Svět opustil motocyklový závodník Bohumil Staša


Motoristický svět přišel o další výraznou osobnost. Ve věku pětasedmdesáti let totiž zemřel Bohumil Staša starší, dvacetinásobný mistr Československa v závodech silničních motocyklů, desetinásobný vítěz 300 zatáček Gustava Havla a doposud nejúspěšnější český jezdec v historii Grand Prix Brna, který v roce 1967 dojel i před legendárním Italem Giacomem Agostinim.

Bohumil Staša se k motocyklovému sportu dostal na počátku šedesátých let minulého století skrz svého otce, jenž u nás v závodění patřil na přelomu čtyřicátých a padesátých let k absolutní špičce.

Tři dny poté, co si v roce 1961 udělal sedmnáctiletý Bohumil Staša řidičský průkaz, se objevil na startu svého prvního závodu, a to hned ve dvou kubaturách. Ve třistapadesátkách měl sice pád, nicméně ve slabších dvěstěpadesátkách ukořistil úctyhodné čtvrté místo, které předznamelo jeho následnou kariéru plnou úspěchů. Z nich je dobré zmínit dvacetinásobný zisk československého mistrovského titulu napříč kategoriemi nebo kupříkladu pravidelnou účast na Grand Prix Brna již od roku 1965, přičemž v letech 1969 a 1971 se mu dokonce podařilo vystoupat na stupně vítězů.

Staša po skončení vlastní kariéry ještě několik let doprovázel po závodních okruzích svého syna a až do své smrti si v domácí dílně stavěl závodní motocykly z dob minulých.

Bohumil Staša starší byl nejen fenomenální jezdec, který vždy rozuměl závodění i svému stroji, ale i přátelský člověk s obrovským přehledem v současném světě MotoGP. Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině i všem jeho blízkým.

Comments

comments

Vyhledat