat. Nejen kapelníka Ferdinada Havlíka a protagonisty svého souboru, jakými se postupně stali např. Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Václav Štekl nebo Pavlína Filipovská, ale pro další večery též začínající tvůrce, jako Ladislava Smoljaka, Jana Švankmajera, Jiřího Srnce, Juraje Herze nebo Jana Schneidera. Na chodbách divadla vystavovali ještě téměř neznámí umělci Zdeněk Seydl, Jan Lukas či Pravoslav Novák. První hry režírovali profesionálové zvučných jmen, např. Antonín Moskalyk, Ján Roháč, Karel Mareš, a svou prvotinu v divadle točil Miloš Forman. To  vše během pouhých několika prvních sezón… Od počátku bylo zkrátka zjevné, že se zde rodí něco neobvyklého, něco, co nebude mít v dějinách české kultury obdoby,“ přibližuje esprit doby i samotného divadla Lukáš Berný, který komplet sestavil z archivů Semaforu, Supraphonu, České televize a soukromých sběratelů.

Letošní šedesáté výročí své existence, které se datuje k 30. říjnu, kdy proběhla premiéra první hry divadla „SEdmi MAlých FORem“ Člověk z půdy, rezonovalo napříč kulturní scénou v mnoha podobách. Výpravný box Supraphonu je pak pomyslnou třešinkou na narozeninovém dortu, kterou zajisté ocení všichni sběratelé a milovníci originálního humoru zakladatelů divadla a jeho hlavní tvůrčí dvojice, tedy Jiřího Suchého a Jiří Šlitra.

Kromě samotných devíti her zajisté potěší také obsáhlý booklet s dobovými fotografiemi a archiváliemi, stejně jako krásné retro pošetky, v nichž jsou uložena jednotlivá CD. Fyzické vydání je navíc doplněno o unikátní kód ke stažení digitální verze kompletu na Supraphonline.cz.

Comments

comments

Vyhledat