Světozor představí nedistribuční snímky v novém cyklu

Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí  nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost  nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Světozor uvádí“ a začne filmem Maminka  (Petite maman) francouzské režisérky Céline Sciamma, jenž měl premiéru na Berlinale. Kino Světozor  novým cyklem reaguje na úspěch s původně nedistribučním filmem Bod varu na přelomu roku. 

„Rozhodli jsme se založit tento cyklus, abychom přivedli divákům filmy, které by neměly zůstat mimo plátna  kina jen proto, že se žádná distribuční společnost nerozhodla film zakoupit pro české publikum,“ říká  dramaturg kina Světozor Vojtěch Marek. „A protože si myslíme, že některým takovým titulům velké plátno  rozhodně sluší, budeme usilovat o práva na projekci v našem kině.“ 

Cyklus „Světozor uvádí“ bude zajímavý zejména pro cinefily, tedy milovníky filmů. Úvodní projekce bude  patřit francouzskému snímku Maminka režisérky Céline Sciamma. V Česku byl k vidění pouze na  Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (KVIFF), proto je jeho uvedení v kinech exkluzivní. Film  vypráví příběh osmileté Nelly, která po smrti babičky pátrá v jejím domě a jeho tajemném okolí. Režisérka  oceňovaného snímku Portrét dívky v plamenech tentokrát nachystala intimní a křehký příběh o přátelství,  rodině a touze nebýt sám.

 

Tým kina Světozor pečlivě vybírá tituly jak na festivalové scéně, tak ve filmografiích osvědčených jmen, která  vždy zaručují kvalitní zážitek. Nedávno se podobná iniciativa kin vyplatila s filmem Philipa Barantiniho Bod  varu, který stavěl už na pozitivních ohlasech z KVIFF. Kolem Vánoc si spřátelená kina Světozor, Aero, Bio  Oko, Přítomnost, Scala a Bio Central dohodla exkluzivní práva na několik projekcí. Řadu z nich ozvláštnila o  debaty s profesionálními kuchaři. Film se u diváků ujal a do české distribuce nyní jde díky společnosti  Aerofilms. Od 3. února tak film hrají kina po celé ČR.

Spolu s kinem Světozor se do projektu pouští také brněnské Univerzitní kino Scala, které pojmenuje svůj  cyklus ve stejném stylu: Scala uvádí. „Přišla nám velká škoda, že by se tyto filmy nedostaly do české  distribuce a věříme, že existuje mnoho diváků, kteří o nich ví a ocení to, že se promítají v našem kině,“  doplňuje šéf Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino v samém srdci města. Bylo otevřeno roku 1918 spolu se  stejnojmennou pasáží. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek,  festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních  či koncertních pódií z celého světa.

Více informací na https://www.kinosvetozor.cz

 

Comments

comments

Vyhledat